ion

مرد شیرازی با اهدای سلول های بنیادی خونساز نوجوان 17 ساله را به زندگی باز گرداند

سلول هایی که زندگی بخشیدند

زندگی /
شناسه خبر: 370457

مرد 35 ساله شیرازی، با اهدای سلولهای بنیادی خونساز نوجوانی را به زندگی دوباره دعوت کرد. او که در جریان وضعیت جسمانی نوجوانی 17 ساله اهل شیراز قرار گرفته بود پس از انجام آزمایش های لازم، به زندگی این نوجوان جان دوباره ای بخشید.

ایران آنلاین /این مرد که در واپسین روزهای ماه مبارک رمضان از سوی سازمان انتقال خون در جریان وضعیت جسمانی نوجوانی 17 ساله  اهل شیراز قرار گرفت که به سرطان خون مبتلا بود، بدون اینکه او را بشناسد، در نهایت انسان دوستی راهی تهران شد تا با انجام آزمایش های لازم به زندگی این نوجوان جان دوباره ای ببخشد و حالا از این که خداوند او را برای نجات جان این کودک برگزیده است بر خود می بالد و شکر گزار است.

دکتر آناهیتا حیدری رییس مرکز سپاس (مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز) در این خصوص توضیح داد: اهدا کننده 35 ساله و متاهل شیرازی 10خرداد ماه، به همراه برادرش شیراز را به قصد تهران ترک کرد تا بیماری را که در مرکز طبی کودکان بستری بود نجات دهد. او که صبورانه روزها را با آزمایشها و دریافت داروهای مربوط به اهدای سلولهای بنیادی سپری کرد، به این امید که خداوند شفای این نوجوان بیمار را در رگهای او جاری کرده است بیش از هر کسی نگران بیمار بود و حتی هنوز هم پیگیر وضعیت سلامتی او است.
وی افزود: پس از شناسایی و تماس با اهدا کننده سلول بنیادی منطبق، اهدا کننده شیرازی در مرکز انتقال خون شیراز مورد معاینات اولیه قرار گرفت. بار دوم در بیمارستان طبی کودکان آمادگی اهدای سلولهای بنیادی
بررسی شد، سپس هماهنگی های لازم برای اهدای سلولهای بنیادی صورت گرفت و به این ترتیب جمعه 18 خرداد ماه سلولهای بنیادی این اهدا کننده در مرکز طبی دریافت شد.
دکتر حیدری با بیان اینکه برای ناشناس باقی ماندن اهدا کننده بیمار و اهدا کننده هرگز یکدیگر را ملاقات نمی کنند و اهدا کننده با یک کد و شماره عضویت شناسایی می شود یادآور شد: مهم است اهدا کننده و بیمار یکدیگر را نبینند و نشناسند که اگر به هر دلیلی اهدا کننده پشیمان شد تحت معذوریت قرار نگیرد. در مورد این بیمار نیز خوشبختانه تمام مراحل سازگاری مثبت بود و با انطباق 10 دهم موفق شدیم اهدا کننده را برای اهدای سلول بنیادی آماده کنیم.
دکتر حیدری رییس مرکز سپاس در این مورد می گوید: یافتن نمونه منطبق و دریافت سلولهای بنیادی کار نفس گیری است که درمرکز سپاس به صورت تیمی انجام می شود. این کار برای اهدا کننده سخت تر از اهدای خون است و ما باید روی احساس مسوولیت و انساندوستی او تکیه کنیم. در مورد اخیر پدر نوجوان فقط 30 میلیون تومان به عنوان هزینه شیمی درمانی پرداخت کرده بود و نوجوان تحت درمانهای سنگینی قرار داشت. اگر اهدا کننده منصرف می شد امکان داشت نوجوان جان خود را از دست بدهد به همین دلیل همگی لحظات پر استرسی را پشت سر گذاشتیم. باید اهدا کننده به خوبی توجیه می شد و هر روز یک کارشناس نزد او می رفت و او را به مرکز طبی می برد و بعد جواب آزمایش را برایش می بردیم. خوشبختانه این مراحل به خوبی پیش رفت و در حال حاضر اهدا کننده و همچنین نوجوان 17 ساله در وضعیت مناسبی قرار دارند.
همچنین اهمیت و ضرورت پایمردی این اهدا کننده برای نجات جان بیمار نوجوان که دوران سخت شیمی درمانی را برای پذیرش پیوند سپری کرده است چندان حیاتی است که خیرین به کمک خانواده بیمار می آیند. این خانواده تا کنون میلیونها تومان برای درمان فرزندشان هزینه کرده اند، به کمک خیرین هزینه اقامت و ایاب و ذهاب اهدا کننده را می پردازند.
حالا نجات جان یک نوجوان که در جاده زندگی راه طولانی در پیش دارد، به عنوان کار نیک و یک عملیات موفق بزرگترین اجری است که اهدا کننده شیرازی از همه این روزهای پر التهاب با خود به خانه می برد و لوح تقدیری که به یادگار بر سر طاقچه گذاشته است  خاطره ای است از چهره مبهم نوجوان ناشناسی که سلولهای آنها از دو برادر یا از یک پدر و پسر هم به هم نزدیک تر بود.

مرد شیرازی با اهدای سلول های بنیادی خونساز  نوجوان 17 ساله را به زندگی باز گرداند  سلول هایی که زندگی بخشیدند

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.