ion

چگونه اطلاعات حذف شده در رایانه را بازیابی کنیم؟

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 371177

گاهی در پی حمله بدافزارها، با نصب ناقص برخی از نرم‌افزارها و حتی بدون دلیل موجه ویندوز به اصطلاح بالا نمی‌آید. در چنین شرایطی تکلیف اطلاعات خصوصی روی هارددیسک چیست؟ و برای بازیابی اطلاعات چه باید کرد؟

ایران آنلاین /اگر بر حسب اتفاق یک فایل مهم را حذف شد و  باید آن را سریع بازیابی کرد. از آنجایی که ویندوز به صورت دائم در حال ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک است، احتمال اینکه برروی سکتورهای مرتبط به فایل حذف شده اطلاعات جدیدی ذخیره‌سازی شود، دور از دسترس نیست. برای بازیابی صحیح و سالم فایل حذف شده ، بهتر است عملیات بازیابی را بلافاصله و در کوتاه‌ترین زمان ممکن  پس از حذف آن آغاز کنید.

از سوی دیگر باید تا قبل از شروع عملیات بازیابی حدالامکان از هارددرایو کمتر استفاده کرد. بهترین راه برای بازیابی اطلاعات یک فایل از روی هارد دیسک خاموش کردن کامپیوتر بلافاصله پس از حذف فایل و متصل کردن هارد دیسک به یک کامپیوتر دیگر است تا اطلاعات را با سیستم‌عامل آن کامپیوتر که از روی هارد دیسکی به غیر از هارد دیسک حاوی اطلاعات حذف شده بوت می شود، بازیابی شود. اما اگر در وضعیت عادی مثلاً کاربر بخواهد یک نرم‌افزار ریکاوری  نصب کند، ممکن است فایل‌های نصب نرم‌افزار ریکاوری خود جایگزین اطلاعات حذف شده شوند و کل عملیات بازیابی را به مشکل مواجه کنند.

ویندوز دارای ابزار داخلی برای اسکن هارددرایو برای بازیابی اطلاعات و فایل‌های حذف شده نیست، اما ابزارهای جانبی بسیاری وجود دارند که می‌توانند این کار را به سادگی برای کاربر انجام دهند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.