نگاه مثبت و امیدوار ، راز پیروزی امام خمینی ( ره ) در مبارزه با مشکلات و بحران ها بود

زندگی بر مدار آرامش و امید

زندگی /
شناسه خبر: 366864

جنبه‌های مختلف زندگی امام خمینی الگوی مناسبی برای کسانی است که درعصر تکنولوژی می‌خواهند زندگی‌شان بر اساس دستورات اسلامی شکل بگیرد. زندگی امام(ره) می‌تواند الگوی مناسبی برای همه باشد. نگاه ایشان به زندگی و اصولی که در زندگی برای امام(ره) از اهمیت بالایی برخوردار بودند می‌تواند مسیر تازه‌ای پیش روی ما قرار دهد. نگاه به زندگی حضرت امام(ره) ما را با مفاهیمی چون عرفان، ساده زیستی، جهاد، زهد، سیاست، مدیریت، قاطعیت، عاطفه، انعطاف و فروتنی آشنا می کند.

ایران آنلاین /جنبه‌های مختلف زندگی امام خمینی الگوی مناسبی برای کسانی است که درعصر تکنولوژی می‌خواهند زندگی‌شان بر اساس دستورات اسلامی شکل بگیرد. زندگی امام(ره) می‌تواند الگوی مناسبی برای همه باشد. نگاه ایشان به زندگی و اصولی که در زندگی برای امام(ره) از اهمیت بالایی برخوردار بودند می‌تواند مسیر تازه‌ای پیش روی ما قرار دهد. نگاه به زندگی حضرت امام(ره) ما را با مفاهیمی چون عرفان، ساده زیستی، جهاد، زهد، سیاست، مدیریت، قاطعیت، عاطفه، سازش‌ناپذیری، انعطاف، فروتنی، عزت طلبی و... آشنا می‌کند. اما مهم‌ترین بارزه ایشان در زندگی آرامش و درعین حال نگاه مثبت به زندگی بود. چیزی که شاید در بررسی شخصیت امام(ره) کمتر به آن پرداخته شده باشد. در آستانه بیست و نهمین سالگرد ارتحال امام(ره) نگاه ایشان به زندگی و مهم‌ترین خصلت‌های اخلاقی ایشان در زمان مواجهه با مشکلات و سختی‌های زندگی را در گفت‌و‌گو با دکتر سید حسین ابراهیمیان استاد الهیات و معارف اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر بررسی کردیم.

