ion

کتاب جامعه‌شناسی تاریخی ‌ـ ‌تطبیقی دین ماکس وبر با گردآوری و ترجمه علی راغب به همت نشر حکمت سینا در سال جاری منتشر شد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

مجموعه حاضر شامل شش مقاله دربارۀ جامعه‌شناسی تاریخی ‌ـ ‌تطبیقی دین در حوزۀ ادیان است. سه مقاله مستقیماً از وبر و سه مقالۀ دیگر دربارۀ اندیشه‌های وی به‌همراه مباحثه‌اش با گئورگ زیمل، ارنست ترولچ، فردیناند تونیس و گئورگ یلینک در نشست جامعه‌شناسان آلمانی در فرانکفورت است.

مقایسۀ شیوۀ مواجهۀ ادیان با امور اجتماعی، اقتصادی، طبقاتی و... موضوع مشترک سه مقالۀ وبر است. بررسی رویکردهای وبر در حوزۀ جامعه‌شناسی تاریخی ‌ـ‌ تطبیقی ادیان و همچنین اندک دیدگاه‌های نظری او دربارۀ اسلام دلیل اصلی همنشینی بخش‌های پراکنده در این کتاب بوده است.

وبر در جمع‌بندی بررسی ادیان آسیایی معتقد است که خصلت عام زهد آسیایی، سرسپردگی به یک «منجی زنده» و همچنین عدم تصعید انگیزۀ حرص به پیگیری عقلانیِ منفعت و عدم ادغام آن در نظام عقلانیِ اخلاقِ دنیویِ کنش است، امری که در غرب از طریق ریاضت‌کشی دنیوی پروتستانتیسم صورت گرفت.

این کتاب نخستین شماره از مطالعات اجتماعی و فرهنگی خاورمیانه هست که به دبیری احمد شکرچی در حال تهیه است. وی در مورد این مطالعات می نویسد: ایران، مرکز تمدنی بسیار کهن و ریشه داری است که شناخت و بررسی این پدیده فرهنگی و تمدنی از ابعاد و زوایای گوناگون شایسته و بایسته است. حوزه های تاریخی، باستان شناسی، ایران شناسی، جامعه شناسی و مردم شناسی ایران عهده دار این وظیفه خطیرند. علاوه بر این ابعاد ضروری است تمدن ایران در ظرف و قالب بزرگ منطقه ای و بین المللی نیز شناخته شود. انتظار می رود آنچه امروزه به عنوان مطالعات خاورمیانه یا مطالعات منطقه ای و بین المللی شناخته می شود به این حوزه بپردازد. از آنجا که گفتمان غالب در متون فارسی زبان درباره خاورمیانه به ابعاد سیاسی و روابط بین الملل می پردازد، در زمینه مطالعات اجتماعی و فرهنگی خلأ جدی به چشم می خورد.

شناخت جوامع منطقه خاورمیانه و جهان اسلام که مشترکات اجتماعی و فرهنگی فراوانی با حوزه تمدنی ایران دارند، در جهت ارتقای درگ متقابل میان جوامع و همزیستی مسالمت آمی کمک بسیار زیاد و شایانی خواهد کرد. بسیاری از اختلاف ها و تضادهای میان جوامع، حتی در سطوح سیاسی و بین المللی، در عدم شناخت صحیح فرهنگی ریشه دارد. مطالعات اجتماعی و فرهنگی در این حوزه می تواند سهم بسزایی در این زمینه ایفا کند. نشر سینا با معرفی این مجموعه در نظر دارد از تمام متخصصان و صاحب نظرانی که تمایل و آمادگی دارند دعوت کند تا هم در تألیف و هم در ترجمه متون اصلی و شناخته شده در این رویکرد همکاری کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.