فاجعه هولناک در سنندج

11 نفر در شعله‌های آتش سوختند

حوادث /
شناسه خبر: 383887

تانکر حمل سوخت در برخورد با اتوبوس مسافربری منفجر شد و چندین خودرو با سرنشینانش در میان شعله‌های سرکش، زنده زنده سوختند.

ایران آنلاین /زهره صفاری

خبرنگار
برخورد شدید تانکر حمل سوخت با اتوبوس مسافربری و چند خودروی سواری در خروجی پایانه مسافرتی سنندج 11 نفر را به‌کام مرگ برد و 7 مصدوم بر جا گذاشت.
به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، نخستین دقایق بامداد چهارشنبه اتوبوس شرکت مسافربری «دیدار سیر گیتی‌» که قرار بود از سنندج به تهران سفر کند برای سوار کردن مسافر از پایانه خارج شد و حدود 50 متر جلوتر در کنار بلوار دکتر حسینی سنندج پشت وانت پیکانی توقف کرد. در حالی که راننده اتوبوس کنار در ایستاده بود تا مسافر‌گیری کند ناگهان یک تانکر ترانزیت حمل سوخت با سرعت زیاد به عقب اتوبوس برخورد کرد و در یک لحظه انفجار مهیبی رخ داد. براساس اظهارات شاهدان، شدت انفجار اتوبوس و تانکر به حدی بود که هیچ یک از سرنشینان اتوبوس فرصت فرار پیدا نکردند و زنده زنده در آتش سوختند. در این انفجار چندین خودروی سواری نیز در اطراف محل، خسارت‌های زیادی دیدند.
گمانه زنی‌ها درباره علت حادثه/ سردار حمیدی، رئیس پلیس راه ناجا در این باره به خبرنگار «ایران» گفت: متأسفانه این حادثه نخستین تصادف در این مسیر نبوده و حوادث مشابه دیگری نیز رخ داده است و پلیس پیش‌تر نیز نسبت به نامناسب بودن وضعیت ناوگان حمل و نقل مواد سوختی خطرناک هشدارهای لازم را به مسئولان داده بود که باید اقدامات جدی تری در این رابطه انجام شود. ضمن اینکه هوشمند‌سازی سیستم کنترلی خودروهای حمل سوخت نیز باید در دستور کار قرار گیرد. وی علل مختلفی را برای این حادثه بیان کرد و گفت: علت اصلی حادثه در دست بررسی قرار دارد اما می‌توان به نقص راه، نقص فنی احتمالی تانکر و ضعف مدیران در بحث ناوگان حمل مواد خطرناک اشاره کرد. این اتفاق در حوزه راهنمایی و رانندگی پلیس راه کردستان رخ داده است اما با توجه به حساسیت موضوع از ستاد پلیس راه، بخش مدیریت و کارشناسی نیز افرادی اعزام شده‌اند که زوایای مختلف بررسی شود.فرمانده پلیس راه ناجا افزود: طبق قانون تردد شبانه وسایل نقلیه  سنگین مانند نفتکش‌ها ممنوع است و صدور مجوز برای این تانکر حامل سوخت جای سؤال دارد. همچنین اینکه خودرو دارای نقص فنی و راننده مجاز به رانندگی بوده یا خیر، در دست بررسی است. رانندگان خودروهای حامل سوخت جای مناسبی برای استراحت ندارند؛ به‌همین دلیل زمانی بیشتر از حد مجاز رانندگی می‌کنند و سیستمی که بتوان بر آنها بخوبی نظارت کند، وجود ندارد و به‌صورت سنتی و دستی وضعیت تردد این قبیل خودروها در پلیس‌راه‌ها ثبت می‌شود. بنابراین نیاز است مسئولان از مبدأ جلوی تردد شبانه خودروهای حامل سوخت را بگیرند.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به حوادث مشابه خطرناک و وحشتناکی که در گذشته رخ داده، افزود: باید متولیان جابه جایی بار و مواد خطرناک از خواب غفلت بیدار شده و ضمن جدی گرفتن این موضوع تکالیف و مسئولیت قانونی خود را در این خصوص انجام دهند. متأسفانه برای رفع نقاط حادثه خیز نیز هیچ گونه اهتمام جدی در این رابطه مشاهده نمی‌شود.
