ion

نگاهی حقوقی به موضوع انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس

نقض آشکار حقوق بین الملل در روز نکبت

حقوقی /
شناسه خبر: 379393

24 اردیبهشت ماه سال‌جاری، 14 مه‌2018، جهان شاهد نقض بی‌سابقه حقوق بین‌الملل از سوی ایالات متحده امریکا بود؛ در این روز که به گفته صهیونیست‌ها روز استقلال اسرائیل و به بیان ساکنان سرزمین‌های اشغالی، روز نکبت نامگذاری شده است، همزمان با برگزاری مراسم هفتادمین سال تأسیس رژیم صهیونیستی، طی مراسمی، انتقال سفارت ایالات متحده امریکا به بیت‌المقدس، اعلام و اجرایی شد؛

ایران آنلاین / در این مراسم، ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری امریکا به همراه همسرش جراد کوشنر به‌عنوان مشاورین ترامپ و استیو منوچین وزیر خزانه‌داری یهودی‌تبار امریکا، به‌نمایندگی از سوی ترامپ شرکت کردند.این اقدام بی‌سابقه در نقض حقوق بین‌الملل از سوی ایالات متحده امریکا که در واقع، شناسایی بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به شمار می‌رود، در پی تصمیم جنجالی دونالد ترامپ در 15 آذرماه سال 1396 و امضای مقرره مصوب کنگره ایالات متحده درباره انتقال سفارت رژیم صهیونیستی توسط وی، اجرایی شده است.

 
اقدام ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ایالت
متحده به بیت المقدس، منجر به نقض اصول
حقوق بین الملل و مواد منشور ملل متحد و نیز
چندین قطعنامه سازمان ملل و شورای امنیت
است. قطعنامه های 2253 ،2787 ،2535 ،
3237 که بر اشغالی بودن سرزمینهای اشغالی
و خروج رژیم صهیونیستی از این مناطق تأکید
می کنند با این اقدام ترامپ نقض شده است
 

بیت‌المقدس، شهری پر حادثه

در 14 مه ‌1948، با خروج انگلستان از منطقه فلسطین و خاتمه دادن این کشور به قیمومت این منطقه، تأسیس دولت یهودی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌هایی که توسط قطعنامه 181 به آنها واگذار شده بود اعلام شد و این موضوع، آغازی بر جنگ میان اعراب و اسرائیل بود. در پایان این جنگ و در پی توافقنامه آتش بس سال 1949 میان اردن و اسرائیل، اداره بخش غربی بیت‌المقدس را رژیم صهیونیستی برعهده گرفت و اداره بخش شرقی آن به اردن واگذار شد و جنگ موسوم به جنگ استقلال اسرائیل با شکست اعراب، خاتمه یافت و اسرائیل، به‌عنوان دولتی مستقل، اعلام استقلال کرد.در سال 1950، رژیم صهیونیستی، پایتخت خود را به بیت‌المقدس غربی، انتقال داد و کارگزاری‌های دولتی خود را در آنجا تأسیس کرد و ساخت شهرک‌های یهودی نشین را آغازکرد.در سال 1967 و در پی جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل، بخش شرقی بیت‌المقدس شامل شهرقدیم و مسجدالاقصی نیز به اشغال رژیم صهیونیستی درآمد. پس از اشغال کامل بیت‌المقدس در سال ۱۹۶۷، شورای امنیت طی قطعنامه شماره ۲۴۲ در تاریخ ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ این اقدام را غیر قانونی دانست و مرزهای رژیم صهیونیستی را همان مرزهای اعلام شده در سال ۱۹۴۸ دانست و از اسرائیل خواست به مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ عقب‌نشینی کند، همچنین این قطعنامه بر غیرقابل پذیرش بودن اکتساب سرزمین، از طریق جنگ، تأکید کرده و اعلام می‌دارد بخش‌های اشغالی، نمی‌توانند به خاک کشور اشغالگر منضم شوند، این قطعنامه همچنین لزوم اقدام برای صلحی عادلانه و نهایی، از طریق خروج نیروهای اسرائیلی از سرزمین‌های اشغالی و خاتمه یافتن کلیه ادعاها و احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی هر دولت را مورد تأکید قرار می‌دهد. پس از جنگ چهارم اعراب و اسرائیل، در سال 1973، شورای امنیت سازمان ملل متحد، ضمن قطعنامه 338، از طرف‌های نبرد درخواست کرد که هرگونه مخاصمه را پایان داده و ضمن تأکید بر قطعنامه 242، از آنها خواست مفاد این قطعنامه را به مورد اجرا درآورند. اگرچه، برخلاف همه مقرره‌های سابق، رژیم صهیونیستی، در سال 1980، بیت‌المقدس را به‌صورت کامل، ضمیمه خاک خود کرد و به‌عنوان پایتخت خود اعلام کرد. شورای امنیت، در مقابل این اقدام رژیم صهیونیستی، با صدور قطعنامه 478، ضمن تأکید بر قطعنامه 242، این اقدام را غیرقانونی دانست. کنگره ایالات متحده، در سال 1995، مقرره‌ای تحت عنوان قانون سفارت اورشلیم تصویب کرد که در تاریخ 8 نوامبر 1995 بدون امضای ریاست جمهوری قانونی شد. این قانون، بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت دولت رژیم صهیونیستی و به‌عنوان یک شهر واحد، به رسمیت شناخت.علیرغم تصویب این قانون، رئیس جمهوری مجاز است ظرف مدت شش ماه اجرای این قانون را لغو کند. از آن زمان تا دوران ریاست جمهوری ترامپ بارها لغو این قانون توسط رئیس جمهوری کلینتون، بوش و اوباما تمدید شد. دونالد ترامپ نیز، در ماه ژوئن 2017 از امضای آن امتناع کرد. اما سرانجام، دونالد ترامپ ریاست جمهوری امریکا در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی با توجه به مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره ایالات متحده درباره انتقال سفارت این کشور به اورشلیم، دستور اجرایی شدن این مصوبه را صادر کرد و این شهر را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و در تاریخ 14 مه ‌2018، تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس را اجرایی کرد.

