وقت آن رسیده است که تلویزیون در‌هایش را بر پشت در مانده ها باز کند

چهل سال بس نیست؟

فرهنگی /
شناسه خبر: 371154

شـــب دوشـــــــنبه (21 خردادمــــــــاه) حشـــــــــــــمت‌الله مهاجرانـــی بعـــد از چهل سال با حضور در ویژه برنامه جام جهانی 2018 روسیه به تلویزیون آمد. پیرمرد در نود سالگی متین و موقر رفتار کرد و حرف زد و شرط «پیروزی» را وفاق و همدلی دانست.

ایران آنلاین /از مردم خواست از تیم ملی حمایت کنند. بسیار همدلانه سخن گفت. سنجیده و علمی از فوتبال گفت. اما چرا این حرف‌ها پس از چهل سال فرصت طرح پیدا می‌کنند؟! امیدوارم این رویداد، آغاز تغییر مشی تلویزیون باشد. بی‌تردید پس از چهل سال باید این فرصت را به کسانی که در همه این سال‌ها در حصر دیداری و شنیداری بودند داد تا صدای‌شان شنیده شود. باید فرصت داد، چهره‌های فعال فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی حتی حوزه‌های سیاسی که حرفی برای گفتن دارند بیایند حرفشان را بزنند.

در خبری خواندم، جواد یساری – خواننده کوچه بازاری – درخواستی برای اجرای موسیقی داشته است، اما پاسخ نگرفته است. او در گفت‌وگو‌یی می‌گوید:«بنویسید چهل سال گذشته، بس نیست؟! بگذارید این آخر عمری برای مردم بخوانم، قول می‌دهم استاندارد‌های کارم را بالا ببرم.» باید پس از چهار دهه به کسانی که با واهمه‌های بی‌نام و نشان حذف شدند فرصت داد سخن بگویند. گذشت این همه سال خیلی موضوع‌ها را تاریخی و مشمول گذر زمان کرده است. موردی دیگر از این دست، ناصر ملک مطیعی هنرمند فقید بود. در فیلم گفت‌وگوی منتشر شده با این هنرمند پیشکسوت که در برنامه دورهمی ضبط شده بود او خیلی متواضعانه می‌گوید، پذیرفته که به اقتضای زمانه سال‌ها از صحنه و بازی دور بماند و گله‌ای ندارد. از ناصر ملک مطیعی تا جواد یساری و حشمت‌الله مهاجرانی و بسیاری نام‌ها و چهره‌های دیگر که با وقار و بزرگ‌منشی مسائل‌شان را مطرح می‌کنند نباید ترسید، این چهره‌ها سرمایه‌های اجتماعی ایران هستند و ضروری‌ست از تجربه‌‌های آنها بهره گرفت. بی‌شک حضور حشمت‌الله مهاجرانی پس از چهل سال در تلویزیون متأثر از فشار افکار عمومی است.

حمایت و ستایش و احترام قابل تأملی که مردم در مراسم تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی رقم زدند، مؤثر بود در اینکه حشمت‌الله مهاجرانی به تلویزیون دعوت شود. بیش از اینکه چهره‌هایی از این دست به تلویزیون نیاز داشته باشند، این تلویزیون هست که به حضور چهره‌ها و سلایق مختلف نیاز دارد. تا جایی که من می‌دانم اتهام حشمت‌الله مهاجرانی این بود که در سال‌های آخر سلطنت پهلوی، سرمربی تیم ملی بود همین. یا اخیراً روزنامه فرهیختگان – رسانه دانشگاه آزاد اسلامی با مدیریت علی‌اکبر ولایتی از مدیران بلند پایه در جمهوری اسلامی - با اردشیر زاهدی از مسئولان نظام سلطنتی گفت‌وگو کرده است. در میان چهره‌های نام برده در این یادداشت، بی‌شک نسبت اردشیر زاهدی با دستگاه پهلوی وثیق و روشن است و اگر بنای آقایان بر حذف باشد، لابد نزدیکان دربار پهلوی در صدر فهرست هستند. وقت تجدید‌نظر رسیده است و تلویزیون برای اینکه دیده شود و بتواند مخاطب‌هایش را حفظ کند راهی ندارد مگر اینکه به خواست و سلیقه عمومی اعتنا کند.

چهره‌های فعال در حوزه‌های فرهنگ و هنر و سیاست و اقتصاد و... که سال‌های پایانی عمر‌شان را می‌گذرانند، نه تنها دخالت و تأثیری در شکل دادن افکار عمومی ندارند بلکه از بسیاری مسائل برکنار هستند. نبض جهت‌دهی و شکل‌دهی افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی در میان جوان‌های متولد سال‌های دهه شصت و هفتاد و هشتاد رقم می‌خورد و آمال و آرزو‌های اجتماعی این جوان‌ها فارغ از دیدگاه‌های چهره‌های سالخورده است. اعتنا به این واقعیت‌ها، توجه به مؤلفه‌های حرفه‌ای کار رسانه‌ای و پرهیز از هراس راهگشا ‌گذار تلویزیون از روزگار افول به اوج است. مخاطب‌ها و شهروندان ایرانی بیش از همه دوره‌های فعالیت تلویزیون ایران نسبت به آن بی‌اعتنا و بی‌اعتماد هستند و این نه تنها به زیان تلویزیون بلکه به ضرر منافع ملی است و عملاً چنین تلویزیونی فرصت و امکانی برای تأثیر‌گذاری در بزنگاه‌های مهم اجتماعی را ندارد، چنان‌که در یک دهه اخیر دیدیم در رویداد‌هایی مانند انتخابات، اعتراض‌ها و اتفاق‌های دیگر مردم به رسانه‌ای غیر از تلویزیون برای پاسخ به نیاز‌های‌شان مراجعه می‌کنند./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.