ion

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ممنوع!

سلامت /
شناسه خبر: 379942

آنتی بیوتیک ها یا در اصطلاح عموم چرک خشک کن ها پرمصرف ترین داروهای امروزی محسوب می شوند. آنتی بیوتیکها با از بین بردن میکروبها و باکتری ها یا توقف تکثیر آنها روند بهبود را تسریع می کنند. همین موضوع باعث شده بسیاری از ما برای درمان بیماری های ساده هم دست به دامن آنتی بیوتیک ها شویم. متاسفانه استفاده خودسرانه این داروها، تجویز نادرست آنها و مصرف نادرست و نیمه کاره جوامع امروزی را با مشکلی به نام مقاومت آنتی بیوتیکی مواجه کرده است.

ایران آنلاین /رئیس انجمن میکروب شناسی ایران، گفت:  درست است که آنتی بیوتیکها در درمان انواع گسترده ای از عفونتها مؤثر هستند اما یک نوع آنتی بیوتیک نمی تواند همه  عفونتها را درمان کند.

دکتر محمد مهدی فیض آبادی، در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران،  اظهار داشت: آنتی بیوتیک‌ها به دو دسته کلی در کشور تقسیم می شوند. دسته اول تولید داخل است و  به لحاظ اقتصادی، قیمت آنها برای مردم مناسب است. متاسفانه دسترسی مناسب به این دارو و قیمت آنها  باعث افزایش مصرف و  پیدایش مقاومت میکروبی شده است.

وی افزود: دسته دوم، آنتی بیوتیک‌های گران‌قیمت خارجی هستند که قابلیت ایجاد مقاومت میکروبی را دارند.  به همین دلیل همکاران ما در قسمت درمانی، کارشناسان دارویی و داروسازان بالینی  تلاش کرده اقداماتی جهت کاهش مصرف آنتی بیوتیک‌ها انجام دهند . خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و فرهنگ‌سازی در این زمینه در حال حاضر از مصرف آنتی بیوتیک‌ها نسبت به گذشته کاسته شده است.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با اشاره به اینکه وزارت بهداشت نیز مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها را محدود کرده است، گفت: مصرف منطقی آنتی بیوتیک در بیمارستان‌ها با راه اندازی کمیته مصرف منطقی آنتی بیوتیک با حضور متخصصین مربوطه در نظر گرفته شده و در این کمیته‌ها از قانون مصرف منطقی آنتی بیوتیک تبعیت می شود  تا از پیشرفت مقاومت میکروبی جلوگیری شود.

استاد میکروب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه بیان داشت: هزینه آنتی بیوتیک‌ها گران بوده و به طور سالانه از ۱۰ میلیون تا میلیاردها تومان برای بیمارستان ها هزینه  بر جای می‌گذارند در صورتی که اگر مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها وجود داشته باشد علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، کاهش مقاومت میکروبی را شاهد خواهیم بود.
فیض‌آبادی اظهارداشت: ایران جزء کشورهای پر مصرف آنتی‌بیوتیک محسوب می شود که خوشبختانه امروزه با نگاه علمی بهتری سعی کرده ایم سیر افزایش مقاومت میکروبی را تحت کنترل در آوریم.

وی با اشاره به اینکه مصرف خارج بیمارستانی، فروش در داروخانه‌ها ومصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها نیز مد نظر قرار دارد، ‌گفت: توجه نکردن به این موضوعات در جامعه افزایش مقاومت میکروبی را به همراه داشته که در نهایت به بیمارستان‌ها هم راه می یابد . این میکروب‌ها توسط همراهان بیماران، ویزیت کننده‌ها و سایر عوامل آلوده کننده همچون آب و مواد غذایی می تواند به بیمارستان راه یابد بنابراین برای مقابله با آن بیوتیک‌ها و مقاومت آنها سیر پیچیده‌ای وجود دارد که باید تلاش کنیم اقدامات لازم در مقابله با این مقاومت میکروبی به صورت کامل و جامع انجام گیرد.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران همچنین به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک اشاره کرد و گفت: این موضوع عوارض زیادی برای فرد به همراه دارد مثلا میکروب‌های مفید روده را از بین می برد و از طرفی شرایط رشد میکروب‌های موذی  در بدن انسان را فراهم  می سازد؛ همچنین مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها سبب تاثیر مواد سمی بر روی کبد، کلیه، دندان، مغز استخوان و مغز افراد می‌شود.

وی بیان داشت: این در حالی است که پزشک با تجویز منطقی و دوز مناسب آنتی بیوتیک می تواند به بهترین شکل و با کمترین عارضه ناشی از مصرف آنتی بیوتیک با بیماری مقابله کند.

نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران ۱۳ لغایت ۱۵ شهریور ۹۷ در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.