تشکیل پرونده قضایی برای فاجعه سنندج/ دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان نیز با اشاره به تشکیل پرونده قضایی در رابطه با حادثه آتش‌سوزی اتوبوس سنندج گفت: بر اساس گزارش‌های مقدماتی پارگی شیلنگ ترمز تانکرحمل سوخت علت وقوع حادثه اعلام شده است که باید منتظر گزارش نهایی مراجع ذیصلاح باشیم. اکبر جوهری ادامه داد: در این حادثه راننده اتوبوس زنده مانده‌ اما راننده تانکر و تعداد زیادی از مسافران اتوبوس کشته شدند.
وقوع حوادث مشابه در این مسیر / یکی از مسئولان ترمینال سنندج به «ایران»گفت: «این تانکر عراقی بود. در منطقه‌ای که این حادثه رخ داده تصادفات بسیار زیادی رخ می‌دهد. این اولین حادثه تصادفی نیست که در این محدوده شاهد بودیم به‌طوری که هرساله حداقل یک تانکر ایرانی یا عراقی در این منطقه چپ می‌کنند.»
وی افزود: وقتی اتوبوس‌ها می‌خواهند از اتوبان (که در منطقه مسکونی واقع شده است) به ترمینال وارد شوند، در محدوده ورودی یک دیوار شماره‌گذاری هست که مسیر را باریک می‌کند و این محدوده شیب بسیار تندی هم دارد و اتوبوس ها باید به‌صورت 90 درجه بپیچند تا وارد این مسیر شوند. ماشین‌هایی هم که وارد این مسیر می‌شوند یا ترمز می‌برند یا بار سنگینی دارند. این عوامل باعث شده است راننده نتواند تانکر نفت را کنترل کند و در شیب تند و با سرعت زیاد از پشت به اتوبوس مسافربری برخورد کرده و منفجر شود.» به‌عنوان مثال سال گذشته نیز یک تانکر حمل سوخت به علت شیب شدید جاده و ترمزهای پی در پی که گرفته بود وقتی به این پیچ رسیده بود دیگر ترمزی برای خودرو باقی نمانده بود به همین خاطر از مسیر منحرف شد و وارد لاین مقابل بلوار شد. شانسی که آورده بود اتوبوس و خودرویی مقابلش نبود وگرنه فاجعه‌ای دیگر پیش می‌آمد.
نقص سیستم ترمز تانکر ، علت  اولیه حادثه/ هیرش رضایی، مدیر کل روابط عمومی استانداری کردستان به خبرنگار «ایران» گفت: «این حادثه در آغازین دقایق بامداد چهارشنبه اتفاق افتاد که متأسفانه 10 نفر از سرنشینان اتوبوس و راننده نفتکش کشته شدند و 7 نفر -4 سرنشین اتوبوس و 3 نفر از سرنشینان خودروهای عبوری- به بیمارستان کوثر انتقال یافتند. حال مصدومان مساعد گزارش شده و بجز یکی از رانندگان و مسافران، همگی آنها ترخیص شده‌اند. با توجه به شدت سوختگی اجساد هویت آنها تنها با آزمایش دی ان‌ای قابل تشخیص است.وی افزود: «براساس بررسی‌های مقدماتی نقص سیستم ترمز تانکر نفتکش علت حادثه بوده است. در سنوات گذشته نیز دو حادثه مشابه در همین منطقه داشته‌ایم که خودروهای سنگین در این جاده ترمز خالی کرده‌اند. تانکر ایرانی و راننده آن کرمانشاهی بوده و از آنجا که در اجاره شرکتی خصوصی قرار داشته از کرکوک به ایران بار آورده که در مسیر دچار سانحه شده است.»
تانکرعراقی بوده است/ رضا نفیسی مدیر دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری به خبرنگار «ایران» گفت: خودروهای حمل سوخت اجازه تردد شبانه ندارند . تانکر حمل سوخت عراقی بوده از مرز باشماق به طرف جنوب کشور می رفته  که این حادثه اتفاق افتاده است هنوز نمی توان در باره نقص فنی تانکر اظهار نظر کرد.
تحویل اجساد به اورژانس/ صالح زندی، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شهر سنندج گفت: گزارش حادثه 4 دقیقه بامداد به آتش‌نشانی اعلام شد. پس از حضور تیم‌های سه ایستگاه در محل مشخص شد علاوه بر اتوبوس و نفتکش، دو وانت پیکان و خودروی دیگر آتش گرفته بودند.