نقض  قوانین   بین‌المللی

اقدام ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس، منجر به نقض اصول حقوق بین‌الملل و مواد منشور ملل متحد، نیز چندین قطعنامه سازمان ملل و شورای امنیت خواهد بود که با توجه به دیدگاه استادان حقوق بین‌الملل، از جمله می‌توان به نقض، قطعنامه‌های زیر اشاره کرد:
1- بند۷ ماده ۲ منشور سازمان ملل متحد: این بند از منشور به‌صراحت بیان می‌دارد که هیچ‌یک از مقررات مندرج در این منشور، ملل متحد را مجاز نمی‌دارد در اموری که ذاتاً جزو صلاحیت داخلی هر کشوری است دخالت کند و اعضا را نیز ملزم نمی‌کند که چنین موضوعاتی را تابع مقررات این منشور قرار دهند لیکن این اصل به اعمال اقدامات قهری پیش‌بینی شده در فصل هفتم لطمه وارد نخواهد آورد. با توجه به مقرره کنگره امریکا در سال ۱۹۹۵ که بر اساس آن امریکا باید سفارت خود را از تل آویو به بیت‌المقدس انتقال دهد، این مقرره، نقض اصل منع مداخله است.
2- اصل حق تعیین سرنوشت: این اصل به‌عنوان یکی از اصول مسلم حقوق بین‌الملل مطرح است. اقدام رژیم صهیونیستی در اشغال مناطق اشغالی از جمله بیت‌المقدس شرقی و اینک شناسایی منطقه اشغال شده بیت‌المقدس شرقی به‌عنوان ضمیمه به رژیم صهیونیستی توسط ایالات متحده، نقض قطعنامه‌هایی به شمار می‌رود که بر حق ملت فلسطین در جهت تعیین سرنوشت خود تأکید می‌کنند از جمله قطعنامه‌های 2253، 2787، 2535، 3237 که بر اشغالی بودن سرزمین‌های اشغالی و خروج رژیم صهیونیستی از این مناطق تأکید می‌کنند.
3- قطعنامه 181 مجمع عمومی سازمان ملل متحد: این قطعنامه صراحتاً بیت‌المقدس را به‌عنوان منطقه‌ای واحد، تحت قیمومت سازمان ملل متحد دانسته و به‌عنوان منطقه‌ای غیرنظامی و بین‌المللی شناسایی کرده است و اقدام کنونی ایالات متحده در راستای شناسایی بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی درواقع نقض این قطعنامه به شمار می‌رود.
4- قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت: این قطعنامه که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ و با اتفاق آرا تصویب شد، بر اشغال مناطق جولان، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی، تأکید کرده و رژیم صهیونیستی را در جهت اقدام برای صلح عادلانه، به خروج نیروهای نظامی خود از این مناطق دعوت کرده و آن را ملزم می‌کند که نسبت به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دولت‌های طرف درگیری خود رعایت احترام را در نظر داشته باشد. علاوه بر اینکه رژیم صهیونیستی، تاکنون، این قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت را نقض کرده، ایالات متحده امریکا نیز ضمن عدم توجه به مفاد ماده 25 منشور ملل متحد که دولت‌ها را ملزم به رعایت مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد کرده است، صراحتاً اقدام به نقض این قطعنامه کرده و بیت‌المقدس اشغالی را که در این قطعنامه بر اشغالی بودن آن تأکید شده است به‌عنوان سرزمینی ضمیمه شده پذیرفته و آن را به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته است. به تبع این قطعنامه، همچنین قطعنامه‌های 338 و 478 نیز توسط ایالات متحده، نقض شده است.
1- قطعنامه ۲۳۳۴ سال ۲۰۱۶ شورای امنیت: این قطعنامه که در دسامبر ۲۰۱۶ تصویب شد، شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی و گسترش آن را در مناطق متعلق به فلسطینی‌ها منع کرده و شهرک سازی‌ها را مانعی برای دستیابی به صلح دانسته است. لذا با توجه به اینکه اقدام ایالات متحده در انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، شناسایی این منطقه به‌عنوان یک منطقه واحد در خاک رژیم جعلی صهیونیستی خواهد بود، به این رژیم مجوزی برای ساخت شهرک سازی‌ها را نیز اعطا خواهد کرد که خود نقض قطعنامه 2334 و قطعنامه‌های دیگری است که در سال 2015، به جهت جلوگیری از اقدامات رژیم صهیونیستی در شهرک سازی‌ها و محکوم کردن آنها صادر شده‌اند.
2- ماده 25 منشور ملل متحد: این ماده، همه دولت‌های عضو ملل متحد را به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ملزم می‌کند و اقدام ایالات متحده در جهت انتقال سفارت خود به بیت المقدس و شناسایی بیت المقدس واحد به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که توسط قطعنامه‌های مختلف اشغالی بودن و عدم پذیرش ضمیمه آن به سرزمین رژیم صهیونیستی محرز شده است، نقض این ماده از منشور ملل متحد و اقدامی در جهت نقض صلح و امنیت بین‌المللی خواهد بود.
3- علاوه بر قطعنامه‌های پیش گفته، نظریه مشورتی دیوان بین‌المللی دادگستری درباره دیوار حائل، نیز به اشغالی بودن مناطقی که در محدوده خارج از مرز‌های 1967 توسط دیوار حائل، محصور شده‌اند نیز اشاره کرده، اعلام می‌دارد که موضوع بیت‌المقدس از موضوعات مورد مناقشه نیست و وضعیت اشغال این منطقه محرز است، همچنین ساخت دیوار را مغایر با قواعد حقوق بین‌الملل اعلام کرده، رژیم صهیونیستی را ملزم به خروج از آن مناطق و خاتمه دادن به ساخت دیوار می‌کند، همچنین، کلیه کشورها را ملزم می‌کند وضعیت غیر قانونی ناشی از ساخت دیوار را به رسمیت نشناخته و از کمک و همکاری برای حفظ وضعیت ناشی از ساخت دیوار خودداری کنند؛ به این ترتیب، مداخله ایالات متحده در وضعیت سرزمین‌های اشغالی و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با انتقال سفارت خود، عدم توجه به این توصیه دیوان بین‌المللی دادگستری نیز به شمارخواهد رفت.روزنامه ایران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.