ion

راه شهیدان؛ بنبست یا فراخنا!؟

پایداری /
شناسه خبر: 383798

راهی را که شهیدان برگزیدند، چه مختصات و مشخصاتی دارد؟ و چگونه می‌توان این راه را بازشناخت؟ اساساً در مسیر زندگی، شرایطی پدید می‌آید که به طور طبیعی و غیرطبیعی حیات آدمی را مورد تهدید و مخاطره جدی قرار می‌دهد.

ایران آنلاین /    تاریخ تاکنون شاهد حوادث و رخدادهایی بوده که میلیون‌ها انسان در کوران پرگُداز جنگ‌ها و بلایای طبیعی و... جان خود را از دست داده‌اند! و گویا در عصر استیلای صنعت و تکنولوژی بر بشر، این تراژدی گستره افزون‌تری یافته است! آنچه در این پارادایم مهم است، وجود آن دسته از انسان‌هایی است که حیات دیگران را بر وجود خویش مقدم می‌دارند و فداکارانه، استیصال بشر گرفتار در آتش و بلا را به آرامش و سکون رهنمون می‌شوند! آن چه امام حسین(ع) با شهادت خویش و خویشان در میدانی به وسعت عاشورا آفرید، حماسه عظیم رهانیدن انسان از بن‌بست جهل و خرافه بود که با حاکمیت خاندان بنی‌امیه، بر دامن نگاه و دامنه فهم عقیم مردم کوفه تنیده بود! بنابراین شهادت هدف نیست، بلکه وسیله‌ای برای نجات بشریت گرفتار در حلقه‌های تنگ جهالت و رهایی انسان از انجماد فکری و پیمودن مسیر حق است و عاشورا این استعداد را متجلی و به فعلیت رساند! در فرازی از زیارت اربعین که منسوب به امام صادق(ع) است، به صراحت آمده است که امام حسین علیه‌السلام، خون قلبش راکه ناب‌ترین خون به حساب می‌آید، در تقابل با جهل نثار کرده است! بی‌تردید راه شهید که همانا راه آزادی و آزادگی و صلح است، بن‌بست ندارد و «طرحی نو درانداختن» و فرمانبری از عشق در هنگامه تنگنا و ضیق عقل، فقط و فقط از شهیدان برمی‌آید و بس! 

آغوش حسین و عاشورا هیچگاه بسته و بن‌بست نیست، «حُر» با همه مرتبت در جبهه مقابل، در همین وسعت عاشقانه، جاودانه شد! پس، شهیدان را کسانی در بن‌بست می‌خواهند که در مقیاس‌های بی‌مقدار خود، آزادی و آزادگی انسان را در مدار منفعت تفسیر می‌کنند و همواره در تکاپوی رذایل و رسوایی معارضان فکری خویشند! و شهیدان سرافراز دفاع مقدس، آسایش و امنیت را به قیمت جان خویش، حتی برای مخالفان فکری خود به ارمغان آوردند و آن روز که به جهاد برخاستند، صیانت از انسان و انسانیت را وجهه عمل خویش قرار دادند! و این است که راه انسان‌هایی از این دست بن‌بست ندارد...
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.