ion

دختران امروز، مادران موفق فردا

زندگی /
شناسه خبر: 375846

ابعاد یک زندگی آن زمان بی‌عیب و نقص به‌نظر می‌رسند که تکمیل‌کننده یکدیگر باشند، همان‌طور که یک خانواده زمانی در مسیر درست حرکت خواهد کرد که در رأس آن زن و شوهر بدرستی عمل کنند و هر یک بر اساس توانمندی‌های ذاتی و اکتسابی‌شان یکدیگر را تکمیل کنند تا به بهترین شکل ممکن از پس فراز و فرودهای زندگی برآیند.

ایران آنلاین /این در حالی است که جامعه به‌عنوان مقیاس بزرگ تری از خانواده، مادامی موفق عمل خواهد کرد که کنشگران آن متشکل از زنان و مردان در کنار یکدیگر گام بردارند و هر یک بر اساس ویژگی هایشان نقش‌هایی را بر عهده بگیرند که به موفقیت ختم شود.

از آنجا که در مبحث پیش رو زنان به‌عنوان نیمی از یک جامعه مد نظر هستند باید گفت که بانوان علاوه بر اینکه در اداره خانواده و تربیت فرزندانشان نقش بسیار مهمی دارند، می‌توانند در توسعه اقتصاد خانواده نیز  تأثیرگذار باشند مشروط بر اینکه دوره کودکی و نوجوانی و جوانی مدیریت شده‌ای را سپری کرده باشند. از این‌رو است که در این مطلب پرداختن به وضعیت دختران مورد اهمیت قرار گرفته است و در همین راستا دکتر حسین آقا جانی – جامعه شناس و مدرس دانشگاه – معتقد است: طی دو دهه اخیر دختران مورد بی‌مهری، بی‌توجهی و کوتاهی‌های زیادی از سوی جامعه قرار گرفته‌اند درحالی که لازم است در این خصوص بازنگری عمیقی صورت گیرد زیرا در غیر این صورت و با افزایش این ناملایمتی‌ها، نمی‌توان برای عناد و سر پیچی‌هایی که گاهی از سوی جامعه دختران بروز می‌کند، پاسخ قابل قبولی پیدا کرد و تنها می‌توان ریشه آن را در بی‌اعتنایی‌هایی که در گذشته نسبت به آنها صورت گرفته است، پیدا کرد.
وی همچنین یادآور شد: همواره این ذهنیت مهم در مورد دختران وجود دارد که آنها در آینده دو نقش بسیار اساسی را عهده دار خواهند بود که بدون شک توجه همه جانبه به دوران کودکی، نوجوانی و جوانی آنها موجب می‌شود تا از عهده این نقش‌های مهم و حیاتی بخوبی برآیند.
یکی از این نقش‌های با اهمیت که دختران ایفا‌کننده آن هستند نقش همسری و شریک بودن در تمام فراز و نشیب‌های یک زندگی است که با موفق بودن در ایفای این نقش، می‌توانند در عهده دار شدن نقشی مهم‌تر که نقش مادری است، بخوبی ظاهر شوند و فرزندانی مطلوب، موفق و سالم به جامعه هدیه دهند.
تلاش برای آرام سپری شدن دوران کودکی نوجوانی و جوانی دختران، کم کردن میزان اضطراب و استرس از زندگی آنها، تسهیل در امر تحصیلشان، احترام گذاشتن به دختران، امیدوار ساختن آنها به آینده و توسعه فضاهای ورزشی و تفریحی مختص دختران، جلوگیری از انتشار اخبار نادرست در خصوص آنها از سوی رسانه‌های موجود، سعه صدر نسبت به نیمی از جمعیت جامعه، بها دادن به شخصیت آنها و همراهی خانواده، آموزش و پرورش و جامعه با‌ دختران از جمله مواردی هستند که به اعتقاد دکتر آقاجانی موجب می‌شود تا با توشه‌ای غنی، قدم در جاده زندگی مشترک بگذارند و همسر و مادری موفق و تأثیر‌گذار باشند چراکه بر اساس تحقیقات گسترده ثابت شده است گذشته هر فرد، تأثیر چشم‌گیری در آینده وی دارد. از سوی دیگر از آنجا که همواره پاداش نتایج بهتری نسبت به تنبیه در بر داشته است، توجه به زندگی دختران و رعایت همه جوانب لازم در مورد این گروه از جامعه، رمز حضور مادرانی توانا و دانا در جامعه خواهد بود. بانوانی که می‌توانند علاوه بر نقش با اهمیت مادری، در ابعاد مختلف یک جامعه هم تأثیرگذار باشند و با رفتارهایی برگرفته از مهر و عطوفت مادرانه حتی به روابط سیاسی حاکم بر جامعه نیز رسوخ کنند و آن را از شتاب رقابت‌ها، تهمت​ها و قدرت​طلبی‌ها دور نگه دارند.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.