ion

شادترین نوجوان های دنیا هلندی هستند

زندگی /
شناسه خبر: 375596

طی سال‌های اخیر جوانان هلندی در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بالاترین میزان رضایت از زندگی را داشته اند. این گزارش که از نتیجه تحقیق چهار ساله محققان در میان ۴۸ کشور استخراج شد، نشان می دهد بر اساس بررسی رفتارهای بهداشتی کودکان مدرسه‌ای، امسال نیز امتیاز شادی کودکان هلندی در بالاترین سطح قرار دارد.

ایران آنلاین /آموزش و پرورش هلند نقش مهمی در میزان رضایت و شادی این نوجوانان دارد که بطور مداوم در صدر جدول‌های رضایت از زندگی قرار می‌گیرند. در حالی که بسیاری از کشورها در این زمینه وضعیت مناسبی ندارند تا جایی که در انگلیس افسردگی و اضطراب در میان نوجوانان به شدت افزایش یافته و همچنین شمار جوانانی که در ایالت متحده آمریکا دست به خودکشی می‌زنند بطور قابل توجهی رو به افزایش است.

در این میانه اینکه چرا کشور ۱۷ میلیونی هلند با تاریخچه کالوینیسمی و استعمارگرایی اش تا این اندازه در القای دیدگاهی خوش بینانه به جوانان خود موفق بوده است سوالی است که توسط دکتر سیمونه دِروس، پژوهشگر موسسه تحقیقات اجتماعی هلند (SCP) پاسخ داده شده است. وی  در مورد رضایت بالای نوجوانان این کشور از زندگی که از سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است می‌گوید: کودکان هلندی در تمامی محیط‌های اجتماعی خود تعاملی مثبت داشته و در خانه، مدرسه و با دوستان شان از محیطی حمایتی برخوردارند. پدر و مادرهای هلندی بیشتر از آنکه فرزندان شان را کنترل کنند، آنها را حمایت می کنند، ضمن اینکه تساوی گرایی در هلند رواج داشته و معلمان استبداد ندارند. همین امر باعث می‌شود معلمان احساسات دانش آموزان را درک کرده و دانش آموزان به معلمان اعتماد داشته باشند.


بر اساس تحقیقات صورت گرفته، حدود ۹۴ درصد از پسران و ۸۴ تا ۹۲ درصد از دختران ۱۱، ۱۳ و ۱۵ ساله، هلندی نسبت به میزان رضایت خود از زندگی از ۱۰ امتیاز، امتیازهای شش به بالا داده‌اند، همچنین جوانان هلندی برای خوردن صبحانه در روزهای هفته، تماشای هفتگی بیش از دو ساعت تلویزیون و داشتن همکلاسی‌های مهربان و مفید در میان پنج کشور اول و در مقابل برای داشتن اضافه وزن، داشتن رابطه غیراخلاقی زیر ۱۵ سال و احساس فشار به دلیل تکالیف مدرسه در میان پنج کشور آخر قرار گرفته‌اند. در عین حال کمترین میزان تجربه‌ی قرار گرفتن در معرض قلدری‌ها در مدرسه و بیشترین احساس راحتی برای صحبت کردن با والدین نیز به جوانان این کشور اختصاص یافته است.

تحقیقات نشان می‌دهد کشور هلند در کنار فنلاند و سوئیس از بهترین نتایج یادگیری در آموزش در کنار احساس رضایت دانش آموزان برخوردار است، البته وضعیت کلی کشور به این نتایج کمکی شایان کرده است چرا که در هلند بیکاری و نابرابری کم بوده و این کشور از اقتصادی سالم برخوردار است.
مدیر پایگاه جهانی خوشبختی با اشاره به اینکه در سراسر اروپا، هلندی‌ها و دانمارکی‌ها با مداراترین مردم بوده و بیشتر بر توسعه استقلال داخلی تمرکز دارند تا تمکین از دیگر ملت‌ها می‌گوید: کودکان در این کشورها آزادند تا آنچه را که می‌خواهند انجام دهند و با ایده‌های خود مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند.
مدارس هلند که تقریبا تمامی آنها دولتی هستند امتحانات اصلی را در حدود سن ۱۲ سالگی آغاز می‌کنند و سه سطح آموزشی در مدارس متوسط از نظر عملی و آکادمیک وجود دارد. آموزش‌های ویژه نیز از سن چهار سالگی به کودکان داده می‌شود. همچنین امکان جهشی خواندن سال‌های تحصیلی یا تکرار یک سال تحصیلی در سال بعد وجود دارد که باعث می‌شود استرس دانش آموزان در مورد سال‌های تحصیلی کاهش یابد.

به گزارش گاردین، اگرچه مشکلات اجتماعی مانند تفاوت در موفقیت‌های هلندی‌ها با دیگر اقلیت‌های قومی این کشور وجود دارد و از هر ۹ کودک یک کودک در فقر زندگی می‌کند اما حتی اگر مدرسه‌ای قصد اخراج دانش آموزی را داشته باشد باید پیش از اخراج، مدرسه‌ای مناسب او را یافته و او را معرفی کند. همچنین یکی از فشارهایی که در حال حاضر به دانش آموزان وارد می‌شود نگرانی‌هایی است که در مورد پیشرفت‌ها و موفقیت‌های تحصیلی دارند، در عین حال برخی معتقدند در حال حاضر افراد تحصیل کرده در هلند بسیارند ولی افراد کافی برای انجام کارهایی همچون نجاری یا لوله‌کشی وجود ندارد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.