ion

دیابتی ها حتما بخوانند!

سلامت /
شناسه خبر: 369911

زخم پا در افراد مبتلا به دیابت می تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد تا جایی که در صورت درمان نشدن ممکن است فرد مبتلا پای خود را از دست بدهد. قطع پا به دلیل دیابت در دنیا و در کشور ما آمار زیادی به خود اختصاص داده است، قطعا با بالا رفتن آگاهی در زمینه نگهداری و مراقبت از زخم پا این آمار کاهش پیدا می کند، چنانچه مبتلا به دیابت هستید یا در اطرافیان شما فردی مبتلا به این بیماری است توصیه می کنیم که مطلب زیر را بخوانید.

ایران آنلاین /یک متخصص ارتوپدی گفت: بیماران دیابتی باید به زخم‌های پای خود توجه کنند و برای هر نوع بدفرمی یا زخم، به پزشک مراجعه کنند؛ چراکه شاید این زخم پا، از نوع زخم‌های غیرقابل درمان و خطرناک باشد.

دکتر علیرضا موسویان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در همه جای دنیا از جمله آمریکا، بیشترین آمار در قطع اندام‌ها مربوط به دیابتی‌ها است؛ زیرا موقعی که بیمار مراجعه می‌کند، کار خاصی نمی‌توان برای وی انجام داد.
وی با بیان اینکه به صورت دقیق درمان‌هایی در بهترین مراکز دنیا برای نگهداری از این اندام‌ها و پیشگیری از بروز مشکل انجام می‌شود، اظهار کرد: پای افراد دیابتی به دو شکل تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرد؛ یا  مفاصل شروع به تخریب می‌کنند، یا خیلی از عفونت‌ها ایجاد می‌شود. بیماران معمولا موقعی که زخم بدی پیدا می‌کنند، متوجه نمی‌شوند که این زخم با زخم‌های قبلی فرق دارد. بنابراین درمان را انجام نمی‌دهند؛ زیرا اطلاع‌رسانی و آموزش به این افراد کم است. از همین‌رو سعی کردیم کارهایی برای آموزش انجام دهیم.
موسویان با اشاره به اینکه معمولا بیماران دیابتی درباره اینکه باید چه موقع به پزشک مراجعه کنند و چه اقداماتی باید برای آن‌ها صورت گیرد، اطلاعات کافی ندارند، افزود: درمان مناسبی نیز برای این بیماران انجام نمی‌شود و تعداد مراکزی که در دنیا این بیماران را درمان کنند، کم است و در کشوری مثل آمریکا نیز خیلی دقیق به این بیماران توجه نمی‌شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه کسانی هستند که با تجربه بالا، موفقیت‌های خوبی را در زمینه درمان پای دیابتی داشته‌اند؛ بنابراین نیاز به فرهنگ‌سازی داریم تا بیماران بدانند چه اقداماتی می‌توان برای درمان انجام داد. هدف ما این است که بیمار را متحرک نگه داریم و اندام خود فرد را برایش حفظ کنیم. این متخصص با اشاره به اینکه بیماران دیابتی دچار اختلالات عروقی می‌شوند که کلیه‌ها، چشم و اعصاب اندام‌ها در دست و پا را درگیر می‌کند، گفت: دیابت برای دست خیلی مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی در پا اندام گردش خون بیشتر مختل می‌شود و گاهی پا به‌راحتی دچار زخم می‌شود.
وی ادامه داد: یک بار که زخم و مشکلات استخوانی ایجاد شد، دیگر بهبودی‌اش روند خاص خودش را دارد؛ بنابراین باید مراقبت خوبی از پا انجام و آموزشی درست به بیمار ارائه شود.
موسویان با بیان اینکه اولین مسأله در خصوص بیماران زخم پای دیابتی این است که قند را کنترل کنند، اظهار کرد: مسائل و مشکلات مختلف شامل استرس‌ها، مشکلات داخلی بدن، جراحی و...، قند را بالا می‌برد  و در طولانی‌مدت  مشکلات پا و درمان را سخت می‌کند.
وی افزود: بهداشت پا در افراد دیابتی یک مقدار متفاوت با افراد عادی و با دقت بیشتری دنبال می‌شود. کسی که دیابت دارد، از نظر پوشش باید کفش مناسب داشته باشد و اگر از صبح تا عصر بیرون باشد، باید هر دو - سه ساعت، کفش خود را عوض کند؛ زیرا هر کفش نقاط فشار خاص خود را دارد و نباید از یک کفش ثابت استفاده کرد.
موسویان ادامه داد: علاوه‌ بر این، بیماران دیابتی باید روزی یک‌بار پایشان را بشویند و خشک کنند؛ زیرا خشک‌کردن پا مشکلات عصبی را کم می‌کند. همچنین شبی یک‌بار قسمت‌های مختلف پا و انگشت‌ها را بازدید کنند و خود فرد این کار را انجام ندهد، بلکه فرد دیگری این کار را انجام دهد؛ زیرا بینایی افراد دیابتی خیلی خوب نیست.
این متخصص ارتوپدی افزود: افراد دیابتی هنگام دوش گرفتن، پایشان را برای کنترل دمای آب، زیر آب داغ نگیرند؛ زیرا اعصاب پا به‌خوبی کار نمی‌کند و احتمال دارد سوختگی پیش آید. دمای آب را باید این افراد با کتف تست کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.