بازگشت به سبک زندگی ایرانی

زندگی /
شناسه خبر: 361239

امروز جهانی شدن به یک پدیده بدل شده است، اما انسان‌هایی که بخواهند intenational فکر کنند بعد از مدتی سرخورده خواهند شد چراکه هنوز کلونی‌ها و تمدن‌ها معنی می‌دهند و تفاوت‌ها بخوبی آشکار است. اگر کسی خودش را از این فضا فارغ بداند بی‌هویتی، احساس ذره‌ای معلق در هوا و به اصطلاح علمی امروز «اتمیزه شدن» فرد را در بر می‌گیرد و حس نداشتن امنیت و تعلق به جا و مکانی خاص به سراغ فرد می‌آید به همین خاطر است که باید بر موضوع هویت ملی تمرکز داشت.

ایران آنلاین /موضوعی که با بازگشتن به سبک زندگی ایرانی میسر می‌شود و افراد می‌توانند ضمن توجه به نیازهای درونی خودشان، نیم نگاهی هم به دنیا داشته باشند. درست شبیه به بزرگان و فرهیختگانی که تولید‌کننده فرهنگ بودند و به توسعه، ترقی و والایش انسان‌ها در هرجای این کره خاکی کمک کرده‌اند. کسانی چون گوته، حافظ، مولوی و سایر بزرگان که تنها متعلق به آلمان یا ایران نیستند بلکه متعلق به تمام دنیا هستند.

یکی از دغدغه‌های بشر در دنیای مدرنیته مقوله هویت است. موضوع مهمی که به چیستی فرد می‌پردازد. دکتر علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس و عضو پژوهشکده خانواده در همین راستا با اشاره به اینکه وقتی در یک منظومه و مجموعه فرهنگی صحبت از هویت می‌شود به این معناست که ما چیستیم و از کجا آمدیم، گفت: این در واقع وارث یک خط سیر فرهنگی است. بر همین اساس وقتی در یک فرهنگ از سبک زندگی سخن گفته می‌شود در حقیقت به‌هویت و شناسنامه یک فرهنگ اشاره می‌شود و اینکه کنشگران آن دایره فرهنگی چطور خودشان را با ابعاد مختلف زندگی و محیط پیرامون‌شان تطبیق می‌دهند. از این‌رو در تعریف سبک زندگی ایرانی، مادامی که از ایران سخن می‌گویم، منظور تنها جغرافیای سیاسی امروز این کشور نیست بلکه در واقع از مرزهای فرهنگی ایران صحبت می‌کنیم که به نسبت مرزهای جغرافیایی آن بسیار گسترده‌تر است و این موضوعی است که از گذشته‌های بسیار دور وجود داشته و گذشتگان ما هم بر اساس اصول و فرهنگ خاصی، اتفاق‌هایی را که بر زندگی‌هایشان سایه می‌انداخته مدیریت و مسیر زندگی‌شان را هموار می‌ساختند.
نکته مهم دیگری که دکتر شریفی یزدی در خصوص سبک زندگی ایرانی مطرح می‌کند تب و تاب جهانی شدن است. به‌گفته این جامعه شناس، رسانه‌های جدید به خصوص رسانه‌های نوپدید باعث شده‌اند با یکسری نیازهای جهانی آشنا شویم که بخشی از آنها کارساز اما بخشی با جغرافیا و محدودیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ما چندان همخوانی ندارند. به‌عنوان مثال سبک زندگی‌ای که مصرف زیاد آب را می‌طلبد در کشور کم آبی مثل ایران که در قرون مختلف مشکلات متعددی را در همین خصوص تجربه کرده و به این خاطر مکرر تغییر و جا به جایی داشته است (شهر سوخته) قابلیت اجرا ندارد و کشور را با خطر اضمحلال تمدنی رو به رو خواهد کرد. این در حالی است که عکس این سبک زندگی کارگشا خواهد بود و درست آن زمان که نیازهای واقعی‌مان را بشناسیم و بدانیم با چه کسانی در تعامل باشیم، به ماندگاری فضای فرهنگی خودمان کمک کرده‌ایم چراکه در هر صورت اولویت با درون مرزهای سیاسی ماست و ضرورت پرداختن به سبک زندگی ایرانی به حفظ تمدن ایرانی می‌انجامد. نکته مهم دیگر به سلسله نیازهای مازلو مربوط می‌شود. بر همین اساس دکتر شریفی یزدی برای نمونه به شهرها و روستاهای کویری ایران اشاره دارد که با پیروی از سبک زندگی صحیحی خودشان را با شرایط موجود تطبیق دادند، نه تنها از نیازهای اولیه فاصله گرفتند که با وجود همه محدودیت‌های حاکم بر زندگی هایشان، به‌طبقات بالاتر هرم نیازهای مازلو والبته نوک هرم – والایش انسانی –
نزدیک و نزدیک‌تر شدند.
سبک زندگی ایرانی یک سبک زندگی تولید‌کننده است و حضور فرهیختگانی چون سعدی، مولوی، فارابی، بوعلی سینا و سایر بزرگان ایرانی در جمع گذشتگان مؤید این موضوع است. همچنین عمر این تمدن‌های صدها ساله نشان می‌دهد که البته تنها در خور و خواب خلاصه نبوده و با بهره‌گیری از عنصرهای این سبک از زندگی، امکان رسیدن به نوک هرم نیازها و والایش انسانی میسر بود. از این‌رو می‌توان گفت بخشی از مشکلات امروز به‌دلیل غفلت از سبک زندگی ایرانی است و برای آنکه همان فرهنگ و تمدن ماندگار شود لازم است فاکتورهایی به آن بیفزاییم و به نسل‌های بعدی منتقل سازیم.
البته این صرفاً یک عرق ملی یا نگاه افراطی به ملی‌گرایی ناسیونالیسم نیست، بلکه کشورهای آسیایی و اروپایی نیز با همین استدلال تمدن‌شان را حفظ می‌کنند. از طرفی هم به معنی بستن مرزهای فکری‌مان به روی دنیا نیست بلکه از نشانه‌های سبک زندگی ایرانی است که طی سالیان سال به لحاظ فرهنگی در تعامل با جهان بوده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.