ion

کتاب نخوانید، هیچ چیز نمی شود!

اندیشه /
شناسه خبر: 383682

کتاب نخوانیم و مشاوره نگیریم و آموزش نبینیم!آری ما کارهای مهمتری داریم!سرک کشیدن به کار این و آن و مسخره کردن آن‌ها؛ چک کردن مداوم اینستاگرام و لایک کردن چرند و پرندیات! حرف‌های بی سر و ته، افکار منفی و ...!و خیلی کارهای دیگر!

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

*⁩سکانس اول 
در فرودگاه نشسته‌ام. 
یک ایرانی آن ور چیپس می‌خورد؛ ایرانی دیگر انگشت دستش را تا میانه در گوش خود فرو کرده و با تکانه‌ی زیاد در حال تکان دادن است؛ ایرانی دیگر که خودم باشم، آهنگ گوش می‌کنم؛ و...!
آن ور سالن اما یک توریست خارجی که کمه کم ۸۵ سال سن دارد -پاهایش را بدون اینکه کفش‌هایش را در آورده باشد- روی چمدانش گذاشته و سخت مشغول مطالعه است؛ چنان که هیچ چیز جلب توجه کنی، توجه او را جلب نمی‌کند.
خب با این سن کتاب بخواند که چه شود؟
این اولین سوال یک ایرانی که خودم باشم!
خب مگر کتاب بخوانی منفعت و مالی می‌بری؟
اینم دومین سوال یک ایرانی که خودم باشم!
*⁩سکانس دوم
توی رستورانی نشسته‌ام در همان شهر؛
یک گروه توریستی فرانسوی وارد می‌شوند؛ همه سالمند!
با بگو و بخند شام میل می‌کنند و بعد، سرحال تر از من به هتلشان بر می‌گردند.
اما پیرمرد و پیرزن ایرانی که پدر و مادر خودم باشند، اولاً از بس خودشان را صرف فرزندانی چون من کرده‌اند، هزار جور درد و بیماری گرفته‌اند و ثانیاً وقتی می‌گویی مادر جان فلان کار را یاد بگیر، رانندگی یاد بگیر، می‌گوید از ما گذشته؛ پیر شدیم! در حالی که تازه در آستانه پختگی و بلوغ کامل فکری هستند.
*ارتباط این دو سکانس چیزی جز همان کتاب‌هایی که آن‌ها می‌خوانند و ما نمی‌خوانیم نیست؛ طیاره‌ای که آن‌ها می‌سازند و ما نمی‌توانیم، فرقش در همین کتاب خواندن‌ها و دانستن‌ها و میل به شکوفا شدن‌ها و شکوفا کردن‌ها است.
پیشرفتی که آب در دهان امثال من و هم سن و سالانم می‌اندازد که برویم آنجا زندگی کنیم و همین دانش اندکی را هم که داریم در خدمت آن‌ها بگذاریم؛ مگر اینکه گوشه چشمی به ما داشته باشند و چشم انعام ز انعامی چند داشته باشیم هم حاصل همین کتاب خواندن‌های آن‌ها و نخواندن‌های ما است؛ ولو با تأثیر غیرمستقیم!
کتاب نخوانیم و مشاوره نگیریم و آموزش نبینیم!
آری ما کارهای مهمتری داریم!
سرک کشیدن به کار این و آن و مسخره کردن آن‌ها؛ چک کردن مداوم اینستاگرام و لایک کردن چرند و پرندیات! حرف‌های بی سر و ته، افکار منفی و ...!
و خیلی کارهای دیگر!
*جالب این است که توجیه‌مان هم این است که وقت نداریم؛ اما همه فیلم‌های ماهواره و آی فیلم و فوتبال‌های جام جهانی را با سه بار تکرارش با ولع می‌بینیم!

 

تحلیل گفتمان نشانه‌شناسی متن

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.