ion

شکست نامزد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری، زمینه بروز اختلاف در خصوص رهبری این تشکیلات سیاسی را فراهم کرد تا جایی که "علی عارف اوزی بک"، مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب و حسین شاهین، رئیس حزب در منطقه اسکی بازار استان کارابوک به نشانه اعتراض استعفا کردند.

ایران آنلاین / علی عارف اوزی بک، مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو در پیام استعفای خود نوشت: در پی دعوت مستقیم رهبر حزب جمهوریخواه خلق در سال 2011 مشاوری ارشد وی را قبول کردم و از آن تاریخ تا کنون برای ایجاد طرح هایی با چشم اندازهای مطلوب برای ترکیه تلاش کرده ام.  بنده باور دارم با اقدامات دموکراتیک درون حزبی می توان بار دیگر به عرصه قدرت بازگشت و یک کشور آزاد ساخت اما سیاست های رهبر کنونی حزب، بدون شک بسیاری از شهروندان را که به خانواده حزب جمهوریخواه خلق پیوسته اند، ناامید کرده است و به باور من، سیاستمداری که نتواند طرحی و پروژه ای برای حل معضلات و مسائل موجود ارائه دهد، اخلاق سیاسی مجاب می کند که کنار برود.

وی تاکید کرد: بحران عدم باور به پیروزی در حزب، نتیجه مدیریت قلیچدار اوغلو است که در انتخابات اخیر این تشکیلات سیاسی را منفعل کرد و من نیز به نشانه اعتراض، از عضویت در حزب جمهوریخواه خلق و مشاوری ارشد رهبر حزب استعفا می کنم.

پس از برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه و پیروزی رجب طیب اردوغان و حزب حاکم در این رقابت، اختلافات درونی حزب جمهوریخواه خلق بیشتر و مواضع متضاد کادر رهبری حزب آشکار شد به طوری که محرم اینجه نامزد شکست خورده این تشکیلات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری، ساعاتی پس از اعلام نتایج اولیه، پیروزی اردوغان را تبریک گفت اما کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب در سخنان تندی اعلام کرد که به دیکتاتور(اردوغان) تبریک نخواهم گفت.

محرم اینجه هفته پیش در کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران به تشریح برنامه های پیش روی حزب متبوع خود برای انتخابات محلی پرداخت و اظهار کرد: در دیدار با جناب قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق، جنبه های گوناگون انتخابات اخیر را بررسی کردیم و به ایشان تاکید کردم که در این انتخابات نیز ملت یک روزنه امیدی را مشاهده کرده اند و ما نباید این را از دست بدهیم و اگر شما هم صلاح می دانید با تشکیل کنگره فوق العاده، به ریاست من در حزب جمهوری خواه خلق ترکیه تاکید نمایید.

بلافاصله پس از این سخنان، قلیچدار اوغلو به اظهارات اینجه واکنشی تند نشان داد و گفت: به هیچ عنوان کنگره فوق العاده برای تعیین رئیس جدید حزب تشکیل نخواهد شد و از اکنون نیز در فرصت باقی مانده 9 ماهه تا انتخابات محلی، مقدمات آمادگی برای آن فراهم می شود.

وی در واکنش به سخنان اینجه مبنی بر این که حزب جمهوریخواه در نهایت بر سر رهبری این تشکیلات تصمیم خواهد گرفت، گفت: این حزب تحت امر کسی نیست و احدی نمی تواند به آن دستور بدهد.

رسانه های خبری ترکیه دیروز مدعی شدند که محرم اینجه از همه اعضای حزب برای برگزاری کنگره فوق العاده دعوت می کند.

محرم اینجه تاکنون دو بار در سال های 2014 و 2018 در رقابت درون حزبی برای رهبری حزب جمهوریخواه خلق از رقیب خود کمال قلیچداراوغلو شکست خورده است./ ایرنا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.