ion

متاسفانه با وجود فعالیت‌های تاثیرگذار حجت‌الاسلام احمدی در عرصه دانشگاهی کمتر شخصیت ایشان برای مردم شناخته شده است.وی در فلسفه اسلامی، فقه و فلسفه غرب تخصص داشت و در دانشگاه تهران نیز از اساتید برتری بود که فلسفه غرب را تدریس می‌کرد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر نجفقلی حبیبی، استاد فلسفه اسلامی به دنبال درگذشت دکتر احمد احمدی، عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی و رئیس انتشارات سمت در گپ و گفتی به جایگاه علمی و فکری این استاد برجسته پرداخت.

وی درباره فعالیت‌های تاثیرگذار دکتر احمد احمدی در حوزه علوم انسانی عنوان کرد: دکتر احمدی از اهالی فرهنگ و دانش بود که نقش بسیار تاثیرگذاری در علوم انسانی کشور داشت. ایشان از اعضای گروه 6 نفره‌ای بودند که با حکم امام خمینی (ره) در ستاد شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شدند و تا آخر عمرشان نیز این سمت را حفظ کردند.

 وی ادامه داد: دکتر احمدی از شخصیت‌های بسیار تاثیرگذار در علوم انسانی بود و ابعاد شخصیتی برجسته‌ای داشت؛ او از طبقه نامرفه جامعه بود و همواره مشغول به تلاش و کوشش در حوزه علم و دانش اعم از درس‌های طلبگی و دروس دانشگاهی بود. او درس‌های طلبگی را بسیار خوب در حوزه فراخواند و در زمینه‌هایی مانند فقه، اصول، کلام و فلسفه نزد اساتید برجسته‌ای چون علامه طباطبایی دانش آموخته بود. در حوزه علمیه قم نیز پس از انقلاب اسلامی مبتنی بر حکمی که از امام خمینی(ره) دریافت کرده بود تلاش‌های بسیاری را در حوزه و دانشگاه انجام داد.

 

 این استاد فلسفه افزود: احمدی علاوه بر اینکه علاقه‌مند به یادگیری مستمر بود همواره به ترجمه و تالیف آثار متعدد مشغول بود. وی در حوزه دینی نیز مرتبه اجتهاد داشت و تلاش می‌کرد نسل موثری را برای علوم انسانی کشور تربیت کند.

 حبیبی با اشاره به فعالیت‌های تاثیرگذار حجت‌الاسلام احمدی در تاسیس دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: دانشگاه تربیت مدرس در ابتدا نامش مدرسه تربیت مدرس بود و حجت‌الاسلام احمدی نیز به واسطه مسئولیتی که در ستاد عالی شورا انقلاب فرهنگی داشت به تایید و تصویب بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در کشور کمک کرد. آن زمان تقسیم‌بندی دانشگاه براساس دانشکده‌ها نبود بلکه علوم پایه، پزشکی، انسانی و ... مبنای تقسیم‌بندی علوم در دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت. ایشان نیز در همین راستا مسئول علوم انسانی بودند تا اینکه بعدها رشته‌ها و دانشکده‌های مختلفی در حوزه علوم انسانی ایجاد شد. حجت‌الاسلام احمدی مسئولیت سنگینی را در علوم انسانی کشور داشت. من نیز آن زمان مسئول مدرسه تربیت مدرس بودم و دکتر احمدی مسئولیت کمیته علوم انسانی ستاد را برعهده داشت و در راستای انجام وظایفش تلاش‌های بسیاری را برای علوم انسانی کشور انجام داد.

این استاد فلسفه درباره فعالیت‌های حجت‌الاسلام احمدی در سازمان سمت نیز توضیح داد: سازمان سمت با مسئولیت ایشان از یک ساختمان محدود و کوچک به سازمانی عظیم با فعالیت‌های گسترده تبدیل شد و تلاش‌های ایشان در این حوزه بسیار ستودنی است.

 وی با بیان اینکه حجت الاسلام احمدی از عالمان ورزیده و متبحر در فلسفه بود عنوان کرد: وی در فلسفه اسلامی، فقه و فلسفه غرب تخصص داشت و در دانشگاه تهران نیز از اساتید برتری بود که فلسفه غرب را تدریس می‌کرد.

حبیبی همچنین درباره نقش حجت الاسلام احمدی در پیوند حوزه و دانشگاه بیان کرد: او در شهر قم مدرسه تربیت مدرس را پایه‌گذاری کرد و از همین طریق بسیاری از طلاب توانستند تحصیلات عالیه را بگذرانند و از همین جهت وی نقش موثری در نزدیکی حوزه و دانشگاه داشت.

این استاد فلسفه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه متاسفانه با وجود فعالیت‌های تاثیرگذار حجت‌الاسلام احمدی در عرصه دانشگاهی کمتر شخصیت ایشان برای مردم شناخته شده است، گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های مثال‌زدنی ایشان دقت نظری بود که در مطالعه و انتشار رساله‌های دانشگاهی داشت. او با نکته سنجی فراوان تمامی رساله‌های دانشگاهی را در حوزه خودش مطالعه می‌کرد و حتی غلط‌های املایی آن‌ها را ویرایش می‌کرد. همین دقت و حوصله مثال‌زدنی موجب تربیت نسلی از دانشجویان، مولفان و مترجمان برتر در حوزه علوم انسانی شده بود. البته ایشان فرصت بسیاری نکردند تا به تالیف کتاب‌های بیشتری مبادرت کنند چراکه معتقد بودند رسالت اصلی‌اش تربیت نسلی است که باید آینده علوم انسانی را بسازد از همین جهت روی انتشار رساله‌های دانشگاهی و کتاب‌ها بسیار وسواس خاصی داشت. حتی شنیده بودم که در انتشارات سمت نیز این مسئولیت را با دقت انجام می‌داد و حتی گاهی تا نیمه‌های شب مشغول به ویرایش ترجمه و تالیفات آثاری بود که قرار بود از سوی انتشارات سمت منتشر شود./ایبنا

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.