ion

آیا کشورهای اروپای شزقی حامی ناتو هستند؟

بین الملل /
شناسه خبر: 383754

بیشتر کشورهای اروپایی به دلیل اینکه ناتو باعث تامین امنیتشان می شود، از بقای این پیمان حمایت می کنند و خواهان تقویت حضور خود در آن هستند.

ایران آنلاین /نشست امروز(چهارشنبه)و فردای سران ناتو دربروکسل فرصتی برای کشورهای اروپای شرقی است که عضویت آنها دراین سازمان از جمله مقدونیه مورد بررسی قرار گیردودیگر کشورهای عضو ناتو در این منطقه مانند؛ کرواسی،رومانی، بلغارستان، مونته نگرو و اسلوونی خواهان تقویت حضور خود هستند.

آمریکا در اجلاس روز چهارشنبه و پنجشنبه در بروکسل از این فرصت استفاده کرده و از هم پیمانان خود در ناتو می خواهد که سهم مالی خود به این سازمان را افزایش دهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دفعات تاکیدکرده که اعضای ناتو باید دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به ناتو برای جنبه های دفاعی اختصاص دهند.

کشورهای اروپا شرقی بخصوص در منطقه بالکان سعی دارند برای حفظ امنیت، ثبات و صلح روابط خود را با پیمان نظامی ناتو و آمریکا در سطح خوبی نگهدارند و در همین حال خواهان حفظ روابط دیرینه خود با روسیه کنونی هستند.

در این راستا با وجود اینکه کرواسی، مونته نگرو، آلبانی، بلغارستان و رومانی در ناتو عضو هستند، اما سران این کشورها علاقمندی خود را برای داشتن روابط خوب با مسکو نیز اعلام کرده اند.

صربستان که از سال 2006 به این سو در راستای پیگیری سیاست بی طرفی نظامی تلاش دارد بدون عضویت در سازمان های نظامی با تمامی کشورهای ناتو و دیگر کشورها در زمینه های دفاعی، آموزشی-نظامی و نظامی- اقتصادی همکاری نزدیکی داشته باشد.

با توجه به اینکه ناتو در کوزوو که صربستان آن را استان جنوبی خود می داند نیرو دارد، خواهان رابطه و همکاری خوبی است و بر ادامه فعالیت نیروهای ناتو و اتحادیه اروپا در کوزوو که ضامن امنیت، ثبات و صلح در کوزوو است، اصرار دارد.

در رابطه با همکاری های نظامی صربستان می توان گفت که این کشور از سال 2006 که به عضویت در طرح مشارکت صلح در آمده در 150 تمرین نظامی با کشورهای های عضو ناتو شرکت کرده و این در حالی است که 12 تمرین نظامی با روسیه داشته است.

در همایش «آینده همکاری های نظامی صربستان» که سال گذشته توسط «مرکز بلگراد برای سیاست های امنیتی» برگزار شد، بر ایجاد امنیت مشترک از طریق مشارکت، تاکید گردید.

صربستان همچنین آمریکا را بزرگترین شریک کاری خود در جهان می داند و با نیروهای ناتو در چارچوب طرح (مشارک برای دوستی) همکاری و با ناتو و روسیه رزمایش برگزار می کند.

از طرف دیگر روسیه افزون براینکه حامی بزرگ صربستان در مساله کوزوو درمجامع بین المللی بوده، یکی از تامین کننده های عمده سلاح های نظامی صربستان به شمار می رود. صربستان در سال گذشته (2017)، 6 فروند میگ 29 از روسیه تحویل گرفته است.

صربستان با وجود اینکه بیشتر همسایگانش عضو ناتو هستند، تلاش داردکه سیاست بیطرفانه نظامی خود را حفظ ودرهمین حال باتمامی کشورها همکاری نظامی و رزمایش مشترک انجام می دهد.

مونته نگرو از دیگر کشورهای اروپای شرقی در منطقه بالکان غربی و از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به شمار می رود و عضویت در این سازمان نظامی را در جهت بالا بردن ضریب امنیتی و صلخ خود و تمامی منطقه می داند.

اکنون کرواسی، آلبانی، مونته نگرو، مجارستان، بلغارستان و رومانی که در همسایگی صربستان قرار دارند از اعضای ناتو به شمار می روند و مقدونیه پس از امضای توافق نامه با یونان در باره نام آن کشور نیز تلاش دارد در آینده نه چندان دور وارد این پیمان نظامی شود.

اصولا تمامی کشورهای اروپایی بیشتر برای امنیت خود به آمریکا و روسیه نگاه دارند و صربستان نیز از این کشورها جدا نیست و روشی را برای تامین امنیت خود در پیش گرفته و آن همکاری با تمامی کشورها به خصوص روسیه، چین، آمریکا و اعضای ناتو است.

اکنون اگر به 6 جمهوری برآمده از یوگسلاوی پیشین نگاه شود فقط صربستان، مقدونیه و بوسنی و هرزگوین از اعضای ناتو نیستند که احتمالا مقدونیه در آینده نزدیک وارد این سازمان نظامی خواهد شد و بلگراد که سیاست بی طرفانه نظامی اتخاذ کرده به ناتو ملحق نمی شود.

مقدونیه که اکنون توافق نامه بر سر نام کشور را با یونان امضا کرده است امید دارد که به زودی از این کشور برای عضویت در ناتو دعوت شود.

ورود بوسنی وهرزگوین به ناتو نیز بسیار بعید بوده چرا که صرب های بوسنی و هرزگوین از سیاست بلگراد پیروی و از کشورشان به سازمان یادشده جلوگیری می کنند.

صربستان در حال بازسازی و مدرنیزه کردن نیروی هوایی خود باجنگنده های میگ 29 روسیه و دیگر تجهیزات نظامی است.به عقیده کارشناسان؛سیاست بیطرفانه از تمامی جوانب برای صربستان مناسب است./ ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.