ion

پیشگیری از ماهیگیری در آب گل آلود

حقوقی /
شناسه خبر: 381485

ایران آنلاین /  وضعیت محیط زیستی خوزستان، چندی است که ابعاد پیچیده‌ای به خود گرفته است. گرد وغبار، نفس خوزستان را به شماره انداخته است و دسترسی به «آب سالم» در کنار «تنفس در هوای سالم» تبدیل به مطالبه به حق و البته حق محور شهروندان خوزستانی شده است. در برخی موارد«کمبود آب» چه در حوزه معاش و نوع زراعت و چه در حوزه شرب، به بحران روزمره شهروندان خوزستانی تبدیل شده است، این بحران علی رغم سابقه چندین ساله، اخیراً منجر به اعتراضاتی دامنه دار و تجمعاتی در شهرهای مختلف خوزستان شده است. محور این اعتراضات اما تنها در مطالبه حقوق بنیادی و اساسی خلاصه نشده است و شیوه مدیریت کارگزاران حکومتی را نیز هدف قرار گرفته است. به عبارتی شهروندان خوزستانی این بحران را نتیجه ناگزیر «تغییرات اقلیمی» ندانسته و «سوءمدیریت» را یکی از عوامل در این بحران پیش آمده می‌دانند.

  عدم مدیریت شایسته یا تغییرات اقلیمی؟
در سالهای اخیر به کرات اظهارنظرها، تصمیمات و گاه فاش شدن نامه‌های محرمانه در خصوص وضعیت آب خوزستان، بحران ساز بوده است. گاه جمله‌ای به ظاهر ساده مانند«خوزستان، مشکل کمبود آب ندارد» باعث واکنش‌هایی در سطح مدیران و مسئولان استانی و شهروندان شده است. پروژه انتقال آب بهشت آباد و آب‌گیری سد کوهرنگ سه، همواره در کانون توجه شهروندان خوزستانی بوده و حساسیت بسیاری در این استان ایجاد کرده است. در این میان، داخلی بودن یا خارجی بودن کانون‌های گرد و غبار نیز همواره در کانون بحث‌های سیاسی استان قرار داشته است. در غیاب اطلاع‌رسانی دقیق و علمی، این موارد در کنار احساس نارضایتی نسبی شهروندان استان از توسعه‌ای پایدار مورد انتظار پس از جنگ تحمیلی، سبب شده‌اند که شهروندان خوزستانی، سوءمدیریت را علت و دلیلی اصلی بحران‌های استان خود بدانند. بحران‌هایی که ابعادی محیط زیستی داشته و به‌دلیل ماهیت علمی و دانش محورش، قابلیت این را داشته که چنین«سیاسی» و «امنیتی» نشود.
 چه باید کرد؟
«دسترسی به اطلاعات» و آگاهی از سیاست گذاری‌ها در کنار «اداره شایسته» دو حق شهروندی هستند که می‌توانند در تلطیف شرایط حاضر مؤثر باشند. ارائه اطلاعات دقیق، علمی و بی‌طرفانه به شهروندان خوزستانی در خصوص پروژه‌های انتقال آب، وضعیت محیط زیستی، آثار کشت و کار و صنعت و همچنین تغییرات اقلیمی می‌تواند چشم‌اندازی مناسب و واقع گرایانه در اختیار شهروندان قرار داده و همچنین فضا را مستعد برای شایعاتی مانند انتقال آب به کشورهای خارجی ننماییم. با ارائه اطلاعات دقیق از حس نارضایتی شهروندان کاسته و از خشونت‌های احتمالی پیشگیری کنیم؛ زیرا آنچنان که رابرت گر می‌گوید «اگر شدیداً ناراضی باشیم، مستعد پذیرش ایدئولوژی‌های جدید و باورهای ساده تری می‌شویم که بر درستی و سودمندی استفاده از خشونت تأکید می‌کند.»
 از سوی دیگر، گزارش دوره‌ای، هماهنگ و مستند به شهروندان از اقدامات صورت گرفته در خصوص مقابله با این بحران‌های زیست محیطی می‌توانند در قانع کردن شهروندان خوزستانی در خصوص «اداره شایسته» تأثیر‌گذار باشد. همچنین «اقدامات جبران ساز» تا زمان دسترسی کامل شهروندان به «آب سالم» و «هوای سالم» در اولویت برنامه‌های دولت قرار بگیرد. اگر کارگزاران حکومتی معتقدند که بخشی از این بحران‌ها منتسب به تغییرات اقلیمی است، شایسته است با این تغییرات به مثابه شکلی از بلایای طبیعی برخورد کرده و خارج از روندهای بروکراتیک و اداری، به تخصیص بودجه و امکانات و پیگیری سیاست گذاری‌هایی در خصوص «تاب آوری» شهروندان اقدام نمایند. این «اقدامات جبران ساز» بدون شک می‌تواند در فروکاستن حس نارضایتی شهروندان خوزستانی مؤثر باشد. شهروندانی که در شرایط سخت جنگ تحمیلی، صبوری و وفاداری خود را به اثبات رسانده‌اند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.