ion

نجات توله خرس سیاه توسط محیط بان

حوادث /
شناسه خبر: 360852

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: محیط بانان استان یک قلاده توله خرس سیاه آسیایی زیرگونه بلوچی را از سرگردانی نجات داده و برای مراقبت از رودان به قرنطینه دامپزشکی بندرعباس منتقل کردند.

ایران آنلاین / مجید وفادار   افزود: در پی گزارش مردمی مبنی بر حضور یک قلاده توله خرس سیاه آسیایی بدون مادر در نزدیکی مناطق مسکونی روستای کاریزای خیرآباد در شهرستان رودان، یک گروه از محیط بانان و کارشناسان محیط زیست استان به این منطقه اعزام شدند.

وی ادامه داد: این کارشناسان به مدت 24 ساعت در منطقه حضور یافتند تا از حضور یا یا نبودن مادر این توله خرس مطمئن شوند که با توجه به نیافتن خرس مادر، این توله خرس سیاه نر که 2 تا سه ماه سن دارد، به بندرعباس منتقل شد.
وفادار اضافه کرد: این توله خرس بر اساس منطقه ای که در آن یافت شده «کاریزا» نامگذاری شد و هم اکنون در قرنطینه تحت نظر دامپزشک در شرایط مناسبی نگهداری می شود.
به گفته وفادار معاینه های ابتدایی نشان می‌دهد «کاریزا» مدت زیادی تنها بوده و به دلیل سن پایین، توانایی تامین غذا را نداشته و به شدت ضعیف شده است.
وی یادآور شد: با رسیدگی های صورت گرفته اکنون این توله خرس سیاه وضعیت بهتری پیدا کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست اضافه کرد: با توجه به سنی که این گونه از مادر جدا شده متاسفانه احتمال بازگشتش بسیار اندک است، ولی فرصت ارزشمندی برای کارشناسان و متخصصان این حوزه فراهم می شود تا ضمن مطالعه آنها بتوانند تکثیر در اسارت این گونه های با ارزش را اجرا کنند.
خرس سیاه آسیایی به عنوان یکی از کمیاب ترین و آسیب پذیرترین گونه ها درایران و حتی دنیا بشمار می رود و از نظر وضعیت حفاظتی در جهان در آستانه انقراض قرار دارد و ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی استان هرمزگان معرفی شده است.
این گونه در کشورهای ژاپن، چین، روسیه، تایوان، هند، نپال، ویتنام، افغانستان، پاکستان و ایران پراکندگی دارد.
دراین محدوده وسیع، چهار نژاد از خرس سیاه آسیایی معرفی شده اند که خرس سیاه بلوچی با نام انگلیسی (Baluchistan Black Bear) نام علمی Ursus thibetanus gedrosianus یکی از این زیرگونه هاست که در جنوب شرقی ایران و بلوچستان پاکستان وجود دارد.
مناطق پراکنش خرس سیاه بلوچی در شرق استان هرمزگان شامل قلوان، جاهو دق زاغ، گوردی در بشاگرد، رودان، ارتفاعات سردشت و جکدان جاسک، ارتفاعات زاغ پیرزال واقع در میناب، در غرب استان تا منطقه حفاظت شده باز و همچنین کوه های شهرستان حاجی آباد در شمال استان هرمزگان است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.