ion

فلسفه در سرزمین نبوت؛ فلسفه اسلامی از آغاز تا امروز نوشته سید حسین نصر با ترجمه بیت الله ندرلو به همت انتشارات علوم انسانی ترجمان در بهار ۹۷ به چاپ دوم رسید.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

کتاب حاضر به قلم سید حسین نصر که عمری را صرف رصد گوشه گوشه جغرافیای پر رمز و راز تفکر اسلامی و فرهنگ و تمدن شیعی کرده است, به نگارش درآمده است. خود مؤلف هم در ابتدای کتاب، اثر حاضر را حاصل عمر خود خوانده و آن‌را با گزارشی جامع از تمام یافته های علمی و الهامی‌اش درباره تاریخ تفکر فلسفی در جهان اسلام و وحی محمدی بر شمرده است. از این منظر، مطالعه اثر حاضر برای هر کس که اهل تحقیق و تفحص علمی است مغتنم است.

سید حسین نصر به همراه هانری کربن از جمله محققانی هستند که در تلاش بوده اند تا مونولوگ شرق شناسان غربی اندیش درباره تاریخ تفکر اسلامی را بشکنند. این اساتید بارها در پی آن بودند که پرده از گوهرهایی بردارند که در زیر گرد و غبار غفلت و تعصب از دیده ها پنهان مانده اند. تفکر در معنای عمیق آن همیشه با تذکر همراه است و تأمل در سرآغازهای فکری یک تمدن طلیعه این تذکر است. پس تاریخ یک نحوه تفکر صرف داستان پردازی درباره یک سرگذشت متصلب نیست، بلکه تلاش برای تجربه تفکر به همراه شهسواران اندیشه است.

یکی از جالب ترین نکات درباره کتاب حاضر گفتمان سازی درباره برخی از جریانهای فکری است که به آنها آن طور که باید و شاید پرداخته نشده است. از جمله این جریانها مکاتب فلسفی آذربایجان و شیراز است. این دو مکتب فلسفی دو حلقه مهم در تاریخ تفکر در جهان اسلام محسوب می شوند.

استاد نصر، با استفاده از منابع موجود، تصویری بسیار جذاب از جریانات فکری جاری در این مکاتب ارائه می دهد و ما را دعوت به تأمل بیشتر در این خصوص می کند. تلاش استاد بر آن است تا پویایی و سرزندگی تفکر فلسفی در هیچ کجای جهان اسلام به اندازه ایران جاری و ساری نیست، البته این بدان معنا نیست که فیلسوفان در عسرت نیستند. باری، عسرت سرنوشت روزگار ماست و دنیای تکنیک زده عرصه را بر تفکر تنگ‌تر کرده است.

در بخشی از پیشگفتار به قلم نویسنده آمده است: این کتاب حاصل حدودا پنجاه سال مطالعه و تأمل درباره فلسفه و مسائل فلسفی در پرتو حقایق آشکار شده از طریق وحی، هم به صورت عینی و هم به صورت اشراق درونی، است. در جهانی که فلسفه به کلی از حقایق وحیانی روی برگردانده و اندیشه سکولار تمام نیروی خود را به کار گرفته است تا معرفت ملهم از امر قدسی را به حاشیه براند و حتی ریشه کن کند، ضروری است تا هرگاه فرصتی دست داد به موضوع نسبت میان فلسفه و وحی از منظرها و نقطه نظرهای مختلف بازگردیم. سال‌ها پیش در معرفت و امر قدسی به پرسش محوری مربوط به نسبت میان معرفت و حقیقت امر قدسی پرداختیم و در آثار اخیرتر همچون نیاز به علم مقدس این موضوع را از زوایای دیگری مورد کندوکاو قرار داده ایم.

در اثر حاضر توجه مان را به فلسفه و خصوصا فلسفه اسلامی معطوف می کنیم. در اینجا بیش از هزار سال فلسفه اسلامی، آموزه ها، تاریخ و رویکردهای آن را از منظر نسبت موجود میان این سنت فلسفی دیرین و حقایق نبوی که همیشه بر افق جهان اسلام و محیط و فضای فکری مسلمانان غلبه داشته، مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. برخی از فصل‌های این کتاب طی سالیان مختلف به عنوان جستارهایی مستقل نگارش یافته اند. همه آنها کاملا بازبینی شده و در چهارچوب کلی این کتاب قرار داده شده اند. بسیاری دیگر از فصل‌ها جدیدند و تصویری را تکمیل می کنند که کتاب حاضر در صدد ترسیم آن است

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.