ion

سه درصد جمعیت کشور گرفتار مواد مخدر و اعتیاد است

اجتماعی /
شناسه خبر: 384789

سید نجیب حسینی روز شنبه در نخستین یادواره 20 شهید راه مبارزه با مواد مخدر شهرستان گنبدکاووس استان گلستان، اظهار کرد: با کارهای پیشگیرانه از جمله در بخش های آموزشی و فرهنگی که رویکرد جدید ستاد مبارزه با موادمخدر و مسئولان ارشد نظام است، می توان به مقابله با این بلای خانمانسوز رفت.

ایران آنلاین / وی زیان های اعتیاد و مواد مخدر به اقتصاد کشور را به طور میانگین سالانه یک هزار و 650 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با احتساب هزینه های مقابله، درمان و پیشگیری که به وسیله نیروهای انتظامی و امنیتی و ادارات و نهادهای گوناگون انجام می شود این رقم به 10 هزار میلیارد ریال می رسد.

حسینی، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را تنها راه ریشه کنی این بلای خانمانسوز در جامعه دانست و گفت: در کنار کارهای انتظامی و امنیتی که برای مقابله با سوادگران مرگ انجام می شود، باید از همه ظرفیت های مردمی برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه استفاده شود.
وی با اشاره به برگزاری نشست های متعدد در کشور برای انجام اقدام های پیشگیرانه در حوزه مواد مخدر و اعتیاد، اظهار داشت: امسال تنها وزارت آموزش و پرورش مبلغ 400 میلیارد ریال برای حوزه پیشگیری از مواد مخدر و فعالیت های آموزشی در این زمینه تخصیص داده است در حالی که تا پنج سال پیش اجازه انجام فعالیت پژوهشی در مدارس پیرامون مواد مخدر و اعتیاد داده نمی شد.
معاون اداری مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با ابراز گله مندی از برخی افراد که مغرضانه و غیرمنصفانه می گویند که اقدام های مبارزه ای حوزه مواد مخدر موثر نبوده است، گفت: ایران در همسایگی کشوری زندگی می کند که 87 درصد موادمخدر جهان را تولید می کند.
حسینی با تجلیل از مقام شامخ شهدای مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: نیروهای انتظامی و امنیتی تاکنون 3700 شهید و 12 هزار جانباز در این راه تقدیم کرده اند و اگر خون این شهیدان نبود اکنون وضعیت ایران از برخی کشورهای غربی و آمریکایی گرفتار آسیب های موادمخدر نیز بدتر بود.
وی مواد مخدر و اعتیاد را از مهمترین چالش های کشورهای جهان و نیز خانواده های ایرانی دانست و اضافه کرد: اهمیت این موضوع و تلاش کشورهای غربی و آمریکا برای گرفتار کردن نسل جوان ایران به اعتیاد، سبب شده تا از دو سال پیش رهبر معظم انقلاب حضوری نشست های این حوزه را برگزار کنند.
حسینی تصریح کرد: ورود جدی معظم له در حوزه مواد مخدر و آسیب های آن به این علت است که دولت و نیروهای انتظامی و امنیتی به تنهایی نمی توانند در امر مبارزه با مواد مخدر موفق باشند و نیاز به مشارکت همه ادارات و نهادها و نیز مردم دارد.
معاون اداری مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ادامه داد: در همین راستا دولت نیز تاکید جدی بر استفاده از ظرفیت های مردمی دارد تا از راه آن نسل جوان و خانواده ها نیز به پیامدهای زیان بار این مواد خانمانسوز آگاه شوند.
وی تاکید کرد: بدون تردید امروز تنها راه درمان و چاره از اعتیاد و داشتن جامعه ای سالم، انجام کارهای پیشگیرانه است که همه اقشار و صنف ها و ادارات و نهادها باید در این حوزه برنامه داشته و مشارکت کنند.
حسینی با اذعان به اینکه در سال های گذشته نسبت به اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر در جامعه کوتاهی شده است، اضافه کرد: برای نهادینه کردن رویکرد اجتماعی مبارزه با مواد مخدر در جامعه، امروز همه باید پای کار بیایند و احساس مسئولیت کنند.
وی بابیان اینکه اکنون 700 نوع ماده مخدر در جهان وجود دارد که نسل جوان و خانواده ها را تهدید می کند، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، هزینه آموزش و انجام کارهای پیشگیرانه دوره دوم متوسطه را در گنبدکاووس تامین می کند.
در این آیین که با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همراه بود، از خانواده 20 شهید مبارزه با مواد مخدر گنبدکاووس، فرماندهان انتظامی و مرزبانی گلستان با اهدای لوح سپاس تجلیل و از تمبر یادبود و کتاب زندگی نامه این شهیدان رونمایی شد.
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.