اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

عکس های یادگاری دختران و زنان سعودی با گواهینامه هایشان./گزارش اجرای اولین روز طرح جنجالی ولیعهد عربستان

عکس های یادگاری دختران و زنان سعودی با گواهینامه هایشان./گزارش اجرای اولین روز طرح جنجالی ولیعهد عربستان

محمد بن سلمان ولیعهد جنجالی عربستان اولین مرحله از طرح موسوم به اصلاحات اجتماعی خود با ایجاد مراکز صدور گواهینامه رانندگی به زنان کلید زد

ایران آنلاین /گزارش شبکه سی ان ان حاکی از ان است که طبق پیش بینی مراکز تحت نظر بن سلمان قرار است در اولین مرحله این طرح چند هزار زن و دختر سعودی صاحب گواهینامه در تاریخ عربستان شوند

حدود ۲۰ روز قبل از زمان مقرر شده برای لغو قانون ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان، ۱۰ زن در این کشور گواهینامه رانندگی گرفتند.

مسئولان این کشور انتظار دارند که در هفته جاری ۲۰۰۰ زن دیگر هم امتحان رانندگی بدهند.

فعالان مدنی مدت‌ها است که نسبت به لغو این قانون اعتراض می‌کردند و زمانی که در شهریور ماه سال گذشته تصمیم بر لغو قانون منع رانندگی زنان گرفته شد بسیاری جشن گرفتند، اگرچه در هفته‌های اخیر تعدادی از زنان که در این کشور رانندگی کردند بازداشت شدند.

البته دولت این کشور چند رپز پیش ۸ نفر از این افراد را به طور موقت آزاد کرد، هنوز ۹ نفر از این فعالان مدنی آزاد نشده‌اند.

سال پیش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد که نقشه‌ای بلندپروازانه برای اصلاح اقتصاد عربستان صعودی برای سال ۲۰۳۰ دارد، بخشی از این نقشه افزایش زنان شاغل است.

از آن زمان، پادشاهی عربستان شروع به لغو برخی قوانین سختگیرانه خود کرده برای مثال زنان این کشور دیگر اجازه دارند تا دیگر به ورزشگاه‌ها یا تئاتر بروند.

طبق گزارش سایت خبرآنلاین،در شهریور محمد بن سلمان  دستور داد تا قانون منع رانندگی زنان لغو شود، چند ماه بعد او دستور داد که زنان بدون اجازه پدر، همسر یا برادر خود برخی کارها را انجام دهند و در روز دوشنبه هم این دولت آخرین قدم خود را در این زمینه برداشت و به ۱۰نفر از زنان این کشور گواهینه‌نامه رانندگی داد.

یکی از این زنان که استاد یار دانشگاه هم هست در این رابطه گفت: رانندگی برای ما فقط سوار ماشین شدن نیست، این قدرت شخصیت، تصمیم گیری و اعتماد به نفش ما را بالا می‌برد.

یکی دیگر از افراد هم در این باره توضیح داد: «رانندگی برای من به معنای داشتن یک انتخاب است، داشتن انتخاب حرکت مستقل. ما الان چنین گزینه‌ای پیش خود داریم و این مهم است.»

اگرچه توییت برخی افراد نشان می‌دهد که برخی نسبت به این اخبر شک و تردید فراوانی دارند:

«۴ ژوئن ۲۰۱۸ است و امروز برای اولین بار یک زن عربستانی گواهی‌نامه زانندگی گرفته است، اما بیاید جشن نگیریم و تظاهر نکنیم که عربستان سعودی به طور بنیادی تغییر کرده. این هنوز هم یک حکومت دیکتاتوری ظالم است.»

منبغ: سی‌ان‌ان

 

کپی