ion

تنش آبی در 16 شهر سیستان و بلوچستان

استانها /
شناسه خبر: 371394

از مجموع 37 شهر سیستان و بلوچستان با جمعیت بیش از یک میلیون نفر ، 16 شهر بزرگ و مهم این استان با تنش آبی رو به رو هستند.

ایران آنلاین / «محسن میرادی»، مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب شهری سیستان وبلوچستان با بیان اینکه خشکسالی، سیستان و بلوچستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده گفت: نیاز آبی 16 شهر دچار تنش آبی استان 3 هزار و 900 لیتر در ثانیه در زمان پیک مصرف است در حالی که توان تولید در این شهرها 2 هزار و 850 لیتر است یعنی یکهزار و 100 لیتر آب در این شهرها کسری داریم. عمده کسری آب در سیستان و بلوچستان مربوط به شهرستان های زاهدان، چابهار، کنارک، شهرهای جنوبی و برخی شهرهای شرقی این استان است.

میرادی بحرانی ترین شهر سیستان و بلوچستان را از نظر کم آبی شهر سیرکان ذکر کرد و افزود: در این شهر هیچ منبع تولید آب به دلیل خشک شدن منابع آبی وجود ندارد به طوری که روزانه آب این شهر از سراوان با 100 کیلومتر فاصله با تانکرهای این شرکت و بخش خصوصی تامین می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در شهر زاهدان شرایط جیره بندی نیست، گفت: با توجه به بررسی صورت گرفته در ماه رمضان کمتر از 10 درصد مشترکان یعنی 10هزار مشترک تحت تنش آبی هستند. این مشترکان نیز خدمات دریافت می کنند اما گاهی در طول روز دچار افت فشار می شوند که در این زمینه برنامه ریزی برای آبرسانی با تانکر در دستور کار قرار گرفته است. در شمال سیستان و بلوچستان با توجه به نفوذ ناپذیری خاک اصلا سفره آب زیر زمینی شکل نگرفته به طوری که تمام منابع آب در این منطقه سطحی هستند.
میرادی تاکید کرد: درصورتی که شهروندان با مصرف صحیح و صرفه جویی به میزان 30 لیتر در شبانه روز این نهاد را یاری کنند در تابستان امسال با کمترین تنش آبی رو به رو خواهیم بود. امسال به طور متوسط تعرفه آب در سیستان و بلوچستان 7 درصد افزایش خواهد یافت./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.