ion

کاشت ایمپلنت محدودیت سنی ندارد

سلامت /
شناسه خبر: 370742

ایمپلنت دندانی یکی از بهترین درمان هایی است که این روزها به عنوان جایگزین دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. ایمپلنت دندانی از جنس تیتانیوم و آلیاژهای آن است که جایگزین ریشه از دست رفته می شود ، بدون آنکه نیاز به تراش دندان های مجاور (پروتز ثابت ) و یا مشکلات استفاده از دندان های متحرک (مثل لقی، صدمه به بافت نرم و سخت دندان مجاور و... ) داشته باشد.

ایران آنلاین /اما موفقیت این درمان شرایط خاصی را می طلبد که مسئول کمیته علمی چهارمین کنگره ایمپلنت اصفهان آن را توضیح می دهد.

دکتر بیژن موحدیان، با اشاره به اینکه درمان ایمپلنت دندانی در سال های اخیر تحولی گسترده در درمان دندانپزشکی ایجاد کرده است، گفت: درمان ایمپلنت را می توان به چهار مرحله برنامه ریزی درمان، جای گذاری ایمپلنت، جای گذاری روکش و نگهداری و مراقبت های بهداشتی، تقسیم کرد.
این متخصص جراحی دهان، فک وصورت افزود: دندانپزشک بعد از مشاهده عکس رادیوگرافی افراد، قالب دهان را می گیرد تا جای هر یک از ایمپلنت ها را مشخص کند. گاهی لازم است بافت لثه یا استخوان جهت جای گذاری آماده شود. سپس ایمپلنت در استخوان کار گذاشته می شود و باید به آن زمان داد تا با استخوان یکی شود و آنگاه روکش را بر روی آن قرار می دهند.
وی توصیه کرد: توجه داشته باشید که برخی مشکلات پزشکی کنترل نشده ممکن است شانس درمانی ایمپلنت های دندانی را کاهش دهند. بنابراین قبل از شروع درمان باید تاریخچه پزشکی خود را با جراح خود به طور کامل در میان بگذارید.نتیجه درمان، رابطه مستقیم با وضعیت فیزیکی هر متقاضی دارد و ممکن است نتیجه متفاوتی برای دو شخص متقاضی داشته باشد. تنها دندانپزشک متخصص می تواند بهترین برنامه درمانی را به شما پیشنهاد دهد.
مدیر گروه جراحی دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اهمیت  بهداشت دهان و دندان در دوره کارگذاری ایمپلنت، بیان کرد : مهمترین وظیفه افراد در صورت انجام ایمپلنت، رعایت بهداشت است که در میزان موفقیت درمان بسیار موثر است. در حقیقت مراقبت صحیح و رعایت توصیه های دندانپزشک بعد از درمان دررابطه با نحوه استفاده از مسواک و نخ دندان در ناحیه ایمپلنت می توانند رضایت افراد را به صورت مادام العمر فراهم کند.

موحدیان در پاسخ به این پرسش که آیا درمان ایمپلنت دندانی محدود به سن خاصی است، خاطرنشان کرد: زمانی که فرد از نظر رشد فکی کامل شده باشد و دندان های دائمی او رویش کامل کرده باشد و به سطح جونده رسیده باشند، می تواند درمان ایمپلنت دندانی را انجام دهد. از این رو درمان ربطی به سن شناسنامه ای فرد ندارد و هر فردی که شرایط یاد شده را داشته باشد می تواند درمان را آغاز کند. این درمان برای افراد مسن که امکان جراحی داشته باشند هم محدودیتی ندارد پس هر فرد بالغی که تصمیم برای درمان بگیرد ، با در نظر گرفتن شرایط ، می تواند از فواید این درمان سود ببرد.
وی تصریح کرد: در صورت نیاز به انجام ایمپلنت دندانی حتما از دندانپزشک خود بخواهید که مزایا و اثرات آن را بطور کامل برایتان توضیح دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که ایمپلنت، درمانی راه حل مناسبی برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است یا خیر.
چهارمین گنکره ایمپلنت اصفهان در تاریخ ۳ الی ۵ مرداد ۹۷ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.