ion

داشته هایش را از جوانان دریغ نمی کرد

فرهنگی /
شناسه خبر: 396669

سابقه دوستی و آشنایی‌ام با او به بیست سال قبل بازمی‌گردد، با منوچهر عدنانی که چند کتابی را با همکاری نشر ما منتشر کرده نسبت فامیلی داشت و در رفت و آمد به خانه عدنانی بود که باب آشنایی‌مان گذاشته شد.

ایران آنلاین /    کوروش شخصیت بسیار خاصی داشت، درست مانند نوشته‌ها و داستان‌هایی که خلق می‌کرد و همگی به خودش تعلق داشتند. با این که تنها یکی از کتاب‌های او با همکاری نشر ما روانه بازار کتاب شد اما چند سالی در جمع همکارانمان حضور داشت و ویراستاری برخی از کتاب‌هایمان را انجام می‌داد. اگر مسئولیت کاری را برعهده می‌گرفت دقت بسیاری به خرج می‌داد و حداکثر توانش را به کار می‌بست.

زمان دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد یکی از کتاب‌هایش(بعدها نشر نیماژ آن را منتشر کرد) را برای انتشار به ما داد، آن را برای کسب مجوز به ارشاد سپردیم اما متأسفانه بیش از پنج- شش سالی گذشت ولی موفق به دریافت مجوز نشر آن نشدیم.
طی یک دهه آخر زندگی‌اش از بابت وضعیت نشر کتاب‌هایش و گرفت و گیرهای ممیزان آزار بسیاری دید که بی‌شک در سرخوردگی او بی‌تأثیر نبود. در تمام دنیا نویسندگان از سطح قابل قبولی برای زندگی برخوردار هستند، اگر کوروش هم در جامعه و زمانه‌ای مهربان‌تر می‌زیست شاید به چنین سرنوشتی دچار نمی‌شد و ما باز هم شاهد خیل آثار دیگری از او بودیم.
با وجود آن که شخصیت گوشه‌گیری داشت و اهل هیاهو نبود اما هیچ گاه به خاطر ندارم که جوان علاقه‌مندی به سراغ او رفته باشد و ناامید بازگشته باشد. از در اختیار گذاشتن داشته‌هایش دریغ نمی‌کرد و بهترین مصداق آن را هم می‌توان برپایی کارگاه‌ها و کلاس‌های نویسندگی‌اش دانست، شاید به این خاطر که خودش هم نوشتن را در حلقه شاگردان هوشنگ گلشیری آغاز کرده بود و حالا می‌دانست که چنین وظیفه‌ای هم در قبال جوان‌ترهایی دارد که مشتاقانه به سمت او و امثالش می‌روند.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.