ion

به یاد شادروان محمد بسته نگار

تعادل در رفتار و گفتار

فرهنگی /
شناسه خبر: 383848

یکی از دوستان که اوایل انقلاب منصب قضایی داشت تعریف می‌کرد که در روزهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی خدمت آیت‌الله طالقانی بودم. خبر آوردند محاکمه‌ای انقلابی برگزار شده است.

ایران آنلاین / در زمانی کوتاه، قاضی رأی داده و مجری احکام نیز رأی را اجرا کرده است. ایشان می‌گفت به آیت‌الله طالقانی عرض کردم آقا هر چند که معتقد باشیم که چنین محکومی مستحق مجازات بوده است اما به هر حال باید کیفرخواستی تهیه شود و به متهم ابلاغ گردد. وی دفاعیاتش را تنظیم کند. حاکم رأی دهد. محکوم‌علیه اگر اعتراضی دارد مطرح کند و مرجعی بالاتر به اعتراض رسیدگی کند و اگر اعتراض پذیرفته نشد رأی به مرحله اجرا درآید و این مراحل نمی‌توانسته است در این مدت کوتاه طی شود. وی می‌گفت: آیت‌الله طالقانی تلفنی موضوع را از مسئول اجرای رأی سؤال کردند و ایشان پاسخ داد: رأی توسط یک شخص عادل صادر شده است. آیت‌الله طالقانی بلافاصله گفتند: ما در این زمان به انسان‌های «متعادل» بیشتر نیاز داریم تا «عادل».

کسانی که با مرحوم بسته‌نگار آشنا بودند از جمله خود بنده که البته از بعد از پیروزی انقلاب با ایشان آشنا شدم گواهی می‌دهند که وی یکی از مصادیق برجسته شخصیت‌های متعادل در حیات سیاسی و اجتماعی ایرانیان بود. شاید این روحیه و بهتر است گفته شود خط مشی بود که رابطه ایشان را با آیت‌الله طالقانی بیشتر از رابطه یک داماد با پدر همسر یا دو همفکر یا دو همرزم یا همراه سیاسی به یک رابطه عمیق انسانی و عاطفی تبدیل کرده بود.
همه کسانی که با مرحوم بسته‌نگار آشنا بودند می‌دانستند که آن مرحوم مبانی فکری بسیار مرزبندی شده و مواضع سیاسی و اجتماعی بسیار دقیقی داشت و در طول بیش از نیم قرن تلاش و تکاپوی سیاسی نیز هیچگاه در مبانی فکری و مواضع اساسی سیاسی‌اش خللی وارد نشد اما همه دوستان می‌دیدند که همیشه با رویی گشاده در گفت‌و‌گوها و مذاکرات شرکت می‌کرد. به هر کس که نظر مخالفی داشت توصیه می‌کرد نظرت را بنویس و منتشر کن. بعد خودش با جدیت بسیار نظرات مخالف را نقد می‌کرد. همیشه چندین مقاله و مجله از نظرات و مواضع کسانی که با نظراتشان مخالف بود در کیفش داشت و با هر یک از دوستان که مواجه می‌شد ابتدا توضیح مبسوطی در مورد مقاله می‌داد که نشان می‌داد مقاله را بدون پیشداوری و تعصب خیلی دقیق و خوب خوانده و بعد تقاضا می‌کرد اگر نقدی یا پاسخی دارید بنویسید و منتشر کنید. مرحوم بسته‌نگار با توجه به همین روحیه، کاملاً مطابق با اقتضائات توسعه‌یافتگی زندگی می‌کرد همان‌طور که شما وقتی از یک خانه‌ای با حیاط و سرای مستقل به یک آپارتمانی در یک مجتمع مسکونی نقل مکان می‌کنید و متوجه می‌شوید که دیگر باید علاوه بر علایق خودتان و خانواده‌تان به علایق سایر ساکنان مجتمع مسکونی نیز احترام بگذارید و در رفتن و آمدن و صحبت کردن و معاشرت کردن، محیط و فضای مجتمع مسکونی را نیز در نطر بگیرید در سطح جامعه هم کسانی مانند مرحوم بسته‌نگار که متوجه اقتضائات توسعه یافتگی و زندگی مدرن شده بودند در عمل و نظر ضمن پایبندی به عقاید و باورهایشان، به اصولی چون گفت‌و‌گو، تساهل، رعایت حقوق دیگران و ضرورت رسیدن به توافق با دیگران رسیده بودند و برای تحقق این موارد وقت می‌گذاشتند. بنده در مراوداتی که با مرحوم بسته‌نگار داشتم هر چند با توجه به گستردگی زمینه فعالیت ایشان مراودات بنده جزئی بسیار کوچک از حیات اجتماعی و سیاسی آن مرحوم را تشکیل می‌داد بخوبی احساس می‌کردم که بسته‌نگار به‌عنوان یک فعال سیاسی ملی و آزادیخواه، فقط مدعی آزادی نیست و فقط خودش را در مقامی نمی‌بیند که آزادی را از حکومتگران مطالبه کند بلکه در زندگی شخصی‌اش زیستی آزادمنشانه دارد، به عقاید مختلف احترام می‌گذارد و این توانایی را دارد که با افراد دیگری که سلایق مختلف دارند همنشینی کند و پروژه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را با آنها پیش ببرد.
مراسم تشییع زنده یاد محمد بسته نگار ، امروز ساعت 9 از مقابل حسینیه ارشاد و مراسم یادبود او روز یکشنبه 24/4/97 از ساعت 18 تا 19/30 در مسجدجامع شهرک غرب برگزار می شود.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.