ion

نکاتی درباره همکاری محسن چاوشی با «شهرزاد»

هویت‌سازی برای یک سریال

فرهنگی /
شناسه خبر: 371601

مجموعه «شهرزاد» در سه فصلی که ارائه کرد، تجربه همکاری با چند خواننده را پشت سر گذاشت؛ علیرضا قربانی، محسن چاوشی، سینا سرلک، امین بانی و فرناز ملکی، اما بیراه نیست اگر بگوییم در این میان فقط محسن چاوشی بود که توانست به برند «شهرزاد» چیزی اضافه کند و در عین حال که آثار دیگران هم در فواصل مختلف این سریال شنیده شد، اما حالا شمایل موسیقی شهرزاد را اگر بخواهیم به یاد بیاوریم، بیشتر با چاوشی است که مقابل چشم ترسیم می‌شود.

ایران آنلاین /این ادعا را از چند سرفصل می‌توان پی گرفت؛ ابتدا به فصل دوم برویم، به روزهایی که حتی تهیه‌کننده این سریال هم به افت کیفیت قصه و دیگر موارد اذعان می‌کرد اما تیر خلاص را پخش قسمت نهم فصل دوم بود که به پیکره کم‌جان شهرزاد شلیک کرد؛ جایی که سینا سرلک، به‌تنهایی قطعه‌ای را خواند و شائبه نگرانی‌ها برای کناررفتن چاوشی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت سریال تقویت شد.

هر چند دو قسمت دیگر زمان لازم بود برای رفع این نگرانی تا چاوشی برگردد این بار بدون سرلک. خواننده اغلب همکاری، که همکاری‌های قبلی‌اش با مجموعه هم نه تنها به چشم نیامده بود بلکه انتقاداتی هزینه‌ساز را هم برای سریال به‌دنبال داشت. بیش از اینها اما، می‌توان هم از کاری که چاوشی برای افزودن به حیثیت هنری فصل اول انجام داد و هم از تلاش او برای احیای برند تضعیف‌شده شهرزاد در فصل سوم سخن گفت.

هشت اثر او برای فصل اول، پابه‌پای درام تأثیرگذار سریال پیش می‌آمد و یکی‌یکی گل می‌کرد. در دلایل این موفقیت، باید مفصل‌تر نوشت اما صورت‌بندی خلاصه آن را این‌طور می‌توان ارائه کرد: رصد لایه‌های رویین و زیرین روایت و استفاده از مابه‌ازاهای پنهان آنها در ترانه‌ها و اجراهایی متناسب با فواصل مختلف قصه. ترانه‌های انتخاب شده در قطعات چاوشی هر یک از زاویه‌ای متفاوت به درام شهرزاد نزدیک شدند و هر بار، بی‌آنکه بخواهند دلالتی سخیف و البته معمول در موسیقی مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی با مصادیق دراماتیک آن برقرار کنند، به‌جای اجرای نعل‌به‌نعل ایده‌های تصویری مجموعه در قالب ترانه، سعی کردند روایتی موازی و در عین حال مستقل بسازند. ماجرا برای قطعاتی که چاوشی برای فصل دوم و سوم هم خواند از همین دست بود. نام خواننده در اغلب قسمت‌های هر سه فصل، روی جلد قید می‌شد؛ جایی که فقط نام کارگردان و تهیه‌کننده را همراه با چاوشی می‌دیدیم و از نام بازیگران مجموعه هم خبری نبود. این نشان می‌داد که کارگزاران مارکت این مجموعه هم، از وجه ترغیبی و تهییجی خواننده محبوب برای مخاطبان «شهرزاد» کاملاً آگاه بوده‌اند.
حالا قصه «شهرزاد» به آخر خط رسیده، هر چند کارگردان این مجموعه آرزو کرده بتواند فصل چهارمی هم بسازد؛ از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که با آغاز احتمالی پیش‌تولید فصل چهارم شکل خواهد گرفت چیست: آیا محسن چاوشی با شهرزاد همکاری می‌کند؟/روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.