رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: 81 درصد کل مراجعان به اورژانس اجتماعی در سال 96 را موضوع همسرآزاری زنان خانه دار تشکیل می دهد.

ایران آنلاین / رضا جعفری اظهار کرد: همچنین 80 درصد مراجعان به اورژانس اجتماعی در زمینه همسرآزاری را زنان دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم، 87 درصد تشکیل می دهند که در گروه سنی 19 تا 49 سال قرار دارد. 10 درصد این مراجعه کنندگان شاغل و 9 درصد را افراد بیکار یا دانشجو تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: 69 درصد افرادی که با اورژانس اجتماعی در رابطه با همسرآزاری تماس گرفتند از مدت زمان ازدواج آنان پنج سال و سه درصد نیز سه سال از ازدواج آنان گذشته بود. وی ادامه داد: 49 درصد گزارش های خشونت همسرآزاری مربوط به آزارهای جسمی، 27 درصد آزارهای عاطفی و روانی و 22 درصد نیز مسامحه و غفلت بوده است.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: بیشترین علت خشونت با فراوانی 35 درصد مربوط به مصرف مواد مخدر و بعد از آن تندخویی و بهانه گیری های بی مورد بوده است. جعفری افزود: 13 تا 14 درصد علل همسرآزاری ها مربوط به مشکلات اقتصادی و 15 درصد نیز مربوط به بیماری های روانی و اختلالات دیگر بوده است.
وی یادآور شد: تعداد مراکز اورژانس اجتماعی قبل از سال 96، 197 مرکز بود که در سال گذشته به 347 مرکز اورژانس اجتماعی رسید. وی تاکید کرد: در حال حاضر مراکز اورژانس اجتماعی در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر وجود دارد و حتی در برخی از شهرهای کوچک نیز با توجه به رشد جمعیت و وضعیت آسیب ها، این مراکز فعالیت دارند.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: اورژانس اجتماعی کشور خدمات خود را از چهار طریق شماره تلفن 123، مراکز مداخله در بحران های اجتماعی، فردی و خانوادگی، پایگاه های سیار و پایگاه های خدمات اجتماعی به مردم ارائه می دهد.
جعفری افزود: حدود سه هزار و 500 کارشناس از جمله روانشناس و مددکار اجتماعی در مراکز اورژانس اجتماعی در سراسر کشور فعالیت دارند. وی تصریح کرد: مداخلات اورژانس اجتماعی کشور در خشونت های خانوادگی، موارد کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری و معلول آزاری را در بر می گیرد.
به گفته جعفری، دو درصد از کل مراجعان اورژانس اجتماعی در سال 96 مربوط به موارد همسرآزاری بوده است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.