ion

شاخص گرسنگی ایران چند است؟

اقتصادی /
شناسه خبر: 360420

رئیس سازمان حفظ نبات ایران در همایش امنیت غذایی باکو، گفت: ایران در 30 سال گذشته در زمینه امنیت غذایی پیشرفت خوبی داشته است بطوری که از دهه 1990 شاخص گرسنگی جهانی کشورمان از 8.5 به پنج کاهش پیدا کرده است .

ایران آنلاین / به گزارش ایرنا، مهدی قائمیان طی سخنانی درهمایشی که از سوی موسسه دولتی تامین امنیت غذا جمهوری آذربایجان و مشارکت اتحادیه اروپا و بانک جهانی با حضور مسئولان و نمایندگان چند کشور و نهاد بین برپا شده است ، افزود: ایران موفق ترین کشور در کاهش شاخص گرسنگی در خاورمیانه است .

 

شاخص گرسنگی ،کـشورها را بـراساس مقیاس صفر تا 100 رتبه بندی می کند که صفر بهترین امتیاز (نبـود گرسـنگی )و 100 بـدترین امتیاز است .

 

میزان شاخص گرسنگی کمتر از 10 به معنای قرار گرفتن در ردیف کشورهای با گرسنگی کم است.

 

قائمیان در ادامه سخنرانی خود گفت : جمهوری اسلامی ، در تولید محصولات عمده کشاورزی از جمله گندم ، سبزیجات ، مرغ ، خرما و سیب زمینی در رده 20 کشور اول قرار می گیرد .

 

وی خاطر نشان کرد : عمده تولیدات جمهوری اسلامی ایران گندم ، خرما ، پسته ، فندوق ، خاویار ، گوجه فرنگی ، گوشت و شیر است و کشورمان بزرگترین صادر کننده خاویار و پسته دنیا است .

 

وی با اشاره به اینکه ادویجات و سبزیجات نیز از سایر محصولات صادراتی ایران است گفت : مشتریان عمده محصولات کشورمان چین ، ترکیه ، عراق ، هند و قطر هستند .

 

به گفته قائمیان هدف مهم وزار ت جهاد کشاورزی خودکفایی در محصولات شامل گندم ، جو ، ذرت ، دانه های روغنی ، چغندر قند ، گوشت قرمز و سفید و شیر و تخم مرغ است که از این میان گندم در ر اس قرار دارد .

 

وی یادآور شد : در سال 1979 واردات مواد غذایی ایران اگر چه 65 درصد بوده ولی اکنون تولیدات سبد غذایی کشورمان به 70 درصد رسیده است و برای رسیدن به خود کفایی، تمام تلاش ها برای افزایش محصولات کشاورزی صورت گفته و در حال انجام است

 

رییس سازمان حفظ نباتات گفت : برای افزایش کمیت محصولات کشاورزی ، به جای افزایش زمین های زراعی ، وزار ت جهاد کشاورزی با استفاده از شیوه های مختلف سعی در افزایش بهره وری دارد و یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه بهبود سیستم های آبیاری برای رساندن آب گرانبها به کشاورزان است .

 

قائمیان تاکید کرد : برای افزایش کیفیت محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با کمک سایر وزارتخانه ها از جمله وزارت بهداشت طرح ملی عظیم را با عنوان ارتقای سلامت محصولات کشاورزی را تهیه کرده و آن طرح در حال اجرا است و اجرای این طرح منتهی به صدور گو اهی سلامت با استفاده از کد 16 رقمی خواهد شد که نشان دهند کد محصول کاشورزی سالم و آماده مصرف است .

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.