ion

مهراب صادق نیا : کسی که متهم است «مائده» نیست

اندیشه /
شناسه خبر: 383473

وقتی رسانه‌ ملّی اعترافات"مائده"‌ هفده ساله را پخش می‌کند، این سؤال‌ها در ذهن ما بیدار می‌شود که "مگر این دختر و هزاران دختر و پسر همسن و سال او تحت نظام تعلیم و تربیت رسمی این کشور رشد نکرده‌اند؟" راستی چرا برنامه‌های فرهنگی ما جواب نمی‌دهد؟

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

✅جوامع را همواره دشمنان بیرونی‌شان تهدید نمی‌کنند؛ زیرا این تنها بدخواهی دشمنان بیرونی نیست که ممکن است یک جامعه را از رسیدن به آن‌چه در پی آن است باز دارد. برای هر جامعه‌ای دشمنانی از درون نیز وجود دارند که گاه راه‌گیرترند.
✅ "میل به شک کردن" در نزد شهروندان یک جامعه، درست با همان شدت و بلکه بیش‌تر از داشتن دشمنان بیرونی، جامعه را در وضعیّت‌های شکننده‌ قرار می‌دهد. اگر شهروندان یک جامعه به سنت و پیشینه‌های فرهنگی خود به دیده‌ تردید بنگرند و در باره‌ درستی آن‌ها بپرسند، برای بودن در وضعیّتی که هستند و یا دست‌یابی به چیزی که رهبرانشان وعده می‌دهند هیچ تلاشی نخواهند کرد.
✅ نشانه‌های زیادی از بدگمانی مردم به ارزش‌های رسمی در جامعه‌ی ما حکایت دارد. از وضعیّت اخلاقی جامعه گرفته تا گروه‌های مرجع جوانان و ارزش‌هایی که دنبال می‌کنند. این‌ها همه نشان می‌دهند که نسلی که بعد از انقلاب شکل گرفته‌اند و به بهانه‌ تربیت آن‌ها هزینه‌ زیادی بر ملّت تحمیل شده است، به شدّت در باره‌ عقاید و سنت‌های پیشین خود و نیز آرمان‌هایی که برایشان تصویر می‌شود، گرفتار شک و بدگمانی هستند. 
✅ وقتی رسانه‌ی ملّی اعترافات"مائده"‌ هفده ساله را پخش می‌کند، این سؤال‌ها در ذهن ما بیدار می‌شود که "مگر این دختر و هزاران دختر و پسر هم‌سن و سال او تحت نظام تعلیم و تربیت رسمی این کشور رشد نکرده‌اند؟" راستی چرا برنامه‌های فرهنگی ما جواب نمی‌دهد؟ نتیجه‌ حضور پُر و پیمان روحانیون در تلویزیون چیست؟ این همه برنامه‌های مذهبی در مدرسه‌ها و رادیو و تلویزیون چرا نتیجه‌اش می‌شود مائده؟! 
✅ دشمن را اشتباه گرفته‌اید، دشمن‌ترین دشمن این جامعه بی‌اعتمادی و بدگمانی و میل به شک این جامعه به ارزش‌هایی است که تبلیغ می‌شود./ صفحه شخصی نویسنده
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.