ion

هنوز فرصت بسیاری برای خلق آثار شاخص داشت

فرهنگی /
شناسه خبر: 396663

وقتی بحث کوروش اسدی به میان می‌آید یاد آن مقاله مشهور گلشیری درباره جوانمرگی نویسندگان کشورمان می‌افتم، مقصودم ازجوانمرگی، نویسندگانی ا‌ست که برخلاف کارهای ابتدایی‌شان وقتی پا به سن می‌گذارند دیگر اثر شاخصی خلق نمی‌کنند.

ایران آنلاین /     هر چند که جوانمرگی اسدی قدری متفاوت از این گفته گلشیری‌ است، او وقتی دیده بر جهان بست که هنوز فرصت بسیاری برای خلق آثار شاخص داشت؛ مرگ به او مجالی برای زندگی نداد.

 به گمانم اسدی در داستان کوتاه بسیار موفق‌تر از رمان بود، او را می‌توان نویسنده بسیار زبده‌ای دانست که کارش را علی‌رغم تمام مشکلاتی که با آن روبه‌رو بود بسیار جدی گرفت و طی سال‌های فعالیتش کارهایی نوشت که از نظر هنری و فکری درونمایه‌ای قابل تأمل داشتند.
اگر دست به بررسی آثار او در دسته‌بندی‌های رایج جریان‌شناسی ادبیات معاصر بزنیم خواهیم دید که تأثیر بسیاری از فضای داستان‌نویسی اصفهان و بویژه گلشیری پذیرفته است، از آن شیوه خاص داستان‌نویسانی پیروی کرده که معمولاً حول و حوش مضمونی که مد نظرشان است می‌چرخند بی‌آن که به‌طور مشخص چیزی درباره‌اش بنویسند. اسدی درک بسیاری از دقایق داستان‌هایش را به عهده خواننده می‌گذاشت و تا حد بسیاری مخاطب را در نوشته‌هایش دخیل می‌کرد که این را می‌توان یکی از بارزترین ویژگی‌های کتاب‌هایش دانست.
اما اگر از نظر فرم و ساختار به سراغ نوشته‌هایش برویم خواهیم دید که مایه بسیاری از شیوه داستان‌نویسی گلشیری و از سویی مدرنیسم داستان‌نویسان جنوب گرفته است؛ آن هم مدرنیستی که از دهه چهل به بعد در خوزستان متولد شد.
کوروش اسدی متولد آبادان بود و در منطقه‌ای رشد یافت که به دلیل ویژگی‌های خاص آن خطه و از سویی نقشی که شرکت نفت و کتابخانه‌هایش در معرفی نویسندگان مطرح امریکایی همچون همینگوی و فاکنر ایفا می‌کرد با ادبیات خو گرفته بود.
او فرزند جنوب ایران بود و مضمون‌ها و تصویرهای بسیار خوبی هم از زادگاهش در داستان‌هایی که نوشت به مخاطبان عرضه کرد و همچون دیگر نویسندگان همشهری‌اش مدرنیسم جنوب را ادامه داد. با این حال او حتی از کار خلاق نویسندگان اصفهان که جدا از میراث مدرنیسم جنوب نبود هم بهره گرفت.
اسدی نویسنده‌ای بود که با همان تعداد معدود آثاری که نوشت امیدواری بسیاری به آینده نوشته‌هایش در جامعه ادبی ایجاد کرد. با این حال درست در لحظه‌ای که همه در انتظار خلق آثاری به مراتب شکوفاتر و خلاقانه‌تر از او بودیم اسیر دنیای نابهنجار امروز شد و ما را ترک کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.