دیدار دبیران و شاگردان دبیرستان ملی فلسفی پس از 52 سال

خاطراتی که پس از نیم قرن دوباره زنده شدند

زندگی /
شناسه خبر: 370911

دانش آموختگان پیشکسوت دبیرستان ملی فلسفی پس از52 سال کنار هم جمع شدند تا خاطرات سالهای تحصیل در این مدرسه قدیمی را زنده کنند. هنوز هم می شد صدا هیاهو و شیطنت های کودکانه را در میان جمع آنها شنید. با وجود آنکه همگی مویی سفید کرده بودند اما وقتی کنار هم قرار می گرفتند همانند دوران مدرسه با هیجان زیاد از خاطرات کلاس درس و معلم ها و بازیهایی که در حیاط مدرسه انجام می دادند سخن می گفتند.

ایران آنلاین /جای خالی تعدادی از دانش آموزان و معلم هایی که نقاب در چهره خاک کشیده بودند بسیار محسوس بود و هر کدام از این دانش آموختگان خاطراتی را از همکلاسی های سفر کرده می گفتند.

دبیرستان  ملی فلسفی ازمهر 1344 در شرق تهران شروع به کار کرد و  در سه سال اول در یک ساختمان اجاره ای در حوالی میدان باغچه بیدی قرار داشت. ازمهر 1347 این دبیرستان به ساختمانی در خیابان پیروزی ( فرح آباد زاله سابق) مقابل تسلیحات ارتش که چند سال وقت صرف طراحی و ساخت آن شده بود منتقل شد. این دبیرستان هم اکنون نیز دراین ساختمان قرار دارد  و با نام دبیرستان غیر انتفاعی حنیف به کار خود ادامه می دهد. مرحوم کمال فلسفی تنکابنی دبیر شیمی و فرزند ارشد او خطیب توانا زنده یاد محمد تقی فلسفی تنکابنی بنیانگزار و مدیر این دبیرستان بودند .مرحوم محمد تقی از ابتدا بر دبیرستان نظارت داشت و تاکید همزمان برعلم و اخلاق شعار او در تمام این سالها بود. این دبیرستان در زمره دبیرستانهای معتبری چون علوی اسلامی ، هدف و خوارزمی بود و شخصیتهای فرهیخته ای دراین دبیرستان تحصیل کردند.
این گردهمایی با تلاش  انجمن دانش آموختگان این دبیرستان برگزار شد و پیش از این نیز سه گردهمایی بر گزار شده بود.محمد رضا باقریه حق دبیر این انجمن با تشریح روند شکل گیری این انجمن و برگزاری جشن دیدار دانش آموزان بعد از 52 سال گفت: ازآنجا که درسه جشن قبلی نفرات کمتری از ورودی قبل از انقلاب حضور داشتند تصمیم گرفتیم که این جشن را اختصاص به ورودی هایی که ازاول تا مهر 1357 وارد این دبیرستان شدند اختصاص دهیم. علی عقیلی ورودی 1358به همراه تعدادی ازهمدوره های خود از جمله نادر سطوت ،علی اکبر شهرابی فراهانی و حمید رضا پاک طینت از یک سال قبل پیگیر استخراج اسامی و یافتن دانش آموختگان و دبیران شدند. بر اساس اساسنامه انجمن هر دانش آموز که حتی یک سال دراین دبیرستان تحصیل کرده باشد جزو جمع محسوب می شود .انتخاب نام دانش آموخته نیزبر این مبنا است که لازم نیست ازاین دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد. متاسفانه همسر مرحوم کمال فلسفی  به دلیل بیماری در جمع حضور نیافتند . اما فرزند ایشان جناب مهدی ازطرف خاندان با این جمع همکاری داشتند و حجت الاسلام لواسانی نوه دیگر مرحوم محمد تقی در سخنرانی خود به تحلیل شخصیت این خطیب توانا پرداختند. محمد ملا عباسی معلمی که ازروز اول در این دبیرستان تدریس کرد نیز در این جمع  حضور داشتند و شاید شاگردی وجود نداشت که خوشه چین محضر این استاد زحمتکش نبوده باشد.از نکات جالب حضور مهندس سید محمد بهکام فارغ التحصیل اولین دوره در خرداد 1350 بود . ایشان در همان سال ( مهر 1350) در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدندو همزمان تدریس دروس مختلف در دبیرستان فلسفی را شروع نمودند.  16 نفر از شاگردان یکی از سالهای تدریس ایشان در جشن حضور داشتند و بوسه بر دستان استاد بزرگوار زدند .

 

دیدار دبیران و شا گردان دبیرستان ملی فسلفی پس از 52 سال  خاطراتی که پس از نیم قرن دوباره زنده شدند

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.