معاون برنامه‌ریزی معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری:

کمک ۲۰۰ هزارتومانی به خانواده زندانیان تا ۳ ماه

اجتماعی /
شناسه خبر: 360384

وقتی سرپرست خانواری زندانی می‌شود پرونده مشخصات و خانواده وی مورد بررسی و در صورت نیاز از سوی کمیته امداد و همین طور انجمن‌های حمایت از زندانیان مورد حمایت قرار می‌گیرند

ایران آنلاین /معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره سقف پوشش مالی در نظر گرفته شده برای خانواده زندانیان گفت: انجمن حمایت از خانواده زندانیان تا سه ماه برای هر خانواده سقف ۲۰۰ هزار تومان را در نظر گرفته و پس از آن، خانواده را به سازمان‌هایی مثل کمیته امداد، هلال احمر و بهزیستی معرفی می‌کند.

اطهره نژادی (معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری) درباره مشکلات خانواده زندانیان و برنامه‌های این معاونت برای کمک به آنها گفت: مهم‌ترین مسأله‌ای که خانواده‌های زندانیان را تهدید می‌کند، علاوه بر مسائل اقتصادی، مشکلی است که اطرافیان ‌‌و جامعه با برخورد ناصحیح با این خانواده‌ها برایشان ایجاد می‌کنند. بویژه در مورد زندانیان با جرایم عمدی، این مسأله بر میزان و چگونگی روابط اعضای خانواده زندانی با دیگران مؤثر است. در واقع خانواده چنین زندانیانی، تاوان جرم هرگز انجام نداده‌ای را می‌دهند که این از انصاف و عدل به دور است.
وی ادامه داد: همچنین پیچیدگی و درهم تنیده شدن مسائل مسکن و معیشت که معمولاً جزو مسائل اصلی خانواده‌های زندانیان است و مسائلی که پیش‌تر گفتم این مشکل را حادتر می‌کند و در برخی موارد زمینه‌ساز پیدایش آسیب‌های اجتماعی است.
نژادی در پاسخ به این سؤال که منبع درآمد این خانواده‌ها عمدتاً از چه طریقی تأمین می‌شود، گفت: تا آنجا که من مطلع هستم وقتی سرپرست خانواری زندانی می‌شود پرونده مشخصات و خانواده وی مورد بررسی و در صورت نیاز از سوی کمیته امداد و همین طور انجمن‌های حمایت از زندانیان مورد حمایت قرار می‌گیرند. در مورد انجمن حمایت از زندانیان آن طور که از اعضای انجمن شنیده‌ام خانه زندانی توسط مددکار انجمن مورد بازدید قرار می‌گیرد و در صورت نیاز خانواده او تا سه ماه تحت پوشش خواهند بود، اما از نظر کمک‌هایی مثل مشاوره و اشتغالزایی این حمایت ادامه می‌یابد.
وی در خصوص اینکه آیا پس از به اتمام رسیدن این زمان سه ماهه آیا حمایت مالی از خانواده زندانیان برداشته می‌شود یا نه توضیح داد: حمایت مادی تا سه ماه و معنوی به‌ طور مداوم وجود دارد.
نژادی از سازمان‌ها و نهادهایی که از خانواده‌های زندانیان حمایت می‌کند نام برد و گفت:‌ سازمان‌هایی که بیشتر به حمایت از خانواده‌های زندانیان نیازمند می‌پردازند؛ کمیته امداد و انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان هستند و البته معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در دو سال با کمک انجمن حمایت، در زمینه توانمندسازی اقتصادی خانواده زندانیان کار کرد و امیدواریم در سال ۹۷ با همکاری سازمان بسیج این طرح در مقیاس گسترده‌تری اجرا شود.
او با اشاره به سقف پوشش مالی در نظر گرفته شده برای خانواده زندانیان توضیح داد: انجمن تا سه ماه برای هر خانواده سقف ۲۰۰ هزار تومان را در نظر گرفته و پس از آن، خانواده را به سازمان‌هایی مثل کمیته امداد، هلال احمر و بهزیستی معرفی می‌کند.
نژادی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌هایی برای آسایش و امنیت خانواده زندانیان در نظر گرفته شده است گفت:‌ باید به منظور پیشگیری از آسیب‌ها، منسجم‌تر و با هم افزایی در رابطه با این خانواده‌ها فکر و عمل کرد.خانواده زندانی مشکلات خاصی دارد که باید از چشم مسئولان کشور دور نماند. نمی‌توان این گروه را نادیده گرفت و انتظار داشت مسأله‌ای هم ایجاد نشود. زندانی، باید تاوان جرم خود را بپردازد ولی خانواده‌اش نباید به دلیل جرم او، با انواع مشکلات، اثرات و پیامدهای ماجرا روبه‌رو باشند.

ایلنا
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.