ion

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه:

تا پایان سال ١٠٠٠ دفتر خدمات الکترونیک راه اندازی می شود

حقوقی /
شناسه خبر: 376495

رییس مرکز آمار و فناوری ااطلاعات قوه قضاییه از راه اندازی ۱۰۰۰ دفتر خدمات الکترونیک تا پایان سال خبر داد.

ایران آنلاین / حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در مراسم رونمایی از سامانه خدمات الکترونیک قضایی (سخا) که صبح امروز در دیوان عدالت اداری برگزار شد، اظهار کرد: اگر ما ادعا می کنیم که خادم مردم هستیم باید از توقعات مردم مطلع باشیم و بر اساس همین توقعات ساختار خود را متحول کنیم.

وی افزود: مردم از این گلایه دارند که چرا باید برای دریافت خدمات از حاکمیت علی رغم وجود فناوری های نوین در صف بایستند و متحمل زحمات فراوان شوند؟ یکی از اهداف فناوری های نوین افزایش رضایتمندی مردم است. اگر بخواهیم تحولی را در دستگاه قضا ایجاد کنیم نیازمند اهدافی هستیم و همچنین یکسری مبادی و چارچوب های اولیه برای این اقدام نیاز است. چه ضرورتی دارد فردی برای ثبت یک دادخواست از شیراز به تهران بیاید؟ این رضایتمندی مردم را کاهش می دهد.

شهریاری گفت: در حال حاضر ٣٤٠ دفتر خدمات الکترونیک قضایی در کشور در حال فعالیت است و بسیاری خدمات به صورت الکترونیکی انجام می شود.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در تهران ٧٠ دفتر فعال داریم و این امر باعث شده خدمات سریع تر و راحت تر ارائه شود. ابزاری که این کار را فراهم کرده است سامانه (ثنا) ثبت نام الکترونیک قضایی است. در حال حاضر بالغ بر ٦.٥ میلیون ثبت نام الکترونیک انجام شده است.

شهریاری یکی از مشکلات قضایی را افزایش روزافزون پرونده های قضایی دانست و عنوان کرد: متاسفانه در سال ٩٦، تعداد ١٦ میلیون و ٣٠٠ پرونده تکراری در قوه قضاییه رسیدگی شد در حالی که تعداد پرونده های غیر تکراری (یکتا) تنها ٥ میلیون و ٨٣٠ پرونده بوده است. با اینکه دیوان عدالت اداری، افزایش ورودی داشته است اما به همان نسبت خروجی نیز داشته و نرخ رسیدگی بیش از ۱۰۰ درصد است. تا پایان سال ١٠٠٠ دفتر خدمات الکترونیک دیگر راه اندازی می شود./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.