ion

با اتومبیل های خودران بیشتر آشنا شویم

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 370795

خودروهای خودران با بهره گیری از سیستم های نرم افزاری پیچیده و سنسورها قادرند به طور خودکار و بدون نیاز به مداخله (راننده) حرکت کرده و انسان ها را جابجا کنند.

ایران آنلاین /اتومبیل های خودران، نوعی وسیله نقلیّه خودکار است که می‌تواند با قابلیّت‌های یک خودروی سنّتی، انسان‌ها را جابجا کند. این خودروها برای کنترل و هدایت خود به صورت ترکیبی از سیستم های نرم افزاری و سنسورها بهره می گیرند.

این خودروهای هوشمند در 6 سطح دسته بندی می شوند که در سطح ششم شاهد خودروهایی هستیم که هیچ پدال و فرمانی نداشته و نیازمند هیچ‌گونه کنترلی توسط عوامل انسانی نخواهد بود.

تمامی اتومبیل های خودران با دستگاه GPS و طیف وسیعی از حسگرها تجهیز شده اند. این ماشین ها با دریافت اطلاعات مربوط به موقعیت کنونی خود بر نقشه داخلی، مناسب ترین و بهینه ترین مسیر را تشخیص داده و بدون برخورد با مانعی مسیرش را ردیابی کرده و به راه می افتد.

در حال حاضر این اتومبیل های هوشمند کم و بیش در خیابان های برخی کشورها آزمایش می شود. به طور مثال در کشورهایی مانند آمریکا این ماشین‌ها تا سطح 3 در شهرهای مختلف این کشور به جزء نیویورک قادر به تردد هستند. تولیدکننگان این خودروها همچنین در ایالت نودا اجازه دارند تا خودران‌های سطح 5 را در این ایالت آزمایش کنند.

اتومبیل های خودران علی رغم قابلیت های هوشمند متعدد با چالش هایی از جمله تقاطع های پرازدحام، چهار راه های فاقد چراغ راهنمایی و همچنین علائم ترافیکی مواجه هستند. همین امر نیز حرکت این خودروها در داخل شهرهای پرجمعیت را بسیار دشوار کرده است.

سال گذشته شاهد بودیم که یک اتومبیل خودران در لاس وگاس آمریکا در اولین روز فعالیت خود با ماشین حمل و نقلی تصادف کرد که خوشبختانه به هیچ یک از مسافرین حاضر در منطقه آسیبی نرسید. چندین ماه پیش نیز اتومبیل خودران شرکت اوبر در ایالت آریزونای آمریکا با یک زن ۴۴ ساله تصادف کرد که منجر به مرگ این عابر شد. در چنین شرایطی سازندگان به فکر افتادند تا با توسعه هوش مصنوعی، علائم و حرکات انسانی را برای خودورها معنادار کرده و مشکلات حرکتی و همچنین عدم محاسبه صحیح موانع توسط چنین وسیله تمام اتوماتیکی در سطوح شهرها را برطرف سازند.

---

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.