ion

شایع ترین علل تعویض مفصل زانو در ایران

سلامت /
شناسه خبر: 378765

سالانه حدود سی هزار جراحی تعویض مفصل زانو در کشور انجام ‌گیرد، دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان این خبر گفت: آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی مهمترین دلیل تعویض مفصل زانو به شمار می آید.

ایران آنلاین /به گزارش  ایران آنلاین از روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی ایران  ،دکتر سید محمد جواد مرتضوی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با جراحی تعویض مفصل زانو اظهارداشت: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی به طور کلی پیش بینی می شود سالانه حدود سی هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو در کشور انجام شود.

وی با اشاره به اینکه زنان نسبت به مردان چندین برابر بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو قرار دارند، افزود: دلایل مختلفی که برخی ناشناخته است می تواند شرایط ابتلا به آرتروز را فراهم کندکه از میان آن ها می توان به افزایش سن اشاره کرد.
این فوق تخصص جراحی زانو و لگن ادامه داد: اختلال امتداد اندام به دلایل همچون زانو پرانتزی و ضربدری از علل دیگر تخریب مفصل است که اگر شدت آن زیاد شود می تواند به  آرتروز و در نهایت به تعویض مفصل زانو منجر می‌شود.
مرتضوی بیان داشت: ممکن است شکستگی و تروما نیز به آرتروز منجر شود چرا که به دلیل بد جوش خوردن مفصل و استخوان، این مشکل برای فرد ایجاد خواهد شد، همچنین درمان نامناسب بیماری‌های روماتیسمی می تواند آرتروز و در نهایت تعویض مفصل را به دنبال داشته باشد.
این جراح ارتوپدی اظهار داشت: عفونت، نیز دلیل دیگری است  که تعویض مفصل را با شرایط خاص مواجه می کند. همچنین بیماری نقرس می‌تواند سبب تخریب غضروف مفصلی و نیاز بیمار به عمل تعویض مفصل شود.
دبیر انجمن جراحان  ارتوپدی ایران با بیان اینکه اختلالات مادرزادی نیز می تواند آسیب غضروف را به همراه داشته باشد و سبب آرتروز شود گفت: ایجاد مشکل انحراف در امتداد اندام تا تشکیل غضروف یا برخی از تومورهای خوش‌خیم از مشکلات مادرزادی بوده که در نهایت می‌تواند سبب آرتروز شود.
دبیر انجمن ارتوپدی ایران خاطرنشان کرد: درمان موارد ذکر شده، جراحی تعویض مفصل خواهد بود که امروزه این عمل در کشور با موفقیت های خوبی همراه است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.