ion

محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان سال گذشته به 12 یافته جدید تحقیقاتی در زیر بخش‌های کشاورزی این استان دست یافتند.

ایران آنلاین / «محمدحسین سدری»، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان اظهار داشت: این یافته‌ها در بخش‌های دامداری، پرورش زنبور عسل، زراعت، منابع طبیعی و مراتع است.4 مورد از این یافته‌های تحقیقاتی در مورد راه‌های پرورش بز «مرخُز» کردستان از گونه‌های دامی و نژادهای حفاظت شده این استان، است.

وی 3 یافته تحقیقاتی را در زمینه پرورش زنبور عسل اعلام کرد و یادآور شد: این یافته‌ها شامل تعیین کیفیت عسل تولیدی استان و زمان و شرایط مناسب نگهداری آن، میزان آلودگی زنبورستان‌ها به بیماری «لوک» امریکایی و تشخیص ویروس‌های بیماری زای زنبور عسل است.
سدری یافته‌های بخش دامداری را هم شامل 4 مورد تعیین اهداف و طرح‌های توسعه دامداری سنتی در کردستان، ارائه پیشنهادهای لازم برای افزایش تولید شیر در واحدهای صنعتی گاو شیری استان، معرفی ظرفیت تولید شیر در گاوهای بومی استان و ارائه پیشنهادهای کاربردی در کاهش هزینه جایگاه گاوداری‌های شیری صنعتی دانست.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان گفت: معرفی رقم گندم نان «پرآو» از دیگر یافته‌های تحقیقاتی این مرکز در سال گذشته است که کشت آن را فقط برای دیم زار‌هایی با میانگین بارش سالانه بیشتر از 400 میلیمتر توصیه می‌شود. میانگین عملکرد دانه این رقم جدید 2 هزار و 735 کیلوگرم در هکتار است و نسبت به بیماری‌های زنگ زرد و قهوه‌ای و همچنین خوابیدگی سنبله (ورس) نیز مقاوم است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.