ion

آرامش«نقش جهان» را بر هم نزنیم

استانها /
شناسه خبر: 363057

اصفهان مجموعه‌ای از رنگ‌ها و دنیای بی‌پایان کاشی و آیینه کاری است که گذشت زمان نه تنها از جذابیت‌هایش نکاسته بلکه روزبه‌روز به زیبایی‌های آن افزوده می‌شود.

ایران آنلاین /در این میان، میدان «نقش جهان» اصفهان دومین میدان بزرگ جهان است که از طراحی خاص و بی‌بدیلی برخوردار است که سالانه میلیون‌ها گردشگر را به‌خود جذب می‌کند.
شهرهای تاریخی جهان بعضاً بواسطه زمینه‌های تاریخی - فرهنگی مشترکی که دارند، سعی بر حفظ و حراست از آنها می‌شود و در این راستا نسبت به ایجاد یک رابطه غیرمتمرکزازطریق انعقاد قراردادی موسوم به خواهرخواندگی اقدام می‌شود که اصفهان نیز خواهرخواندگانی چون «بارسلونا» اسپانیا، «فلورانس» ایتالیا، «سن پترزبورگ» روسیه، «یاش» رومانی، «کوالالامپور» مالزی، «فرایبورگ» آلمان، «ایروان» ارمنستان، «هاوانا» کوبا، «کویت» کویت، «شیان» چین، «لاهور» پاکستان و... دارد که با وجود این اجرای برنامه‌های فرهنگی - هنری و نگهداری از اماکن تاریخی شهر نیازمند حساسیت و دقت خاص است. متأسفانه میدان «نقش جهان» در طی سال‌های اخیر مورد بی‌مهری قرار گرفته و آنگونه که شایسته است از این اثر جهانی که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در حالی که کشورهای دیگر و بعضاً مجاور، هیچ اثر و ابنیه تاریخی ندارند ولی اقتصاد کشورشان با جذب گردشگر می‌چرخد؛ با وجود این، ما با داشتن چنین اندوخته‌هایی در اقصی نقاط شهراصفهان و کشور، چرخ‌های گردشگری‌مان به سختی می‌چرخد.

میدان نقش جهان خود به تنهایی با وجود آثار و ابنیه دیدنی و صنایع دستی کم نظیر موزه بزرگی است که ساعت‌ها گردشگران را محو تماشای خود می‌سازد، اما متأسفانه این روزها باز هم در یک حرکت غیر معمول یک مجموعه مذهبی- فرهنگی که ازسوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز مجوز گرفته، اقدام به نصب داربست‌های بی‌قواره و برپایی غرفه‌هایی در این میدان کرده که چهره آرام و زیبای «نقش جهان» خدشه دار شده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.