ion

فصل داغ انس با آثار دفاع مقدس

پایداری /
شناسه خبر: 377166

شاید به نظر خیلی‌ها دوران قصه گویی و‏‎ ‎‏قصه شنیدن سرآمده باشد، اما اگر کمی تأمل و پرس‌وجو کنید پی می‌برید که هنوز کم نیستند تعداد افرادی که در سراسر جهان مشتاق‏‎ ‎‏شنیدن قصه و خواندن کتاب‌های داستان و رمان هستند.‏ شروع تابستان که فصل فراغت است بستری فراهم می‌شود تا به برنامه‌های فرهنگی از جمله کتابخوانی توجه بیشتری شود.

ایران آنلاین /
مرجان قندی
روزنامه نگار
شاید به نظر خیلی‌ها دوران قصه گویی و‏‎ ‎‏قصه شنیدن سرآمده باشد، اما اگر کمی تأمل و پرس‌وجو کنید پی می‌برید که هنوز کم نیستند تعداد افرادی که در سراسر جهان مشتاق‏‎ ‎‏شنیدن قصه و خواندن کتاب‌های داستان و رمان هستند.‏ شروع تابستان که فصل فراغت است بستری فراهم می‌شود تا به برنامه‌های فرهنگی از جمله کتابخوانی توجه بیشتری شود. به‌دلیل تعطیلات مدارس اهمیت حضور و مشارکت کودکان و نوجوانان در این حوزه دوچندان می‌شود. در سال‌های اخیر با تلاش‌هایی که مسئولان برای توسعه فضای کتابخوانی کرده‌اند و همین طور سیاست‌های ترویجی، می‌توان امیدوار بود که آمار کتابخوانی و سرانه مطالعه در کشور طی سال‌های آینده، رشد داشته باشد اما این رشد اصطلاحاً لاک پشتی خواهد بود و به اندازه رشد استفاده از گوشی‌های همراه هوشمند و فراگیری استفاده از نرم افزارهای جمعی این روزها نخواهد بود. از این‌رو سال هاست ادبیات کودک و نوجوان به‌عنوان یک رشته خاص در ادبیات جهان‏‎ ‎‏مطرح شده و نویسندگان و شاعرانی پا به این عرصه گذاشته‌اند و فقط برای آنها می‌نویسند و می‌سرایند.

