ion

پذیرش تفاوت ها پایه زندگی سالم

زندگی /
شناسه خبر: 380305

سبک زندگی اتمسفر و چیدمانی از مهارت‌ها، استعدادها، نقاط ضعف و قوت، شیوه‌ها و سبک زیست انسان‌ها است و به‌همان نسبت که افراد بواسطه ویژگی‌هایشان متفاوت هستند، سبک‌های زندگی مختلفی وجود دارد.

ایران آنلاین /سبک زندگی اتمسفر و چیدمانی از مهارت‌ها، استعدادها، نقاط ضعف و قوت، شیوه‌ها و سبک زیست انسان‌ها است و به‌همان نسبت که افراد بواسطه ویژگی‌هایشان متفاوت هستند، سبک‌های زندگی مختلفی وجود دارد.

دکتر علی اصغر عباسی اسفجیر – آسیب شناس اجتماعی و عضو هیأت علمی دانشگاه در همین خصوص با اشاره به اینکه امکان دسترسی افراد به امکانات و قواعد متفاوت است، پس سبک‌های زندگی مختلفی وجود دارد، یادآور شد: انسان‌ها در زندگی جمعی‌شان مجموعه‌ای از قواعد و دستورالعمل‌ها را برای خود طراحی می‌کنند که براساس آنها مناسبات رفتاری‌شان مدیریت و تنظیم می‌شود. این قواعد و دستور العمل‌های نانوشته، توسط افرادی که به‌صورت توافقی آنها را پذیرفته‌اند محترم شمرده می‌شوند، همچنین از آنجا که این قواعد بازدارنده و مجاب‌کننده هستند، باعث می‌شود تا افرادی که در جامعه امروز زندگی می‌کنند به آنها متعهد باشند و با هر نوع بدعهدی نیز مقابله کنند.
دکتر عباسی، کسانی که این وضعیت را درک و برای بازسازی و ترمیم آن فکر می‌کنند، شهروندانی معرفی می‌کند که براساس این قواعد، شیوه داشتن یک زندگی بهتر را تمرین می‌کنند و از این بابت احساس خوبی می‌گیرند. وی می‌گوید: برای اینکه این مجموعه قواعد بدرستی تنظیم شوند طبیعی است که به سوخت و خوراک‌هایی احتیاج است که از آنها به‌عنوان منابع و راه‌اندازها یاد می‌کنیم.
همذات پنداری و همدردی از فاکتورهایی هستند که به هر کنشگری کمک می‌کند تا درست عمل کند و شیوه‌های زیستی و مواجهه با محیط پیرامون‌مان را فراگیرد. وی ادامه داد: هدف ما از زیست جمعی آن است که زندگی را به گونه‌ای مدیریت کنیم تا این قواعد را لحاظ کرده و از منابع به بهترین نتیجه برسیم. طبیعی است یک کنشگر اجتماعی هرچه ارتباط این منابع و قواعد را بهتر تنظیم کند کنشگری، حرفه‌ای تر خواهد بود. از سوی دیگر درست است همه ما انسان های کره زمین این دستورالعمل‌ها را به‌عنوان قواعد جهانشمول پذیرفته ایم، اما باید در نظر داشت که همه انسانها شرایط یکسانی ندارند از این‌رو در هر بستر فرهنگی این قواعد اقتضایی هستند و از این منظر است که سبک‌های زندگی متعدد و مختلف به وجود می‌آید.
گذشته از این، انسان ها در پس یک محاسبه به این نتیجه می‌رسند سبکی را انتخاب کنند که همه نیازهای اقتصادی، اوقات فراغت، دیده شدن، شیوه‌های مربوط به سبک ازدواج و همه اینها، در نقشه زندگی‌شان دیده شود. آنها تلاش می‌کنند تا تکه‌های این پازل را در ایستگاه های مختلف زندگی پیدا کنند و با کمک نقشه‌ای که به شکل تئوری ترسیم می‌شود سبک درستی را برای زندگی انتخاب کنند. سبکی که اقتضایی است و گذشتگان آن را دنبال کرده‌اند.
در واقع انسان‌ها براساس منابع متعدد و دستورالعمل‌های متنوع و متکثر، بهترین جورچین و پازل را پیدا می‌کنند و عناصر زندگی خود را به بهترین حالت ممکن می‌چینند تا سبک زندگی شایسته‌ای را دنبال کنند. این آسیب شناس اجتماعی از منابع و تنوع آنها در شماره بعدی سخن خواهد گفت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.