ion

ممنوعیت کشت برنج در خراسان شمالی

استانها /
شناسه خبر: 371429

با توجه به خشکسالی‌های چند ساله اخیر و کاهش منابع آبی، کشت برنج از امسال در خراسان شمالی ممنوع شده است.

ایران آنلاین / «محمدجواد تشکری»، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه این تصمیم بر اساس کارگروه‌های ملی انجام شده، اظهار داشت: کشاورزان به‌جای برنج از کشت‌های جایگزین استفاده کنند تا معیشت آنان به‌ خطر نیفتد. باید یک الگوی کشت مناسب برای استان تعریف و کشت‌های کم آب طلب بیشتر ترویج داده شود تا به تولید ضربه‌ای وارد نشود. با توجه به کاهش آب باید در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی، آب کم‌تر استفاده شود تا تعادل نیز برقرار شود.

وی با بیان اینکه منابع آب عادلانه در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا مشکلی پیش نیاید، افزود: کشت برنج همه ساله در 2 هزار هکتار از اراضی مانه و سملقان انجام می‌شود که سال گذشته به یکهزار و 500 هکتار کاهش پیدا کرد.
به‌گفته تشکری، کشت برنج در گستره محدود اراضی شهرستان بجنورد هم انجام می‌شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی میزان آب مصرفی در هر هکتار از اراضی کشت برنج در این استان را بین 22 تا 30 هزار مترمکعب عنوان کرد وگفت: کشت این محصول همه ساله در خردادماه انجام می‌شد.
میزان تولید سالانه برنج در خراسان شمالی 3 هزار و 750 تن است و عمده تولید برنج دراین استان درشهرستان‌های بجنورد و مانه و سملقان است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.