کیفیت تولید آثار برای کودک و نوجوان از هر چیزی مهم‌تر است
با گشتی در بازار کتاب میان حوزه‌های مختلف می‌بینید که کتاب‌های دفاع مقدس مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان نیازمند توجه بیشتری هستند چون در این بخش نسبت به سایر بخش‌ها عناوین محدودتری پیش‌رو داریم. البته این اصل را هم نباید فراموش کرد که انجام کارهای خوب کیفی از کمیت در حوزه کتاب کودک و نوجوان بهتر و مهم‌تر است. طبق آمارهای اعلام شده به طور کلی (در بخش بزرگسال و کودک و نوجوان) در حوزه کتاب دفاع مقدس نزدیک به 8 هزار عنوان کتاب چاپ شده است، پس نمی‌شود گفت که نویسنده‌ها در این حوزه کم‌کار بوده‌اند، اما می‌شود این‌طور بگوییم که دفاع مقدس آنقدر ظرفیت دارد که تا سال‌های سال بعد از این هم همچنان ظرفیت گفتن و نوشتن دارد. سال‌های اول بعد از پایان جنگ به سختی می‌شد نام چند داستان بلند و رمان خوب این حوزه را برای‏‎ ‎‏نوجوانان بر زبان آورد اما امروز تعداد داستان‌های بلند درباره انقلاب و جنگ برای نوجوانان قابل ملاحظه است و این روند روبه رشد همچنان هم ادامه دارد.
از نظر برخی کارشناسان و نویسنده‌های این حوزه مشکل ما کتاب نیست بلکه کتابخوان کم داریم. آنها معتقدند که باید به‌دنبال مسیرهایی باشیم و ببینیم چگونه می‌توان کتاب دفاع مقدس را در جامعه ترویج داد. شاید باید معیارها و مؤلفه‌های مورد علاقه جوانان را استخراج کرد و مدل‌های رفتاری مناسب جوانان را در فضای مجازی پیاده کنیم. امروز نسل جوان بیشتر تصویرگراست تا متن‌خوان. بنابراین باید ادبیات تصویری در حوزه دفاع‌ مقدس مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
آثار دفاع مقدس کودک و نوجوان به حمایت بیشتر نیاز دارد
از مشکلات حوزه کتاب کودک و نوجوان که بیشتر نویسنده‌ها به آن اشاره می‌کنند این است که اغلب کتاب‌های این حوزه با تیراژ پایین و تنها برای یک بار منتشر و چاپ می‌شوند. آنها همچنین از اینکه حتی ناشران تخصصی هم اهتمامی به چاپ مجدد کتاب‌هایی که مورد استقبال قرار می‌گیرند گلایه دارند. گلایه دیگر نویسنده‌های کتاب‌های کودک و نوجوان دفاع مقدس به این موضوع بر می‌گردد که به برخی کتاب‌ها در خصوص شبکه توزیع کم لطفی می‌شود و برایشان ناراحت‌کننده است که کتاب‌های کودک و نوجوان دفاع مقدس در کمتر کتابخانه‌های عمومی پیدا می‌شود و معمولاً این کتاب‌ها بعد از چاپ اول به فراموشی سپرده می‌شوند.
اثر خوب، خواننده را برای خواندن کتاب بعدی ترغیب می‌کند
محمد زرگر 17 ساله یکی از مخاطبان کتاب‌های دفاع مقدس است. او درباره خواسته خود و همسن و سال‌هایش از کتاب‌هایی درباره جنگ و دفاع مقدس می‌گوید:«من علاقه زیادی به خواندن کتاب درباره روزهای جنگ عراق و ایران دارم. هر کتابی که می‌خوانم بیشتر ترغیب می‌شوم تا درباره آن سال‌ها و اتفاقاتی که در کشور برای مردم افتاده بدانم. با خواندن چند خط از یک کتاب می‌توانم بفهمم که داستان آن جذبم می‌کند یا نه. اما بیشتر سعی می‌کنم آثاری را بخوانم که از آنها تعریف شنیده‌ام .» او ادامه می‌دهد: «به‌نظرم اگر انتشارات تخصصی حوزه دفاع مقدس نیازهای نسل جوان را رصد کنند و آثار خود را به سمت رفع نیاز جوانان برای حل مشکلات امروز جامعه هدایت کنند موفق‌تر خواهند بود. چون ما در هشت سال دفاع مقدس تجربه‌های متعددی در حوزه‌های مختلف داشتیم که هر کدام می‌تواند چراغی برای حرکت در مسیر پیشرفت نوجوانان و جوانان باشد.»
با «بچه‌های کارون» به آثار دفاع مقدس علاقه‌مند شدم
آرش احمدزاده 14 ساله است. او درباره تجربه‌اش از خواندن کتاب‌های دفاع مقدس می‌گوید:«در مدرسه همیشه به ما می‌گویند یکی از راه‌های انتقال ارزش‌های دفاع مقدس، خواندن کتاب‌های داستان در این باره است. من به فیلم و کتاب‌هایی که درباره جنگ و دفاع مقدس باشد علاقه دارم. اولین کتابی که خواندم و جذب شدم رمان «بچه‌های کارون» احمد دهقان بود. داستان کتاب از زبان یک نوجوان به‌نام «ناصر» روایت می‌شد. در روایت داستان گاهی با بخش‌های طنز روبه‌رو می‌شدم و خواندن آن خسته‌ام نمی‌کرد. فکر کنم داستان با آزادی خرمشهر به پایان رسید. این کتاب را به همه همسن و سال‌های خودم پیشنهاد می‌کنم چون مطمئن هستم از خواندنش لذت می‌برند.»
نویسنده‌ها قهرمانان جنگ را در داستان‌ها معرفی کنند
نرجس مالک‌پور 15 سال دارد. او که از خوانندگان پروپاقرص ادبیات دفاع مقدس است، می‌گوید: «نویسندگان و شاعران با شناساندن اسطوره‌هایی که برای حفظ مرزهای کشور تلاش و فداکاری کرده‌اند، روحیه میهن دوستی و دفاع از آرمان‌ها را در جوانان حفظ می‌کنند.» او ادامه می‌دهد:«کتاب‌های داستانی کودکان و نوجوانان یکی از ظرفیت‌های مناسب است. در این کتاب‌ها، نویسنده فرصتی فراهم می‌کند که با بخشیدن وجه داستانی به یک واقعه، بدون اینکه به حقیقت ماجرا صدمه‌ای بزند، جذابیتی برای دنبال کردن اتفاقات قهرمان داستان به وجود ‌آورد. من تاکنون کتاب‌های بسیاری در این حوزه خواندم که می‌توانم بگویم بهترین آنها «خاک‌های نرم کوشک»، «من زنده‌ام»، «به مجنون گفتم زنده بمان»، «پایی که جاماند» و... را بیشتر از همه دوست دارم.»
یکی از مشکلات و کاستی‌های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این مشکل، ریشه‌ها و علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها عدم احساس ضرورت است یعنی تا وقتی هر کدام از ما در وضعیت «نیاز» قرار نگیریم، در پی رفع آن نخواهیم رفت. کودکان و نوجوانان، سرمایه‌های عظیم میهن اسلامی و آینده سازان و پاسداران کشورمان ایران هستند. از این‌رو ارائه کتاب‌هایی پرمحتوا برای کودکان و نوجوانان، اهمیت ویژه‌ای دارد. بنابراین پرداختن به کمیت‌ها و کیفیت‌های مطلوب کار برای کودکان در زمینه انتشار کتاب و همچنین کتاب‌رسانی و خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان مناطق محروم، از مسائلی است که هرگز نباید مورد غفلت و کم توجهی قرار گیرد. نباید این موضوع را فراموش کنیم که هرچه امکانات برای جست وجو و دسترسی‌ برای خرید یا به امانت گرفتن کتاب آسان‌تر باشد، افراد کتابخوان بیشتری خواهیم داشت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.