ion

اصولگرایان چرا شکست می‌خورند؟

سیاسی /
شناسه خبر: 396677

بعد از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری 88، شاید اصولگرایان خود را جریان بی‌رقیب می‌دیدند و نسبت به رقابت‌های آینده اطمینان خاطر داشتند چرا که تصور می‌کردند در غیاب اصلاح‌طلبان آنها اگرچه رقابت‌های درون گروهی خواهند داشت اما در نهایت نهادهای انتخاباتی را آنها فتح خواهند کرد.

ایران آنلاین /    انتخابات مجلس نهم در همین فضا و چارچوب تحلیلی برگزار و اصولگرایان اکثریت بهارستان را در اختیار گرفتند. انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 اما باطل بودن این تحلیل و شاید آرزو را اثبات و اصولگرایان را با واقعیت جدیدی روبه رو کرد. آنها نتیجه انتخابات را به حسن روحانی واگذار کردند که اگرچه عضو جامعه روحانیت مبارز بود اما نه شعارها و نه برنامه‌هایش سنخیتی با گفتمان و برنامه‌های اصولگرایان نداشت. اصلاح‌طلبان هم به مدد روحانی آمدند. در ادامه انتخابات مجلس دهم در سال 94 و شکست سنگین اصولگرایان در پایتخت همچون شوک عظیمی بر پیکره این مجموعه سیاسی وارد شد. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و شوراهای اسلامی شهر و روستای پنجم باعث شد که شکست‌های انتخاباتی اصولگرایان را یک روند نامید و این سؤال را مطرح کرد که چرا اصولگرایان شکست می‌خورند؟

 
وحید یامین‌پور
من نتایج انتخابات در تهران را از جنس واکنش جوانان به فوت مرحوم پاشایی درک می‌کنم. آنها نیاز داشته‌اند بواسطه یک رأی متفاوت، تفاوت‌های خود را ابراز کنند و از اینکه «دیگری» منسجم به حساب می‌آیند، لذت ببرند. در عصری که هویت‌ها زائل می‌شود، این پشت گرمی ناشی از با هم بودن و در عین حال متفاوت بودن، ایجاد هویت می‌کند. هرچند که این هویت هیجانی، زودگذر و قابل جهت دهی است. بنابراین هشدار اصلی این است که اصولگرایان از یک رقیب سیاسی شکست نخورده‌اند بلکه این کنش سیاسی تجلی یک سبک زندگی است. تفاوت معنادار رفتار سیاسی مردم قم با مردم تهران در این انتخابات به فهم این اتفاق کمک می‌کند.
 
روزنامه سیاست روز
نتیجه انتخابات ۹۶ این نکته را آشکارتر ساخت که بدنه جریان اصولگرایی نیازمند عناصری است که جامعه امروز ایران را آن گونه که هست ببینند نه آن گونه که خود می‌خواهند و دوست دارند! ذائقه جامعه امروز نسبت به جامعه دهه ۶۰ و ۷۰ تغییر کرده است. این تغییرات را می‌توان در رفتار، گفتار و حتی پوشش افراد جامعه بویژه نسل جوان و 
آرمان گرای آن به عینه دید.
 
سایت تابناک
نیاز فوری اصولگرایان ارائه تعریف جدیدی از مردم و دست برداشتن از ایجاد خط کشی‌های ساختگی بین مردم است. اصولگرایان لازم است که طبقه نخبگان، کارآفرینان، صاحبان ثروت و مکنت و... را مردم ایران حساب کنند؛ آنان را که در زندگی ارزش‌های متفاوتی از اصولگرایان را پذیرفته‌اند، آرمان‌های متفاوتی دارند و جهان‌بینی‌های متنوعی را برگزیده‌اند، مردم حساب کنند. انکار یا نادیده گرفتن طبقاتی از اجتماع که نقش آوانگارد در جریان اجتماعی و فرهنگی دارند، آنان را با جامعه ایرانی بیگانه کرده است. طنز ماجرا اینجاست که اخیراً این بیگانگی را تعمداً هم با خط کشی 96 درصدی و 4 درصدی هم پر رنگ‌تر کرده‌اند. اصولگرایان اگر می‌خواهند در سپهر سیاست ایران حضور مؤثر داشته باشند، لازم است مردم ایران را مردم این کشور بدانند!
 
