اختصاصی ایران آنلاین/رضی حاجی آقا میری مطرح کرد

کسانی که باید دست شان در فضای اقتصادی رو شود

اقتصادی /
شناسه خبر: 383792

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی می گوید:بارها و بارها اعلام کرده اند که عده کثیری از تسهیلات دولتی استفاده کرده و بدهکار بانکی هستند. به کرات اتاق بازرگانی خواهش کرده که لیست این افراد مشخص و منتشر شود ولی تا بحال چنین اتفاقی نیفتاده است. درباره مسئله ارز هم همین طور است

ایران آنلاین / انتشار لیست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی، هنوز محل بحث و گفت و گوست. عده ای معتقد هستند که لیست های اولیه کامل نبودند و ابهامات زیادی دارند، عده ای نیز به بهانه فاش شدن اسرار تجاری از اساس مخالف این سبک از شفاف سازی هستند.

رضی حاجی آقا میری، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به «ایران آنلاین» می گوید:«رئیس جمهور دستور شفافیت می دهد اما مقاومت های جدی در راه آن انجام می شود. بعضی ها بهانه می آورند که به خاطر اطلاعات تجاری فعالان اقتصادی نباید اسم و رسم دریافت کنندگان ارز دقیق منتشر شود. اما اصلا چنین نیست و ما چنین چیزهایی را قبول نداریم. کسانی که دریافت های ویژه ارزی داشته اند، همان کسانی هستند که بخش خصوصی واقعی دلش می خواهد دست آن ها رو شود.»

رئیس سابق کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران ادامه می دهد:«بارها در گذشته توسط مسئولین مختلف برای اینکه خطاهای اقتصادی پوشش داده شود، پنهان کاری کرده اند. بارها و بارها اعلام کرده اند که عده کثیری از تسهیلات دولتی استفاده کرده و بدهکار بانکی هستند. به کرات اتاق بازرگانی خواهش کرده که لیست این افراد مشخص و منتشر شود ولی تا بحال چنین اتفاقی نیفتاده است. درباره مسئله ارز هم همین طور است.»

حاجی آقا میری می گوید:«عده کثیری در فرصت کوتاه ارز 4 هزار تومانی گرفته اما کالاهایشان را برابر با ارز 8 هزار تومانی فروخته اند یا ارز را در جای دیگری استفاده کرده اند. مردم می خواهند این افراد را بشناسند. آن ها هم باید ادله خودشان را ارائه کنند. با انتشار لیست های پر از نقص و ابهام هیچ چیزی درست نمی شود.»

فعالان بخش خصوصی همواره از دو نرخی بودن ارز گلایه داشتند و معتقد بودند این سیاست، محل اصلی توزیع رانت است. در طول فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم، پیش از آنکه اوضاع بازار ارز به بحران برسد، یکسان سازی نرخ ارز همیشه جزء اصلی ترین مطالبات فعالان بخش خصوصی بوده است. این فعال اقتصادی و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی نیز در این باره می گوید:«ما از اول گفته بودیم که اصولا دو نرخی بودن ارز  لطمه های جدی به اقتصاد کشور می زند و به جز چند قلم محدود مایحتاج اصلی مثل آرد، هیچ دلیلی ندارد که بقیه کالاها ارز دولتی دریافت کنند. حالا هم درباره شفافیت ارزی همین حرف را می زنیم. نباید هر کسی و برای هر کالایی مانند خودرو و موبایل، از رانت ارزی برخوردار باشد.»

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.