وی با اشاره به سوختن ۱۸ هزار لیتر مواد سوختی در این حادثه ادامه داد: 11 جسد تحویل نیروهای اورژانس شد که 10 نفر آن مربوط به اتوبوس و یک نفر آن مربوط به نفتکش بود. در جریان این حادثه راننده و شاگرد راننده اتوبوس نجات یافتند و عملیات مهار آتش در مدت نیم ساعت با آب و فوم با موفقیت انجام شد.
روایت نجات یافتگان از فاجعه/ در این تصادف «چیاکو کریمی» و «افشین عمویی» راننده و کمک راننده اتوبوس نجات یافتند. یکی از آنها در حالی که هنوز در شوک این اتفاق بود، به فارس گفت: اتوبوس برای سوار کردن مسافر پشت یک وانت توقف کرد که ناگهان تانکر به اتوبوس برخورد کرد و همزمان هر دو خودرو منفجر شدند. این اتفاق آنقدر سریع رخ داد که هیچ کس فرصت فرار نداشت.براساس اظهارات راننده که در آخرین لحظات بیرون پریده بود، اتوبوس در زمان خروج از پایانه، علاوه بر راننده، کمک راننده و شاگرد راننده، 14 مسافر نیز داشت که سه نفر دیگر نیز بیرون از پایانه سوار شده بودند.
این تصادف صحنه‌های دلخراش بسیار زیادی داشت، اما یکی از دردناک‌ترین آنها پیدا شدن جسد سوخته مادر و فرزندی روی صندلی اتوبوس در کنار هم بود.
شناسایی هویت 10 جسد مسافران اتوبوس/ رئیس کل دادگستری استان کردستان افزود: علاوه بر ۱۱ نفر فوت شده ۷ نفر دچار جراحت شدند که ۵ نفر به‌صورت سرپایی درمان شده و ۲ نفر هم به مراکز درمانی منتقل شدند که حال عمومی آنها مساعد گزارش شده است.علی اکبر گروسی با بیان اینکه آزمایش DNA از ۱۱ پیکر گرفته شده خاطرنشان کرد: از ۱۱ نفر فوت شده هویت 10 نفر شناسایی شده و هویت سه نفر هنوز مشخص نشده است.از زمان وقوع حادثه مسئولان استان از جمله اعضای شورای تأمین و شخص استاندار در محل حادثه حاضر شده و جلسه شورای تأمین را بلافاصله تشکیل دادند.در این جلسه تصمیمات مقتضی در خصوص پیگیری علت موضوع و همدردی با خانواده‌های جان باختگان گرفته شد.
تانکر مازوت حمل می‌کرد/ فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به فارس گفت: تانکر ترانزیتی حمل‌کننده سوخت از عراق به سمت بندر امام بوده است. در بررسی‌ها مشخص شد این تانکر ترانزیتی حامل مازوت یا همان نفت کوره بوده است.
پاکسازی محل ساعاتی پس از فاجعه/ عرفان فتحی، مدیر شهرداری منطقه دو سنندج گفت: پس از وقوع تصادف و انفجار سه خودرو، کمربندی دکتر حسینی مسدود شد. پس از حادثه با چند دستگاه جرثقیل، بقایای سوخته و واژگون اتوبوس و تانکر از مسیر انتقال یافت. با توجه به اینکه مقادیر زیادی از مواد نفتی در مسیر جاری شده بود نسبت به حمل خاک و خاکریزی مسیر کمربندی دکتر حسینی اقداماتی انجام شد. همچنین با یک دستگاه گریدر، خاک و مواد نفتی در مسیر جمع‌آوری شد تا تردد خودروها در مسیر بدون مشکل ادامه یابد.
حمله به پلیس در حاشیه عملیات امدادرسانی/ تعدادی از افراد حاضر در محل حادثه همزمان با حضور نیروهای پلیس و امدادگران اورژانس و آتش‌نشانی در محل با سردادن شعار و پرتاب سنگ به خودروهای مأموران انتظامی قصد اغتشاش داشتند که پلیس بدون هیچ واکنشی از صحنه دور شد. همچنین تعدادی از مردم یکی از خودروهای پلیس را واژگون کرده و آتش زدند. این تجمعات اعتراضی تا پاسی از نیمه شب ادامه داشت. در حاشیه این اتفاق، استاندار، فرمانده سپاه بیت المقدس، فرمانده انتظامی و رئیس پلیس راهور استان کردستان و شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر سنندج نیز حضور یافتند.


