ion

شوری آب خوزستان ربطی به سد گتوند ندارد

استانها /
شناسه خبر: 383625

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، کیفیت آب خروجی از سد گتوند را بسیار ایده آل توصیف کرد و گفت:«انتساب شوری آب خوزستان به سد گتوند کاملا غلط است».

ایران آنلاین / این در حالی است که«عیسی کلانتری»، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور 2 روز پیش با توجه به مشکلات کم‌آبی در خوزستان، اشتباهات مهندسی در ساخت سد گتوند را عامل شوری آب خوزستان اعلام کرده بود.

«محمد حاج رسولی ها»، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، افزود: شاخص شوری آب خروجی از سد گتوند به 600 میکروموس بر سانتیمتر برآورد شده در حالی که میزان این شاخص در آب پایین دست کارون به دلیل رهاسازی پساب صنایع و تخلیه فاضلاب به مراتب بیش از آب رها شده از سد گتوند است.
شوری نشان دهنده میزان املاح هادی موجود در آب است و میزان این شاخص ارتباطی مستقیم با نمک های محلول در آب دارد. امسال به دلیل افزایش کیفیت آب خروجی از سد گتوند، میزان اثربخشی این سد در شوری آب کارون به مراتب کمتر از سال های گذشته است. کیفیت آب خروجی سد گتوند درحالی است که شوری آب پایین دست کارون به دلیل رهاسازی پساب صنایع به مراتب بیش از آب رها شده از این سد است؛ بنابراین شوری آب خرمشهر و آبادان به هیچ عنوان ارتباطی به آب رهاشده از سد گتوند ندارد.
وی انتساب بسیاری از مشکلات به سدسازی ها را جفا به این بخش توصیف کرد و گفت: هیچ کس منکر اشتباه در برخی جانمایی ها نمی شود اما نمی توان منکر اثربخشی این سازه ها در تامین آب شرب شهرها و روستاهای کشور شد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.