اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

وزیر نیرو به پیشواز قطع برق سال 98 رفت

وزیر نیرو به پیشواز قطع برق سال 98 رفت

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مسیر اصلاح مصرف در ابتدای راه است، گفت: در تلاشیم تا به زودی برنامه مربوط به پیک تابستان 98 را تدوین کنیم و در ابتدا آن را با مردم در میان بگذاریم تا در جریان جزئیات مسائل قرار بگیرند و این مهم به یک مطالبه اجتماعی مبدل شود.

ایران آنلاین / رضا اردکانیان در دومین نشست صمیمی ماهیانه خود با مدیران مسئول رسانه‌ها برپایی نشست یاد شده را به منظور هم‌اندیشی و افزایش سطح مفاهمه دانست و افزود: در فضای کمبود آب و برق در کشور و به تبع آن مشکلات ایجاد شده برای مردم فرصت مناسبی فراهم شده تا از این فضا برای باز کردن معابر جدید ارتباطی با مصرف کنندگان استفاده کنیم. ما به هر حال در زمینه استفاده از آب و برق جامعه بدمصرفی هستیم و بایستی مصرف کنندگان به خوبی بدانند که بدون تصحیح شیوه مصرف نمی‌توانیم توسعه پایدار داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه با ادامه چنین روندی حتی حفظ وضعیت موجود امکان‌پذیر نخواهد بود، ادامه داد: مصرف کنونی ما بسیار فراتر از میزان تولید و تامین ماست و بایستی این وضعیت هر چه زودتر اصلاح شود؛ قدم نخست برای دست یابی به این مهم از طریق گفت‌وگو و ارتباط با مصرف‌کنندگان خواهد بود و برای دست‌یابی به چنین رویکردی گفت‌وگوهای دو طرفه با مصرف کنندگان خواهیم داشت.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما از دوران صرف مدیریت تامین و عرضه آب وارد دوران توامان عرضه و تقاضا شده‌ایم و طبیعتا با نرخ معقول افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و صنعت و افزایش سطح رفاه نیاز به دو منبع حیاتی آب و برق نیز بیشتر خواهد شد.

اردکانیان تاکید کرد: در 50 سال اخیر به طور متوسط سالیانه یک میلیمتر بارش متوسط کشور کاهش یافته است. در نیم قرن اخیر به شکل محسوسی منابع آبی کمتر شده است و این روند کم آب‌تر شدن کشور همچنان ادامه خواهد داشت. در طی این بازه دمای کشور نیز دو درجه گرم‌تر شده است. در حالی که منابع در وضعیت سابق باقی مانده و روند نزولی به خود گرفته است ولی نیاز به آب و برق هم روند صعودی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: ما نیز همچون سایر کشورهای دنیا به شرایطی خواهیم رسید که امکان تامین بیشتر منابع وجود نخواهد داشت و بایستی تمرکز خود را معطوف به مدیریت مصرف و تقاضا کنیم.

آغاز تمهیدات وزارت نیرو برای پیک سال 98

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه تمهیدات وزارت نیرو برای پیک سال 98 آغاز شده است، خاطرنشان کرد: برای پیک تابستان 98 با صرف تولید نمی‌توانیم مانع از بروز خاموشی شویم، بنابراین برای گذر موفق از این شرایط نیازمند یک حرکت جمعی هستیم و این حرکت تنها محدود به دولت و مجلس نخواهد شد.

اردکانیان بیان کرد: بایستی از همین امروز برنامه‌ریزی دقیق و مناسبی صورت بگیرد تا مشخص شود که در برخورد با تحریم‌های پیش‌رو و محدودیت‌ منابع چگونه ریال و دلار صنعت برق را برای تولید جدید تامین خواهیم کرد، بخش خصوصی را سرپا نگه خواهیم داشت و از توقف فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: از طرف مقابل نیز معادل آنچه که می‌توانیم تولید کنیم بایستی مدیریت مصرف و تقاضا کنیم. ما در یک قرارداد نانوشته تنها به فکر تامین منابع جدید هستیم و تا دچار کم‌آبی می‌شویم به فکر استفاده از آب‌های ژرف و طرح‌های انتقال آب و... هستیم.

وزیر نیرو افزود: در مناطق گرمسیر کشور با وجود اینکه دمای آسایش 25 درجه است ولی تمامی سیستم‌های سرمایشی مصرف کنندگان بین 17 تا 18 درجه تنظیم شده است حتی در بسیاری از ادارات دستگاه مربوط به تغییر درجه سیستم سرمایشی را خراب کرده‌اند تا درجه آن دستگاه تغییر پیدا نکند. زمانی که از بدمصرفی صحبت می‌کنیم منظور ما انجام چنین رفتارهای است.

مسیر اصلاح مصرف در ابتدای راه است/ هجمه به آب و برق دو بخش مورد علاقه دشمنان کشور است

اردکانیان با تاکید بر اینکه مسیر اصلاح مصرف در ابتدای راه است، عنوان کرد: در تلاشیم تا به زودی برنامه مربوط به پیک تابستان 98 را تدوین کنیم و در ابتدا آن را با مردم در میان بگذاریم تا در جریان ریزمسائل قرار بگیرند و این مهم به یک مطالبه اجتماعی مبدل شود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری تنها با محدویت آب و برق روبه‌رو نیستیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دشمنان در حال هجمه به تمامی بخش‌های کشور هستند و هجمه به آب و برق دو بخش مورد علاقه آنان است، بنابراین رسانه‌های ما بایستی مراقب باشند تا بتوانیم در ادامه با آسیب کمتری به پیش برویم.

وزیر نیرو اضافه کرد: ظرف یک ماه آینده و پس از گذر از پیک سال 98، برنامه‌های مربوط به پیک مصرف برق سال آینده برای انتشار عمومی آماده خواهد شد. در تلاشیم تا هر چه سریع‌تر این برنامه‌ها را تدوین کرده و وارد مرحله اجرایی شویم.

اردکانیان با اشاره به اینکه در زمینه خاموشی‌های تابستان امسال با دو پدیده غیرمترقبه مواجه شده‌ایم، اظهار کرد: به طور معمول دو سوم بارش‌های سال آبی(ابتدای مهرماه) کشور تا پایان اسفندماه محقق می‌شود ولی بر خلاف سالیان اخیر میزان بارندگی‌های کشور تا پایان سال گذشته تنها به 100 میلیمتر رسیده بود و دو سوم بارش‌های سال آبی ما از از ابتدای سال 97 محقق شده است.

وزیر نیرو افت بی‌سابقه بارندگی‌ها را شوک به صنعت برق دانست و افزود: کاهش نزولات جوی به تبع آن پایین آمدن آب پشت سدها موجب شده تا 50 درصد توان نیروگاه‌های برق آبی برای تامین برق تابستان امسال کاهش یابد و از میان پنج هزار مگاوات خاموشی تابستان امسال رقمی در حدود چهار هزار و 300 مگاوات آن مربوط به کاهش تولید نیروگاه‌های برق‌ آبی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در طی سالیان اخیر هیچگاه شاهد بروز چنین روندی نبوده‌ایم، عنوان کرد: از طرفی افزایش دمای نسبتا پایدار تابستان امسال نیز موجب شده تا مصرف برق در کشور به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

اردکانیان تصریح کرد: با وجود اینکه تا پایان سال تولید ما نسبت به سال‌های گذشته بیشتر هم خواهد شد ولی کاهش توان تولید نیروگاه‌های برق‌آبی و افزایش محسوس دما موجب شده تا در مناطق مختلف کشور شاهد بروز خاموشی باشیم.

/ ایلنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.