دکتر ابراهیمیان با تأکید بر اینکه وقتی به سیره عملی حضرت امام خمینی(ره) در باب زندگی نگاه می‌کنیم با دریایی از معرفت و درس‌هایی برای زندگی مواجه می‌شویم گفت: زندگی امام(ره) مصداق بارز آن جمله حضرت امام حسین(ع) است که فرمودند زندگی چیزی جز عقیده و جهاد در راه عقیده نیست. نگاه امام(ره) به زندگی بسیار مثبت و خوشبینانه بود و ایشان سختی‌ها و مشکلات و دشواری‌ها را بخش جدا‌ناپذیر حیات انسان می‌دانستند. بر این اساس ایشان معتقد بودند که سختی‌ها و مشکلات و مصیبت‌های زندگی به‌خاطر دوستی با خدا است و نه دشمنی. امام علی(ع) در نهج البلاغه می‌فرمایند آدم‌ها دودسته‌اند: دسته‌ای وقتی با مشکلات مواجه می‌شوند تلقی می‌کنند خدا با آنها دشمن شده و می‌خواهد انتقام بگیرد و دسته دیگر معتقدند چون خدا مرا دوست داشته این سختی‌ها و مشکلات را بر سر راه قرار داده است تا به‌ تعالی و تکامل دست پیدا کنم. باید این سخن معروف را به‌خاطر داشته باشیم که همیشه موفقیت‌ها مرهون و مدیون تحمل دشواری هاست. زندگی امام(ره) و سیره عملی ایشان در زندگی مؤید همین موضوع است که در بحرانی‌ترین شرایط زندگی در حالی که سختی‌ها و مشکلات زیادی پیش می‌آمد نگاه ایشان به زندگی همچنان زیبا بود. چه در فصل خوشی‌ها و چه در فصل ناخوشی‌ها و ناگواری‌ها ایشان زندگی را زیبا می‌دیدند.وی ادامه داد: اگر بخواهیم نمونه عینی نگاه امام خمینی(ره) به زندگی در بحرانی‌ترین شرایط را بیان کنیم می‌توان به‌خاطره‌ای که سید احمد آقا از تبعید حضرت امام(ره) از نجف به پاریس عنوان کردند اشاره کرد. ایشان می‌گفتند امام(ره) به مدت 15 سال به نجف تبعید شده بودند و ما طی این سال‌ها در کنار امام(ره) در نجف بودیم. رژیم عراق با توجه به نفوذ روزافزون امام(ره) به‌عنوان بارزترین شخصیت برجسته مبارز مذهبی درعراق، که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دادند و نیز مشاهده آثار انقلاب در ایران و نقش امام(ره) در به‌حرکت درآوردن توده‌ها، نگران شده بود.توافق بر سر ساکت کردن امام خمینی(ره) یا اخراج ایشان از نجف در مذاکراتی که بین وزیران خارجه ایران و عراق، که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بودند صورت گرفت. به ما اعلام کردند که باید ظرف 48 ساعت خاک عراق را ترک کنیم و این بسیار سخت و دشوار بود. ابتدا زمینی به کویت رفتیم اما عوامل رژیم با همکاری کویت اجازه ورود به‌ ما ندادند. هیچ گاه روزی را که در فرودگاه بغداد روی پله‌ها نشسته بودیم، فراموش نمی‌کنم. حضرت امام(ره) از من خواستند تا در تماس با کشورهای اسلامی منطقه مشخص کنم که کدام کشور پذیرای ما خواهد بود. با دستور امام(ره) شروع به تماس و رایزنی با کشورهای اسلامی کردیم. 8 ساعت تماس و مکالمه با این کشورها بی‌اثر بود و هیچ کشوری حاضر نشد امام(ره) را بپذیرد. به امام(ره) عرض کردم که هیچ کشوری به ما اجازه ورود نمی‌دهد. امام(ره) از من خواستند تا قلم و کاغذی برای ایشان بیاورم. همانجا روی پله‌های فرودگاه بغداد امام(ره) برای مردم ایران پیامی نوشتند.
دکتر ابراهیمیان ادامه داد: آن سال‌ها من طلبه بودم و در مدرسه فیضیه قم تحصیل می‌کردم. بخوبی در خاطر دارم که نامه امام(ره) روی تابلوی اعلانات مدرسه نصب شده بود و همه طلبه‌ها آن را می‌خواندند. این نامه انقلابی به پا کرد و شعله‌های انقلاب سال 57 را شعله ور ساخت. امام(ره) در این نامه نوشته بودند ملت شریف و شهید پرور ایران هم اینک 8 ساعت تمام است که من روی پله‌های فرودگاه بغداد نشسته‌ام اما هیچ کشور اسلامی با فرود آمدن هواپیمای ما موافقت نمی‌کند. اگر سوار بر هواپیما از این فرودگاه به فرودگاه دیگر بروم یا سوار برکشتی از این اقیانوس به آن اقیانوس بروم دست از تکلیف و مبارزه با طاغوت برنخواهم داشت و تا آخرین نفس این راه را ادامه خواهم داد. این پیام آرامش بخش درحالی از سوی امام صادر شد که ایشان در شرایط بحرانی زندگی‌شان قرار داشتند اما با دلی آرام و نفسی مطمئن برای مردم ایران پیام فرستادند. با دست تقدیر ایشان  به سوی پاریس راهی شدند و امام(ره) از همانجا انقلاب را هدایت و به پیروزی رساندند.
این استاد الهیات ادامه داد: حاج احمد آقا می‌گفتند که بحرانی‌ترین شرایط امام(ره) در فرودگاه بغداد بود و خوشایندترین شرایط امام(ره) در روستای نوفل لوشاتو در فرانسه بود. شبی که از ایران تماس گرفتند و خبر فرار شاه از کشور را دادند همه ما خوشحال بودیم و از اینکه مبارزات در حال نتیجه دادن بود خدا را شکرگزار بودیم. صبح روز بعد صدها خبرنگار به محل اقامت امام آمدند تا برای نخستین بار حرف های امام(ره) را به شکل مستقیم برای همه دنیا مخابره کنند. امام(ره) روی تخت نشسته بودند و من پای تخت به ایشان نگاه می‌کردم. در آن لحظات وقتی به چهره امام(ره) نگاه کردم متوجه شدم که ایشان در بهترین لحظات عمر که در اوج موفقیت و پیروزی قرار دارند و سخنان‌شان به همه دنیا مخابره می‌شود همان آرامشی را دارند که در اوج غربت و در بدترین شرایط روی پله‌های فرودگاه بغداد داشتند و این آرامش در چهره ایشان هویدا بود.
زندگی و نگاه امام(ره) به زندگی مثبت و زیبا بود و همین امر عامل موفقیت این مرد بزرگ و تاریخ ساز شد

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.