هویت قربانیان با آزمایش دی ان ای معلوم می شود

دکتر مهرداد علی بخشی - رئیس مدیریت ستاد بحران سازمان پزشکی قانونی کل کشور - به خبرنگار «ایران» گفت: تا مشخص شدن نتیجه DNA قربانیان نمی‌توانیم با اطمینان هویت آنها را اعلام کنیم. تاکنون 11 جسد به پزشکی قانونی تحویل شده و 8 خانواده هم با حضور در پزشکی قانونی اعلام کرده‌اند که عضوی از خانواده‌شان در داخل اتوبوس بوده‌اند که پزشکان ما از یکایک خانواده‌ها نمونه DNA (دی.ان.ای) گرفته‌اند.وی در پاسخ به این سؤال که پاسخ نمونه‌برداری چه زمانی مشخص می‌شود، گفت: اگر اجساد سالم بودند بسرعت مشخص می‌شد اما چون اجساد به کلی سوخته‌اند و کار آزمایش دی‌ان‌ای باید با حساسیت و در چند مرحله صورت گیرد، ممکن است قدری زمان بر باشد.علی بخشی در خصوص این مسأله که آیا اسامی منتشر شده کشته شدگان در برخی از سایت‌ها قابل اعتماد هستند، تأکید کرد: این اسامی به هیچ عنوان مورد تأیید ما نیست و احتمالاً از سوی خانواده‌هایی منتشر شده که معتقدند مسافری در داخل این اتوبوس داشته‌اند این در حالی است که ما تا زمانی که به لحاظ آزمایشگاهی هویت قربانیان را به دست نیاوریم نمی‌توانیم بر اسامی منتشر شده مهر تأیید بزنیم.
اعلام اسامی جانباختگان از سوی استانداری/ اسامی 11 جان‌باخته حادثه‌ دلخراش برخورد تانکر نفتکش با اتوبوس در نزدیکی ترمینال سنندج به شرح زیر است: ۱- پارسا اصلانی ۲- پرویز زمانی ۳- پیمان زمانی ۴- مسعود نصیری ۵- مینا صداقت ۶- سارا آیینه ۷- پارسا آیینه ۸- فؤاد سیفی ۹- کامران مقبل ۱۰- فرشاد مرادی ۱۱- عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفتکش)

 


