تغییر شعار «اول امریکا»ی ترامپ به «اول من»

خودمحوری از نوع ترامپی

بین الملل /
شناسه خبر: 387640

با موضع‌گیری ترامپ در برابر وزارت دادگستری و جامعه و متهم کردن آنها به اینکه او را قربانی توطئه‌های خود کرده‌اند تا حق قانونی‌اش را از وی سلب کنند، شعار «اول امریکا» به شعار «اول من» تغییر یافت.

ایران آنلاین /   ترامپ همچنین «حماقت و نادانی» امریکایی‌ها را علت اصلی روابط ضعیف امریکا با روسیه اعلام کرد. او در زمین یک دولت خارجی، در کنار ولادیمیر پوتین ایستاد، همان مردی که دولتش به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 به نفع ترامپ محکوم شده است. به این ترتیب، عملکرد عجیب ترامپ باعث شد، انتقادها از وی از چپ و راست افزایش یابد و قطعاً این کار پوتین را، که هرگز به خاطر اتهام‌های مربوط به انتخابات یا فهرست طولانی فعالیت‌های کرملین، از سوریه گرفته تا اوکراین، پاسخ نامطلوبی از سوی ترامپ دریافت نکرده، شجاع‌تر می‌کند. همه این‌ها کفایت می‌کند تا منتقدان و حتی آن‌هایی که معمولاً مدافع ترامپ بودند، بسرعت به او حمله کنند.

سناتور مک کین، نماینده آریزونا، آن را «یکی از شرم آورترین عملکردهایی که یکی از رئیس جمهوری‌های امریکا تاکنون در تاریخ این کشور انجام داده است»، توصیف کرد.
سخنگوی مجلس نمایندگان، پل رایان، که یکی از طرفداران محتاط ترامپ است، گفت:«رئیس جمهوری باید قدردان باشد که روسیه همپیمان نیست.» و سناتور تری گودی، که یکی از منتقدان بازجویی‌ها درباره مداخله روسیه در انتخابات بود، گفت که «روسیه دوست ما نیست» و اظهار امیدواری کرد که همکاران امنیت ملی بتوانند ترامپ را متقاعد سازند که «می توان بدون غیرقانونی دانستن انتخاب وی در انتخابات سال 2016، ثابت کرد که امکان دخالت روسیه در انتخابات وجود داشته است.»
اما بعد از دو ساعت ملاقات تک به تک با پوتین در هلسینکی، ترامپ نسبت به یافته‌های سرویس‌های اطلاعاتی امریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات اظهار تردید کرد و تحقیقات رابرت مولر در زمینه این مداخلات را کم اهمیت تلقی کرده و اعلام کرد که هیچ دلیلی وجود ندارد که ثابت کند پوتین دروغ می‌گوید که در انتخابات امریکا دخالت نداشته است.
او گفت: «من به مردم باهوشم اعتماد دارم اما باید بگویم که رئیس جمهوری پوتین امروز بسیار محکم و قدرتمندانه دخالت خود در این قضیه را رد کرد.»
مقامات کنونی و سابق کاخ سفید و کارزارهای انتخاباتی ترامپ می‌گویند او نسبت به اینکه مدام می‌شنود ورودش به کاخ سفید محصول کار سخت خودش نبوده بلکه عوامل دیگری در این کار دخالت داشته‌اند، حساس شده است. آنها می‌گویند این ستاره سابق شوهای واقعی که با تلاش خستگی‌ناپذیر خود را به موضوع روزنامه‌های جنجالی تبدیل می‌کند، معتقد است که هر حرفی درباره دخالت روسیه در انتخابات امریکا، پیروزی و برند او را کم اهمیت می‌کند.
به همین دلیل است که از زمان مبارزات انتخاباتی سال 2016 ترامپ بشدت در مقابل هر ادعایی مبنی بر حمایت روسیه از نامزدی وی در انتخابات مقاومت کرده است. بعد از پیروزی‌اش در انتخابات، که حتی شگفتی خودش را نیز در پی داشت، رئیس جمهوری با بی‌میلی به دخالت روسیه در انتخابات اذعان کرد اما در عین حال گفت که کشورهای دیگری مسئول این کار هستند.
چند ماه بعد، ترامپ رئیس اف بی‌آی، جیمز کومی، را به خاطر طولانی کردن روند بازجویی‌ها درباره دخالت روسیه در انتخابات و ارتباط داشتن با عوامل کارزارهای انتخاباتی‌اش اخراج کرد. به‌رغم محکوم شدن هکرهای روسی، ترامپ همچنان تحقیقات مولر را مردود می‌خواند و او را «عجوزه جادوگر» خطاب می‌کند.
روز دوشنبه، ترامپ مجدداً نظریه‌های توطئه علیه رقیب خود هیلاری کلینتون و حزب دموکرات را تکرار کرد و نام یکی از مأموران اف بی آی را که در پرونده مداخله روسیه در انتخابات امریکا فعالیت می‌کرد  به میان آورد و از عملکرد رسانه‌ها نیز انتقاد کرد. او مجدداً از اینکه به‌عنوان رئیس جمهوری انتخاب شده است به خود بالید و هر نوع ارتباطی با روسیه را رد کرد. اظهارات ترامپ مورد خوشایند پوتین نیز واقع شد، هر چند که او از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس جمهوری امریکا ابراز خرسندی کرد چرا که ترامپ به‌دنبال برقراری ارتباط بهتر با مسکو است.
ترامپ همچنین از این دیدار به‌عنوان پیروزی دیپلماسی یاد کرد و گفت او با قبول ملاقات با پوتین نشان داده مرد سیاست است. هر چند دو طرف اعلام کردند که همکاری‌های خود در زمینه سوریه را افزایش خواهند داد اما هیچ کدام توضیحات بیشتری در این زمینه به خبرنگاران ندادند.
تنها نشانه پیروزی توپ فوتبالی بود که پوتین به ترامپ هدیه داد. تنها مسائلی که دو طرف با آن توافق نداشتند، خروج ترامپ از برنامه هسته‌ای ایران  و موضع امریکا در قبال الحاق کریمه بود که البته ترامپ درباره آن حرفی نزد. 
در پاسخ به خبرنگاران درباره دخالت روسیه در انتخابات امریکا، پوتین پاسخ داد، «واقعاً شما فکر می‌کنید در امریکا دموکراسی وجود دارد؟»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.