ion

در هفته قوه قضائیه سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در همایش قوه قضاییه به ارایه گزارشی از عملکرد دستگاه قضایی و دادگستری‌ها در همایش قوه قضاییه پرداخت.

ایران آنلاین / سید علیرضا آوایی در همایش سراسری قوه فقضائیه گفت: مفهوم متفاوت آمار یکتا و چرخشی پرونده‌ها باید روشن شود چرا که رسیدگی قضایی چند مرحله‌ای است. اگر در هر یک از مراحل رسیدگی یک فرایند به پرونده‌ها اضافه کنیم، آمار چرخشی به دست می آید؛ بنابراین تعداد واقعی منازعات رسیدگی شده در محاکم برابر آمار یکتای پرونده‌ها است.

وزیر دادگستری با اشاره به رسیدگی ۱۶ میلیون پرونده  و با بیان اینکه  این آمار می‌تواند بیانگر آمار چرخشی باشد و آمار پرونده‌های یکتا کمتر از این رقم است، گفت: رسانه‌های بیگانه و داخلی اشتباهاتی را در برداشت از خلط دو مفهوم پرونده‌های یکتا و چرخشی دارند چرا که کل پرونده‌های یکتا کمتر از شش میلیون است و تحلیل های درستی در مورد پرونده های یکتا و جاری وجود ندارد و این دو باید تفکیک شود.

وی یادآور شد: نرخ رشد منازعه ۳/۴ درصد بوده است.

وزیر دادگستری با اشاره به تعداد پرونده شورای حل اختلاف گفت: سال گذشته با نرخ رشد ۳/۳درصدی تعداد این پرونده‌ها به بیش از سه میلیون رسیده است. سال ۹۵ حدود پنج میلیون و ۵۸۵ هزار پرونده یکتا و سال ۹۶ حدود ۵ میلیون و ۸۲۵ هزار و ۳۳۱ پرونده یکتا وارد دستگاه قضایی شده است.

آوایی در خصوص وضعیت زندان‌ها گفت:  سال ۹۵ ورودی زندان‌ها ۴۱۸ هزار و سال گذشته ۴۹۰بوده و تعداد زندانیان حاکی از رشد سه درصدی است.

وی گفت: تعداد زندانیان در سال ۹۵،  ۲۱۷هزار نفر بوده است که این میزان در سال گذشته ۲۲۴ هزار نفر  بوده است./ایسنا 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.