پیام تسلیت مسئولان


پیام تسلیت رئیس جمهوری
رئیس جمهور در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسفبار در ترمینال مسافربری سنندج از مسئولان استانی بویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواست تا نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.
متن پیام حجت‌الاسلام حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون
وقوع حادثه تلخ و تأسفبار در ترمینال مسافربری سنندج که منجر به جان‌باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در استان کردستان گردید، موجب اندوه و تأثر عمیق شد.هم‌اکنون لازم است مسئولان استانی بویژه استاندار محترم به عنوان نماینده دولت، نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را از صمیم قلب به خانواده‌های عزیز جان‌باختگان این حادثه دلخراش و مردم استان کردستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای درگذشتگان مظلوم رحمت و مغفرت و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل مسألت دارم.
تسلیت رئیس مجلس
علی لاریجانی - رئیس مجلس شورای اسلامی- با ارسال پیامی درگذشت جمعی از هموطنان را در حادثه تصادف و آتش‌سوزی اتوبوس مسافربری با تانکر سوخت تسلیت گفت و برای مصدومان طلب شفای عاجل کرد.
متن کامل این پیام به شرح زیر است:/ وقوع حادثه دلخراش آتش سوزی بر اثر برخورد تانکر سوخت با اتوبوس مسافربری در شهر سنندج که موجب جان باختن و مجروح شدن جمعی از هموطنان شد باعث تأسف و تأثر گردید.ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های درگذشتگان و مردم شریف استان کردستان و همدردی با بازماندگان، شفای عاجل مصدومان را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.
پیام تسلیت استاندار
بهمن مرادنیا استاندار کردستان به مناسبت درگذشت تعدادی از همشهریان و هم استانی‌ها پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:
انالله و اناالیه راجعون
سانحه‌ دردناک اتوبوس مسافربری در ترمینال سنندج و جان باختن تعدادی از همشهریان و هموطنان‌ عزیزمان، بدون شک یکی از تلخ‌ترین خاطرات زندگی و کاری اینجانب است.
بدین‌ وسیله ضمن ابراز تأثر قلبی و تسلیت به بازماندگان و آرزوی صبوری برای آنان از درگاه ایزد منان، برای ارواح جان‌باختگان این حادثه قرین رحمت و مغفرت واسعه‌ الهی را مسألت می‌نمایم.
همچنین به دستگاه‌های ذیربط دستور اکید داده می‌شود تا گزارش فوری و دقیقی از جزئیات و علت وقوع این سانحه را تهیه و اعلام نمایند و جهت ادای احترام به خانواده‌های عزیز و داغدار این حادثه، سه روز را در استان کردستان عزای عمومی اعلام نموده و امیدوارم خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه، مراتب تسلیت اینجانب را به عنوان برادری داغدار که شریک غم و همواره در کنار این عزیزان خواهد بود، پذیرا باشند.
تسلیت فرماندار سنندج
محمد ابراهیم زارعی، فرماندار شهرستان سنندج در پی جان باختن تعدادی از همشهریان و هموطنان در حادثه دلخراش برخورد تانکر حاوی مواد سوختی با اتوبوس مسافربری سنندج-تهران در نیمه شب نوزدهم تیر نود و هفت، طی پیامی این ضایعه را تسلیت گفت.
متن پیام تسلیت به شرح ذیل است؛/ حادثه بسیار تلخ و دردناک برخورد تانکر حاوی مواد سوختی با اتوبوس مسافربری و درگذشت مظلومانه تعدادی از همشهریان و هموطنان در این واقعه موجب تأثر قلبی و تأسف عمیق اینجانب گردید. بنده ضمن طلب مغفرت و آرامش ابدی برای جان‌باختگان این حادثه دردناک، همدردی خود را با خانواده‌های داغدارشان اعلام می‌نمایم و از خداوند یکتا صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسألت می‌نمایم.
پیام تسلیت حوزه علمیه استان کردستان
انا لله و اناالیه راجعون
خبر درگذشت جمعی از شهروندان و هم استانی‌هایمان در حادثه تصادف بامداد چهارشنبه باعث تأسف و تاثر همگان بویژه طلاب، روحانیون و حوزویان این استان گردید.بی شک حادثه‌ای که روی داد، دل بسیاری از شهروندان این استان را به درد آورد، حادثه‌ای که در نوع خود بسیار غم انگیز و دردناک بود.حوزه علمیه استان کردستان خود را همانند سایر اقشار استان، عزادار این حادثه دلخراش برای شهروندان سنندجی می‌داند و از درگاه ایزد منان برای درگذشتگان این حادثه اسفبار غفران الهی و برای بازماندگان این حادثه ناگوار صبر و شکیبایی طلب می‌کند.

واکنش چهره‌ها به تصادف مرگبار در سنندج
جمعی از هنرمندان با انتشار پست‌هایی در صفحه اینستاگرام خود، به همدردی با مردم حادثه دیده سنندج پرداختند و این حادثه تلخ را به آنها تسلیت گفتند.
در پی وقوع این تصادف مرگبار سه روز عزای عمومی در کردستان اعلام شد و جمعی از هنرمندان و چهره‌های سرشناس کشورمان از جمله مهدی سلطانی سروستانی، برزو ارجمند، تینا پاکروان، شهرام قائدی، شهره سلطانی، شبنم قلی خانی، آناهیتا همتی، مهتاب کرامتی، الهام پاوه‌نژاد و آتیلا پسیانی با انتشار پست‌هایی در صفحه اینستاگرام خود به همدردی با مردم حادثه دیده سنندج پرداختند و این حادثه تلخ را به آنها تسلیت گفتند.مهدی سلطانی سروستانی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
«کردستان زیبا، کردستان محروم، سنندج با صفا، تسلیت بر تو و بر ما. پ‌ن: تلفات جاده‌ای ما در سال به مراتب بیشتر از تلفات هوایی است و البته که توجهی دوچندان و جدی از جانب همه طلب می‌کند. متأسفانه کشور ما در تصادفات جاده‌ای رتبه بالایی داره. گفته می‌شه که تلفات سوانح رانندگی کشورمان در سال اگر بیشتر از تلفات سالانه جنگ ایران و عراق نباشد کمتر نیست.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.