ion

امسال اولین سالی است که برای اصلاح شبکه آبرسانی خوزستان 10میلیارد تومان در نظر گرفته شده است

عبور خوزستان از تابستان پر تنش با صرفه‌جویی

استانها /
شناسه خبر: 383333

«با وجود بارندگی‌های مناسب سال 97 بویژه در اردیبهشت‌ماه، همچنان به طور متوسط با کاهش27 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.این موضوع سبب شده مردم استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کرمان، فارس و خوزستان در مقایسه با سال گذشته کاهش بیش از 75 درصدی نزولات جوی را تجربه کنند.»

ایران آنلاین / اینها صحبت‌های «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیأت دولت در واکنش به شایعات پیرامون جیره‌‌بندی آب در کشور بوده که حاکی از نبود قطع آب برنامه‌ریزی شده برای شهرهای مختلف کشور است، اما اردکانیان بر لزوم صرفه‌جویی از طرف همه بخش‌ها بویژه بخش کشاورزی تأکید کرده و گفته اگر همه مردم کمک نکنند نمی‌توانیم از تابستان بدون جیره‌ بندی گذر کنیم.زمزمه‌هایی که این روزها از استان‌های مختلف به گوش می‌رسد صحه‌ای بر صحبت‌های وزیر نیرو است. چرا که آمار مصرف آب به علت گرما بسیار بالا رفته و زنگ خطر جیره‌بندی در برخی نقاط کشور به صدا در آمده است.خوزستان یکی از این استان‌هاست که در چند روز گذشته مسأله تأمین آب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم و مسئولان آن بوده است. با وجود آنکه بهره‌برداری از طرح (غدیر2) دغدغه مردم استان را در خصوص شوری آب تا حد زیادی رفع کرده، اما همچنان قطع و جیره‌بندی آب در این استان موضوعی است که بازار شایعه آن گرم است.

کیفیت آب آشامیدنی، دغدغه اصلی مردم
وی افزود: بیشترین مشکل در خوزستان بخصوص نوار ساحلی خلیج فارس (خرمشهر و آبادان) کیفیت آب آشامیدنی است که آن نیزبا اصلاح شبکه آبرسانی تا حد قابل توجهی حل شدنی است. از سال 91 تا 95 هیچ بودجه‌ای در خصوص اصلاح شبکه آب به استان پرداخت نشده و با پیگیری‌های انجام شده و حمایت دولت، امسال اولین سالی است که استاندار خوزستان 10 میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته است.
اصلاح شبکه آب خوزستان
مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان خاطرنشان کرد: با اختصاص این بودجه در نظر داریم در یک برنامه 3ساله تمام شبکه‌های آبرسانی استان را اصلاح کنیم. اگر تمام وعده‌ها محقق شود به طور حتم بعد از 3 سال به متوسط کشوری خواهیم رسید. تاکنون تنها ۸۳ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده، این در حالی است که این شرکت ۳۰۰ میلیارد تومان دیون دارد.وی ادامه داد: متأسفانه شبکه توزیع آب شهرهای خوزستان شرایط مطلوبی ندارد. هزینه‌های زیادی برای تأمین آب تا ورودی شهرها صرف می‌شود، اما بی‌توجهی به این موضوع سبب هدررفت40 درصدی آب در استان می‌شود در حالی که متوسط کشوری هدر رفت آب ۲۵ درصد است.
تأسیسات شبکه توزیع آب عمری بالای 60 سال دارد
حقیقی‌پور با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس زیرساخت‌های بسیاری بخصوص در حوزه آب و فاضلاب استان از بین رفت، افزود: شرکت آبفای استان ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال تحت پوشش دارد که بیش از ۶۰ درصد آنها عمری بالای ۶۰ سال دارد و به همین دلیل میزان هدررفت آب در استان بالاست.
تأمین آب آشامیدنی در اولویت است
این مقام مسئول افزود: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اولویت‌های شرکت آبفای استان، تأمین آب آشامیدنی برای مردم است و بخش‌های صنعتی و کشاورزی در درجه‌های بعدی قرار دارد.شهرهای پایین دست استان از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر با وجودی که در کنار رودخانه‌های بزرگ قرار دارند، از نظر کیفیت آب آشامیدنی با مشکل مواجه هستند و شهرهای شمالی نیز دچار ناپایداری کمی آب هستند. شهرهایی که از منابع آب سطحی استفاده می‌کنند، عموماً در پایین دست استان در جنوب و مرکز قرار دارند که 19 شهر از رودخانه کارون، 13 شهر از کرخه و مابقی از مارون و زهره تأمین آب می‌شود. وی خاطرنشان کرد: بارش‌های بهار تنها بخش کوچکی از عقب افتادگی سال‌های قبل را جبران کرده و کماکان برای جلوگیری از جیره‌بندی آب، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف شرط اصلی است.
 
برنامه ای برای جیره بندی آب نداریم 
 
«صادق حقیقی‌پور» مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) اظهار داشت: در حال حاضر برنامه‌ای در خصوص جیره‌بندی آب در استان نداریم، اما با توجه به گرمای زودرس میزان مصرف آب در برخی مناطق بشدت افزایش داشته و در بعضی ساعات شب افت فشار و گاهی قطع آب اتفاق می‌افتد. اگر بنا باشد قطع آب با برنامه‌ریزی انجام شود حتماً مردم را در جریان این موضوع قرار می‌دهیم و اطلاع‌رسانی کامل خواهیم کرد.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.