ion

تفاوت های الکل با موادمخدر

سلامت /
شناسه خبر: 370391

تاثیر مصرف الکل بر بدن با انواع موادمخدر متفاوت است، برخی تصور می کنند مصرف الکل خطرات بسیار کمی برای سلامتی دارد و متاسفانه از سنین نوجوانی شروع به مصرف آن می کنند.

ایران آنلاین /به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکتر علیرضا نوروزی، روانپزشک و عضو مرکز ملی مطالعات اعتیاد در مورد موضوع تفاوت استفاده از الکل با سایر موارد اعتیاد آور گفت: الکل نیز مانند سایر مواد اعتیادآور موجب انفعال در هیجانات فرد مصرف کننده می شود، به این معنی که فرد دچار نوسان در هیجانات می شود و از این نظر تمام مواد اعتیاد آور با یکدیگر مشابه هستند ولی از نظر طبقه بندی الکل در دسته ای مجزا قرار می گیرد.  اگر برای مواد اعتیاد آور 10 گروه را در نظر بگیریم ،الکل یکی از این گروه ها محسوب می شود.سه گروه کلی در مواد اعتیاد آور عبارت اند از : گروه مواد سرکوب کننده دستگاه اعصاب مرکزی، یعنی موادی که حالت سکون و خواب آلودگی در فرد ایجاد می کنند . دسته بعدی موادی هستند که محرک دستگاه اعصاب قلمداد می شوند و دسته آخر مواد توهم زا هستند. اگر به این شکل به دسته بندی ها نگاهی بیندازیم ، الکل جز مواردی است که موجب پایین آمدن سرعت واکنش دهی به محرک های بیرونی میشود و به نوعی تضعیف کننده محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: بسیاری از مردم تصور می کنند الکل جز آن دسته از مواد اعتیاد آور است که کمترین میزان خطر را برای مصرف کننده به همراه دارد ، در صورتی که طبق مطالعات انجام شده الکل به دلیل نقش تضعیف کنندگی که دارد یکی از پر خطرترین مواد اعتیاد آور محسوب می شود. عوارضی که مصرف الکل بر سلامت افراد دارد حتی می تواند موجب مرگ در افراد شود . به طور مثال مصرف سیگار با وجود تمامی مضراتی که دارد اما هیچگاه موجب اختلال در امور زندگی روزمره فرد نمی شود در حالی که الکل به شدت مخل جریان عموم زندگی افراد خواهد شد و اختلال چشمگیری را در سلامت فرد به وجود خواهد آورد.  جالب است بدانید مصرف مشروبات الکلی در کشورهایی که با ممانعت مصرف مواجه نیست به مراتب بیشتر است  و در این جوامع می توان شاهد بروز عوارض خطرناک تری از مصرف الکل بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.