ناصر ایمانی
کاندیداهایی باید معرفی شوند که از دیدگاه مردم مطلوبیت داشته باشند. اگرچه مبنای مطلوبیت در نگاه مردم با سیاسیون تفاوت دارد، اما کاندیداهای معرفی شده باید میان مردم از جذابیت خاصی برخوردار باشند. جریان اصولگرا نتوانسته است کاندیدایی را معرفی کند که از نظر مردم جذابیت و مقبولیت داشته باشد.
 
امیررضا واعظ آشتیانی
برخی از اصولگرایان، برخی دیگر را قبول ندارند و این امر، توان گفت‌و‌گو و تضارب آرا را کاهش می‌دهد که در نهایت منجر به ناتوانی در تفاهم و نبود هماهنگی می‌شود. اشخاصی مانند آیت‌الله یزدی و آیت‌الله موحدی کرمانی از جمله افرادی هستند که می‌توانند رهنمودهایی برای انسجام اصولگرایان داشته باشند؛ اما برخی افراد، از ایشان تمکین نمی‌کنند. شاید بتوان یکی از دلایل نتیجه نگرفتن اصولگرایان را در انتخابات گذشته، همین عامل دانست. افرادی که در رأس اصولگرایان قرار گرفته‌اند، (جمنا) توانایی جذب بقیه جامعه ‌اصولگرایی را با یک گفتمان و ادبیات واحد ندارند. قطعاً بایستی به سراغ افرادی دیگر رفت که از گفتمان کارآمدتری برخوردار باشند.
 
پرویز کاظمی
شاید بتوان مهم ترین عامل این شکست‌ها را به تمامیت خواهی اصولگرایان ربط داد. این جریان تصور می‌کردند، کشور و انقلاب متعلق به آنهاست و هرکس در دایره نظرات آنها نباشد، در مقابل کشور و انقلاب قرار گرفته است. در حالی که انقلاب متعلق به همه افرادی است که در مرزهای ایران زندگی می‌کنند. اگر این جریان مشی خود را اصلاح نکنند، همین روند نزولی را طی خواهند کرد.
 
محمدرضا باهنر
فضای تبلیغات را برخی دوستان ما خیلی تند کردند. اینکه در ایام تبلیغات انتخاباتی کسی برود افشاگری کند که فلانی رانت خورده و فلان کار را کرده، درست نیست. ماجرای فهرست انگلیسی و برجسته کردن آن توسط اصولگرایان نیز اشتباهی دیگر بود. اینکه از این طرف بگوییم هر کس در آن فهرست هست انگلیسی است اصلاً درست نبود، چون تمام کسانی که با این فیلترهای شورای نگهبان تأیید می‌شوند حتماً صلاحیت دارند.
 
عباس سلیمی نمین
اینکه اصولگرایان برای اقبال و رأی‌آوری سهمیه‌ای به صنف مداحان بدهند (اگرچه اینها افراد محترمی هستند) باعث تنزل سطح رقابت‌های سیاسی شد و کار اشتباهی بود و اینها از عواملی بود که باعث عدم توفیق اصولگرایان شد.عملکرد نیروهای اصولگرا در مجلس نهم در شکست آنها بی‌تأثیر نبود؛ برخی نیروهای اصولگرا موضع‌گیری‌های غلطی در مورد بحث برجام داشتند؛ اگرچه انتقاداتی به برجام وجود دارد اما برخی انتقادات آنها 
درست نبود.
 

 

  اصولگرایان  چرا شکست می‌خورند؟
  اصولگرایان  چرا شکست می‌خورند؟

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.