ion

جست و جوی یادگارهای پرپر ادامه دارد

پایداری /
شناسه خبر: 383799

پیکر مطهر و نورانی 56 شهید دوران دفاع مقدس چهارشنبه 20 تیر ماه از مرز خسروی وارد کشور شد. این شهدای گرانقدر مربوط به عملیات‌های، مسلم بن عقیل(ع)، کربلای6 و تک دشمن در فروردین سال 65 هستند که از منطقه مندلی واقع در استان دیاله عراق توسط گروه‌های عملیاتی کمیته جست‌و‌جوی مفقودین کشف شده‌اند.

ایران آنلاین /    این شهدای گرانقدر پس از ورود به کشور و برگزاری آیین استقبال، برای انجام عملیات تخصصی شناسایی، به معراج شهدای تهران منتقل شدند. برابر هماهنگی‌های به عمل آمده اجساد 80 عراقی کشف شده نیز در این مراسم تحویل مقامات عراقی شد . 

تاریخچه فعالیت تفحص پیکر مطهر شهدای 8 سال دفاع مقدس را می‌توان از همان روزهای اول جنگ دانست که در قالب «واحد رفاه» و بعد‌ها «تعاون» فعال شد. نخستین گروه تفحص شهدا در اواخر سال 1360 به هویزه رفتند و موفق به یافتن تعدادی از پیکرهای شهدای حماسه هویزه شدند که ضمن پایان بخشیدن به چشم انتظاری خانواده‌هایشان نام و یاد‌شان را به‌صورت مزار متجلی ساختند. از آن زمان تفحص پیکر شهدا هنگام عملیات و در همان بحبوحه جنگ و درگیری انجام می‌گرفت و شهدای باقی مانده در مناطقی که زیر آتش شدید دشمن قرار داشتند یا هنوز در اشغال بودند به بعد از آزاد‌سازی آن منطقه موکول می‌شد.
از عملیات کربلای 4 گروه‌های تفحص شهدا ابتدا در قالب سه گردان سازماندهی شدند و کمی بعد با تشکیل تیپ 313 که بعدها به تیپ 26 تغییر نام یافت به دامنه فعالیت‌های خود وسعت دادند. با وجود گسترش کمی و کیفی تشکیلات تفحص شهدا در سال‌های جنگ به‌دلیل پراکندگی عملیات‌ها و تعداد زیاد مجروحان و اولویت کمک به آنها از صحنه درگیری، انتقال همه شهدا مقدور نبود. با این تفاسیر و طبق آمار در پایان جنگ تحمیلی وضعیت نزدیک به 11 هزار و 700 شهید مفقودالاثر معلوم نبود و در همان مناطق ماند و منتقل نشد اما از این تعداد تاکنون پیکر بیش از 6 هزار نفر به کشور بازگردانده و تعیین تکلیف شده است و دست اندرکاران در عرصه فعالیت تفحص شهدا اعلام کرده‌اند تا پیدا شدن پیکر یا نشانی از آخرین شهید دست از مسئولیتی که بر دوش دارند بر نخواهند داشت. پس‌از اجرای قطعنامه باوجود محدودیت‌ها تعداد قابل توجهی از پیکرهای شهدا کشف شد اما به‌دلیل حضور نیروهای بین‌المللی در مرزها کار با کندی پیش می‌رفت. 
سه سال پس از پذیرش قطعنامه در چارچوب اقدام‌های دیپلماتیک نخستین تبادل پیکر مطهر شهدا با کشته شدگان عراقی میان ایران و نیروهای سازمان ملل که در مرز ایران و عراق مستقر بودند انجام گرفت و پس از آن وقفه‌ای طولانی در کار تفحص شهدا به وجود آمد تا آنکه با پیگیری‌های مستمر کمیته جست و جوی مفقودین که بعد از منحل شدن تیپ 26 به وجود آمده بود با وجود مشکلات بسیار تفحص پیکر شهیدان در خاک عراق آغاز شد و تاکنون بیش از هزارو چهارصد شهید ایرانی در خاک عراق کشف و به کشور منتقل شده است. 
هشت سال دفاع مقدس آیینه تمام نمایی از تلخی‌ و شیرینی‌هاست و اگرچه هشت سال دفاع مقدس در سال 1367 و در ظاهر به پایان رسید اما ثمرات معنوی و البته جراحت‌های آن همچنان با مردم و خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران همراه است.
ماه مبـارک رمضـان اون سال افتاده بود توی تیر ماه، گرمای بـالای ۵۰ درجه جنوب آدم رو کلافـه می‌کرد، با این حال خیلی از بچه‌ها روزه بودند.
عملیات شروع شد، فکرش رو بکنید تو اون گرما بخوای بجنـگی! روزها اونقدر داغ می‌شـد که اسلحه‌ دستـامون رو می‌سوزونـد. خبر اومد که یه عده از بچه‌ها محاصره شدند، تعدادی داوطلب شدند به کمکشون برند. وقتی برگشتنـد، با گریـه گفتنـد:همه بچـه‌ها شهیـد شدنـد. ازشون پرسیدیم؛ تیـر خلاص زدنـد بهشـون؟ گفتنـد؛ نـه! از تشنـگی جـان دادنـد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.